Az orvosok évek óta hangsúlyozzák az aktív élet fontosságát. Aki nem mozog, nagyobb eséllyel szembesül olyan egészségügyi problémákkal, mint a szív- és érrendszeri betegségek vagy a 2-es típusú cukorbetegség. Jó hír, hogy úgy tűnik, nem kell hosszú órákat edzéssel tölteni a jóllétért és a zsírégetésért, kutatók ugyanis felfedezték az úgynevezett ‘mikroséta’ műfaját.
A Milánói Egyetem kutatásában önkéntes résztvevők futópadon sétáltak, vagy egy rövid lépcsősort másztak meg, ami különböző ideig (10-től 240 másodpercig) tartott. A vizsgálatban résztvevők maszkot viseltek oxigénfelvételük mérésére, hogy kiszámolják az energia- vagy kalóriafogyasztást.
Az eredmények azt mutatják, hogy amikor a kísérlet alanyai 10-30 másodperceket sétáltak, majd rövid szüneteket tartottak, több energiát használtak fel és több kalóriát égettek el, mint amikor ugyanazt a távolságot folyamatosan tették meg.
Akik rövid szakaszokban sétáltak, akár 60 százalékkal több energiát égettek, mint azok, akik hosszabb ideig sétáltak, annak ellenére, hogy ugyanazt a távolságot tették meg. A vizsgálat rámutatott: a hosszabb sétákkal ellentétben a rövidebb séta jobban felpörgeti az anyagcserét, és több kalóriát és zsírt égethetünk el.
A kutatás, bár ígéretes, a tanulmány klinikailag még nem elég jelentős ahhoz, hogy kizárólag a mikrosétákra hagyatkozzunk, ha az egészségünkről van szó. A vizsgálatban mindössze tízen vettek részt, ami túl kis mintaszám ahhoz, hogy az eredmények szélesebb közönség számára is alkalmazhatók legyenek.
Forrás: Womenshealthmag Fotó: Getty Images