Rendszeresen felébredsz már órákkal az ébresztő előtt? Ez az alvásszakértő tanácsa!

2025. február 09.
Nem csak azzal lehet problémánk, hogy nehezen tudunk elaludni. Sok embernél az alvászavar inkább abban jelentkezik, hogy órákkal az ébresztő előtt megébrednek már, és nem tudnak visszaaludni. Mit tudunk ilyenkor tenni az alvásszakértő szerint? Mi okozhatja és hogyan legyünk úrrá rajta?
Alvás közben ébredés órákkal az ébresztő előtt
  • Nagyon sokan órákkal az ébresztő előtt már teljesen kipihenten megébrednek, készen arra, hogy induljon a nap. 
  • Mit tehetünk ilyenkor az alvásszakértő szerint, hogy vissza tudjunk aludni? 
  • Miért lehet az, hogy  rendszeresen az ébresztő időpontja előtt órákkal kipattan a szemünk?

Számos oka lehet annak, ha rendszeresen órákkal az ébresztőnk előtt teljesen kipihenten ébredünk meg, készen arra, hogy induljon a napunk. Ilyenkor nagyon nehéz az agyunkat visszaterelni az alváshoz, ha nem lehetetlen. 

Az alvásszakértő elárulta, mi állhat a háttérben, és jó pár tippet adott ahhoz, hogy ne ébredjünk fel túl korán és reggelig tudjunk aludni. 

Miért ébredünk fel túl korán?

Dr. Vaishnavi Kundel tüdőgyógyász, a Mount Sinai Kórház alvásszakértője elmondta, milyen okok állhatnak annak hátterében, ha gyakran ébredünk fel órákkal azelőtt, hogy az ébresztőnk megszólalna.

  1. Obstruktív alvási apnoé – A betegségben szenvedőknél a légutakat részben vagy egészben elzárja valami alvás közben. Emiatt szakaszosan légzéskimaradás történik. Az agyunk automatikusan felébreszt ilyenkor, hogy vegyünk levegőt. Intő jel, ha az alvásunk nem pihentető és folyton fáradtak vagyunk.
  2. Nyugtalanláb-szindróma – Ilyenkor ellenállhatatlan késztetést érzünk alvás közben, hogy megmozdítsuk a lábunkat. Ez az alvást megzavaró állapot a nőknél kétszer olyan gyakori, mint férfiaknál. Különösen várandósság alatt tipikus, illetve vashiány vagy bizonyos antidepresszánsok mellékhatásaként.
  3. Szorongás – az idegesség és a gondolatok megállíthatatlan száguldása általában az elalvást teszi nehézzé, ám a szorongás hozzájárulhat ahhoz is, hogy korábban ébredünk az alvásból, mint kellene. Ha egyszer megébredünk, a következő nap körül forgó gondolatok megnehezítik a visszaalvást.
  4. Alkohol – Úgy tűnhet, hogy az alkoholfogyasztás megkönnyíti az elalvást, ám egyszersmind meg is zavarja az egészséges alvásmintázatot. Különösen akkor gyakori, hogy korábban ébredünk, mint megszólalna az ébresztő, ha elalvás előtt nem telt el három óra az alkohol megivása után.
  5. Elektronikai eszközök a közelben – A telefonunk, tévé, számítógép és más elektromos eszközök képernyője kék fényt bocsát ki, ami megzavarja az agy melatonintermelését. Ez a hormon felelős az elalvásért és a megfelelő alvásminőségért. Ha lefekvés előtt egy-két órával még telefonozunk, a gép előtt ülünk, csökken a szervezetünkben a melatonintermelés és rosszabbul alszunk, korábban ébredünk.

Hogyan aludjunk tovább?

Ha gyakran ébredünk meg éjszaka, vagy rendszeresen nem tudunk az ébresztőnk megszólalásáig aludni (órákkal korábban ébredünk meg és nem tudunk visszaaludni), érdemes kipróbálnunk az alvásszakértő javaslatait. Ezek a módszerek segíthetnek, hogy jobban aludjunk.

  • Ne használjunk elektronikus készülékeket, ne nézzük a képernyőt legalább két órával az elalvás előtt.
  • Írjunk listát lefekvés előtt, mi miatt szorongunk. Ha az agyunk tudja, hogy felírtuk, nem ébreszt fel minket azért, hogy nehogy elfelejtsük.
  • Legyen mindig ugyanaz az esti lefekvési rutinunk.
  • Keressünk fel egy alvásszakértőt, ha a probléma rendszeres és már erősen hatással van a mindennapjainkra. Így kizárhatjuk az olyan szervi problémákat, mint a vashiány vagy alvási apnoé.

Hogyan aludjunk vissza éjszaka?

A visszaalvásban is segíthet néhány technika. Ezek jóval hatásosabbak, mintha a birkákat számolgatnánk:

  1. Ne nézzük meg soha az órát, amikor megébredünk! Sokan azért nem tudnak visszaaludni, ha éjszaka megébrednek, mert azon kezdenek stresszelni, milyen kevés idejük van már csak az ébresztőig, és ha nem alszanak vissza gyorsan, nagyon fáradtak lesznek. Ez egyenes út ahhoz, hogy valóban ne aludjunk vissza az éjszakai megébredés után.
  2. Keljünk fel és menjünk át másik szobába! Ha az érzésünk szerint (az órát tilos megnézni!) nagyjából 20 perc alatt nem sikerült visszaaludnunk, érdemes egy másik szobában megpróbálnunk. Az agyunknak és testünknek a hálószobát az alvással kell összekapcsolnia. Ezért az álmatlan forgolódás hozzájárulhat, hogy az egész alváshoz szorongásokkal és stresszel viszonyuljunk később. Ha egy másik helyiségben próbálunk elaludni, az kizökkentheti az agyukat a gondolatspirálból, így nagyobb eséllyel alszunk vissza.

Forrás: Popsugar, fotó: Getty Images, Unsplash