- A bőr megbízható indikátora testünk állapotának.
- Akár azt is jelezheti, ha krónikus gyulladás áll fenn szervezetünkben.
- Elmondjuk, mit tegyél, ha ilyesmire gyanakszol!
Amikor néhány napra megfájdul a torkunk, általában akut gyulladásról van szó, ami a szervezet reakciója a sérülések és fertőzések kezelésére. Krónikus gyulladás ezzel szemben olyan kórok esetében állhat fenn, mint például az autoimmun betegségek, lupusz, reumás ízületi gyulladás, szív- és érrendszeri rendellenességek, 2-es típusú cukorbetegség és bizonyos rákos megbetegedések. Amennyiben ilyesmivel küzd a test, arról a bőr állapota is árulkodhat.
Fontos, hogy amennyiben arra gyanakszunk, valamilyen krónikus gyulladás van a szervezetünkben, mielőbb kérjünk alapos vizsgálatot a háziorvosunktól. Mondjuk el neki, milyen tünetekből gyanakszunk a problémára, és kérjük meg, hogy amennyiben szükséges, irányítson tovább szakorvoshoz.

A problémás bőr krónikus gyulladás jele is lehet
De hogy pontosan milyen tünetek utalhatnak arra, hogy krónikus gyulladás van a szervezetünkben? A bőr jellemző tünetei közül például a következők árulkodhatnak erről:
- dermatitisz,
- gyulladt pattanások,
- kiütések.
Ezenkívül más tünetek is figyelmeztethetnek a krónikus gyulladásra, például gyakori betegeskedés, láz, éjszakai izzadás, tartós fáradtság, váratlan súlygyarapodás vagy fogyás, ízületi vagy izomfájdalmak, visszatérő hasmenés, székrekedés és savas reflux. Amennyiben ilyen panaszaink vannak, az első dolgunk, hogy értesítsük erről az orvosunkat, rögtön a második pedig, hogy változtassunk az életmódunkon.
Étrenddel a gyulladás megfékezésére
Kutatások szerint az ultrafeldolgozott, zsírban, finomított szénhidrátokban és vörös húsokban gazdag étrend összefügghet a gyulladás kialakulásával. Érdemes ezek helyett több friss gyümölcsöt és zöldséget, dióféléket, magvakat fogyasztanunk – akkor is, amikor látszólag semmilyen egészségi probléma nem áll fenn nálunk.
Tanulmányok kimutatták, hogy az ómega-3 zsírsavak hatékonyan csökkenthetik a gyulladás mértékét. Ezenkívül pedig mindig érvényes, hogy érdemes kiiktatni a dohányzást és az alkoholos italok fogyasztását a mindennapokból.
Amennyiben sokat sportolunk, ajánlott az edzések után legalább néhány egészséges falatot enni, de a gyulladás elkerülése végett az is fontos, hogy egyáltalán ne éheztessük magunkat – egyik napszakban sem.
Forrás: The Telegraph, Fotók: Getty Images