- Egy friss kutatásból kiderült, hogy a legtöbben azt sem tudják, hogy nem vezethetne autót alvási apnoe okozta kezeletlen alvászavarral.
- Szinte minden magyar horkol, és kétharmaduknál ez meg is nehezíti a család éjszakai pihenését.
- Miért gondolják sokan azt, hogy normális a horkolás egy bizonyos kor felett?
A magyarok közel harmada saját bevallása szerint annyira rosszul alszik, hogy alig bír fent maradni vagy nagyon álmos napközben. A Somnocenter Alvászavar Központ és a Europion közös felmérése alapján a nők gyakrabban kialvatlanok, mint a férfiak, és ezért a horkolás lehet a felelős. De vajon ha tudjuk, hogy baj a horkolás és betegség az alvási apnoé, miért nem teszünk ellene?
Milyen következményei lehetnek az alvási apnoénak?
Pedig a legtöbben azzal is tisztában vannak, hogy komoly egészségügyi következményei lehetnek az alvási apnoénak:
- Alváshiány (ami további betegségekhez vezethet)
- Szív- és érrendszeri, keringési problémák
- szívritmuszavar
„A magyarok több mint fele nincs tisztában azzal, hogy nem vezethet kezeletlen alvászavarral, pedig apnoe esetében kizárólag azoknak hosszabbítható meg a vezetői engedélye, akiknek az orvosi kezelésről papírja is van – hangsúlyozta dr. Szakács Zoltán, neurológus-alvásszakértő, a Somnocenter vezetője.
„A leggyakoribb nappali és éjszakai tünetek, mint a fáradtság, a magas vérnyomás, az alvás közbeni hangos, horkantásokkal kísért horkolás vagy a fogcsikorgatás könnyen felismerhetőek. Ma már ingyenes videósorozatok is elérhetők, hogy segítsenek az első lépések megtételében. Ezt követően viszont érdemes szakemberhez, illetve alvásközponthoz fordulni, hogy időben kezeljék a problémát és elkerüljék a súlyos következményeket” – tette hozzá.
Majdnem minden ötödik (17%) férfi úgy gondolja, hogy az alvási apnoét nem kell kezelni, hiszen normális, ha valaki horkol. A többség szerint (56%) gyógyászati kezeléssel lehet enyhíteni, és mindössze a válaszadók tizede véli úgy, hogy műtéti beavatkozással lehet megszüntetni a tüneteket.
Másfél órával csökkent az alvásidőnk az elektromos világítás óta
Dr. Szakács Zoltán arra is rámutatott, hogy nagyjából 7 óra lenne az elegendő mennyiségű alvás egy felnőtt esetében. Viszont mióta feltalálták a villanykörtét, másfél órával alszik kevesebbet az emberiség.
Alvásunkat egy úgynevezett belső óra szabályozza, aminek napi ritmusa természetes fény hiányában 25 órás ciklusra állna be. Belső óránk helyét az agyban az 1970-es években fedezték fel a hipotalamuszban. Ez a mindössze négy grammnyi agyterület végzi az egész belső rendszerünk irányítását, viszont előfordul, hogy zavar kerül a működésébe, és az alvásproblémák egy részéért éppen ez a felelős.
Az alvásunk minőségét számos esetben mi magunk is tudjuk befolyásolni.
- Például a testhőmérséklet csökken alvás közben, ezért fontos a hűvösebb szoba (ideálisan 15-20°C), mert a túl meleg környezet megzavarhatja a pihenésünket.
- A késő esti sport is negatívan hathat az alvásunkra.
- A meleg fürdő vagy a meleg zuhany lefekvés előtt egy-két órával kifejezetten előnyös lehet, mert az csak a testfelületünket melegíti át.
Forrás: Somnocenter, fotó: Getty Images