Le kell vennünk otthon a kutya nyakörvét? Ez az állatorvos véleménye!

2024. december 03.
Számos tényezőt figyelembe kell vennünk, amikor eldöntjük, a kutyánk nyakán állandóan ott marad a nyakörv, vagy csak a sétához tesszük fel neki. Mit mond a szakember? Hogyan hordja jól a nyakörvet a kutyánk?
Kutya nyakörv
  • A nyakörvvel kapcsolatban az első és legfontosabb szabály, hogy biztosan ki kell nyílnia, ha beakad valamibe a kutya.
  • Séta közben hasznos a nyakörv az azonosítóval, de otthon is rajta maradjon a kutya nyakán?
  • Az állatorvos szerint ezeket kell mérlegelnünk a nyakörvvel kapcsolatban.

Az első dolgunk, miután hazaérünk a kutyánkkal a sétáról, hogy levesszük a nyakörvét. (Persze a kötelező tappancstörlés után.) Vagy azt a tábort erősítjük, akiknél a nyakörv folyton a kutya nyakán van? Melyik a jó döntés? Mit kell számításba vennünk az állatorvos szerint a nyakörvvel kapcsolatban?

Mindig viseljen a kutya nyakörvet?

„Ha otthon vagyok, figyelem a kutyámat, nem gond, ha a nyakörv rajta marad – mondta Emma Murdock kutyatréner. – De ha egyedül marad otthon, leveszem róla a nyakörvet.”

Tény: a nyakörvnek vannak biztonsági kockázatai. Fennakadhat bútorokon vagy más tárgyakon a lakásban. Ez sérüléseket és súlyos esetben a kutya halálát is okozhatja, ha nem tudja kiszabadítani magát a kedvencünk. A Ryder Alapítvány statisztikái szerint minden évben körülbelül 26 ezer sérülés keletkezik a nyakörv miatt, az állatorvosok fele találkozott már olyan kutyával, akit a nyakörv miatt kellett ellátnia.

Számít az is, milyen típusú a nyakörv

Fontos, hogy kényelmes legyen a nyakörv a kutyánknak, ha egész nap rajta akarjuk hagyni

Fontos, hogy kényelmes legyen a nyakörv a kutyánknak, ha egész nap rajta akarjuk hagyni

„Nem csak otthon, hanem úgy általánosságban nem adnék soha a kutyámra láncból készült nyakörvet vagy fojtónyakörvet – mondta a kutyatréner. – Sajnos több olyan esettel is találkoztam, amikor a kutya ezek miatt halt meg.” A szakember szerint ezek a legfontosabb dolgok a nyakörv kiválasztásánál:

  • Legyen rajta olyan zár, ami könnyen nyitható és zárható, ez segít, hogy gyorsan feladhassuk és levehessük a nyakörvet. Séta közben is fontos, mert akkor is megtörténhet, hogy beakad valamibe.
  • Ha a kutyánk a nap nagy részében viseli a nyakörvet, válasszunk olyat, ami kényelmes és jól illeszkedik. Két ujjunknak be kell férnie még a nyakörv alá, így nem lesz se túl szoros, se túl laza. Figyeljünk a kutyánk súlyváltozására is!
  • Érdemes megnéznünk, nem allergiás-e a nyakörv anyagára a kutyánk. Vannak kutyák, akik allergiásak a fémre vagy nejlonra, nekik a pamut nyakörv a jó választás.

Mikor maradjon a kutya nyakán a nyakörv?

Csökkenti az otthoni balesetek esélyét, ha levesszük a nyakörvet, de mi van akkor, ha szökdösős a kutyánk? „Ha tudjuk, hogy a kutyánk az első ajtónyitásnál rohan kifelé, megfontolandó, hogy mindig legyen a nyakában – javasolta a kutyatréner. – Nem csak a biléta fontos a nyakörvön, de az is, hogy a chipje biztosan leolvasható legyen. Így nagyobb eséllyel kerül haza a szökevény.”

Amikor aktívan tréningezzük a kutyánkat, szintén hasznos lehet, ha marad a nyakörv. Ilyenkor egyszerűbb a pórázt gyorsan rácsatolni. 

Forrás: Mental Floss, fotó: Getty Images, Unsplash