6 dolog, amit az ősembertől tanulhatnánk az alvásról

2025. február 17.
Napjainkban sajnos egyre többen küzdenek álmatlansággal. Meglepő lehet, de az alvás művészetéről az ősember, úgy tűnik, sokkal többet tudott nálunk.
ősember alvás tippek
  • Szeretjük nagy gőgösen azt hinni, hogy mindent jobban tudunk felmenőinknél. 
  • Szakértők szerint viszont ez már az alvás esetében sem igaz. 
  • Elmondjuk, mi mindent lenne érdemes eltanulnunk az ősembertől a megfelelő minőségű alvásról. 

Az életünk nem minden területén igaz, hogy idővel bölcsebbé válunk. Szakértők szerint például már az alvás is egy olyan dolog, amivel kapcsolatban lenne mit tanulnunk őseinktől. A The Telegraph Merijn van de Laar könyve, a How to Sleep Like A Caveman alapján gyűjtötte össze azt a néhány alvási tippet, amit megfogadva kipihentebben és kiegyensúlyozottabban ébredhetünk reggelente. 

ősember alvás tippek

Sokak számára csak álom az elegendő mennyiségű és minőségű alvás

Manapság rengetegen küzdenek alvási zavarokkal és álmatlansággal. Aki érintett a problémában, az tudja csak igazán, mennyire megnehezíti a mindennapi működést a tartós kimerültség. A nem megfelelő alvás nemcsak a szív- és érrendszert terheli különösképpen, hanem a mentális egészségre is rendkívül rossz hatással lehet. Érdemes tehát extra figyelmet fordítanunk az alvási higiénére. El is mondjuk, hogyan tegyük! 

6 dolog, amit az ősember taníthatna nekünk az alvás művészetéről

Íme tehát Merijn van de Laar kötete, a How to Sleep Like A Caveman szerint mit kellene tennünk a jobb alvás érdekében:

  1. Fogyasszunk magas fehérje-, de alacsony szénhidráttartalmú ételeket! Több kutatás kimutatta már, hogy az ilyen étrend elősegítheti a nyugodtabb, mélyebb alvást.
  2. Mozogjunk sokat! Becslések szerint a vadászó ősember átlagosan 18,5 ezer lépést tett meg mindennap, a gyűjtögetők pedig 11 ezret. Ennek eredményeképp pihentetőbben teltek az éjszakáik. Magunkon is megfigyelhetjük, hogy közepes intenzitású fizikai aktivitás után jobbat alszunk.
  3. Ne idegeskedjünk, ha felébredünk éjszaka! Van de Laar szerint az ősember azért is aludhatott jobban nálunk, mert összességében nem gondolkodott olyan szigorúan az éjszakáiról. A szerző szerint azzal, hogy problémaként értékeljük a felriadást, csak magunk alatt vágjuk a fát. Elsősorban a hozzáállásunkon kellene változtatnunk. 
  4. Ne aggódjunk, ha nem tudunk 8 órát aludni! Mindenkinek eltérő mennyiségű alvásra van szüksége. Inkább derítsük ki, nekünk mennyi az épp elegendő!
  5. Aludjunk gyorsan sokat! Jó vicc – mondhatnánk, de a szerző tudományosan is megindokolja ezt a furcsa tanácsot. Kutatások szerint a legjobb alvási rutin az, ha nagyon fáradtan térünk nyugovóra, majd némi mély alvás után felébredve azonnal kikelünk az ágyból. Intsünk tehát búcsút a szundi üzemmódnak!
  6. Legyen a hálóban teljes sötétség – és hűvös! Az ősember nem lógott a telefonján takarodó után, nem a tévé fénye mellett szenderedett el és nem fűtötte fel 25 Celsius-fokra a hálót. Felmérések szerint nekünk is az a legjobb, ha az alvás előtti egy-két órában már kerüljük az erős fényeket, a szobánkat pedig 15,5 és 20,5 Celsius-fok közötti hőmérsékleten tartjuk. 

Forrás: The Telegraph, Fotók: Getty Images


Életmód