- A lézeres szőrtelenítés sötétebb bőr esetén, de még a barnítóval bőrre vitt pigmenteken keresztül is, fájdalmas égési sérüléseket okozhat.
- Hogyan működik a lézeres szőrtelenítés és mennyire biztonságos?
- Kinek nem ajánlott a lézeres szőrtelenítés?
Bár sokan döntenek úgy, hogy nem vesződnek a szőrtelenítéssel és megélik inkább természetes szépségüket, a többség még mindig borotválja, gyantázza vagy távolítja el más módon a testéről a szőrt. Ahogy ezeknek a hagyományos szőrtelenítési módszereknek, úgy a legújabb lézeres szőrtelenítésnek is megvannak az előnyei és hátrányai.
Általában azért választják a lézeres szőrtelenítést – akár otthoni készülékkel, akár professzionális helyen –, mert az néhány alkalom után végleges szőrtelenséget ígér. Mivel nem a legolcsóbb módszer a szőrtől való megszabadulásra, a legtöbben eltűnődnek azért rajta: mennyire biztonságos egyáltalán a lézeres szőrtelenítés?
Hogy működik a lézeres szőrtelenítés?
Mielőtt rátérnénk a kockázatokra, fontos ismernünk egyáltalán a lézeres szőrtelenítés folyamatát, működését.
„A lézeres szőrtelenítés koncentrált fénysugarat használ. Ez a szőrtüszőben lévő pigmentet célozza meg. A lézer hője elpusztítja a tüsző őssejtjeit, így megakadályozza a jövőbeli szőrnövekedést – mondta Dr. Alpana Mohta bőrgyógyász.
„A páciens bőrszínétől, valamint a szőrtüsző vastagságától, méretétől és mélységétől függően a bőrgyógyász a lézersugár hullámhosszának, energiájának és frekvenciájának különböző beállításait választja ki, hogy valóban hatásos legyen.”
1. A szőrzet színe
Ebből már sejthetjük, hogy a lézeres szőrtelenítésnél a különböző bőrtípusú, -színű, valamint szőrszínű emberek között vannak, akiknél jobban működik a módszer, és vannak, akiknél kevésbé.
Például ha világosabb, szőke szőrzettel rendelkezünk, vagy ősz, szürke szőrszálaink vannak, ezek nem tartalmaznak elég pigmentet ahhoz, hogy a lézeres szőrtelenítés működjön. Esetünkben kidobott pénz lenne, ha belevágnánk.
2. Milyen fázisban vannak a szőrszálak?
A lézeres szőrtelenítés eredménye attól is függ, milyen fázisban vannak a szőrszálaink éppen. Ugyanis csak az éppen növekvő periódusban lévő szőrt képes megcélozni a módszer. Pont emiatt kell több alkalom ahhoz, hogy a szőrtelenítés teljes legyen.
Milyen veszélyei lehetnek a lézeres szőrtelenítésnek?
„A lézer nem játék, és ha nem a megfelelő helyre irányítjuk, komoly károsodást okozhat” – figyelmeztet Dr. Michael Rich bőrgyógyász is. Az otthoni lézeres szőrtelenítő készülékek (IPL készülék) általában biztonságosak és nem olyan erősek, mint egy professzionális eszköz. Emiatt hatékonyságuk is gyengébb, hosszabb használatra lehet szükség.
De ha megbízható helyen végeztetjük a kezelést, a kockázat elenyésző. Némi mellékhatásra azért számíthatunk a lézeres szőrtelenítés után:
- A kezelt terület átmenetileg duzzadt, piros lehet.
- A bőr kivilágosodhat vagy besötétedhet ott, ahol a lézeres szőrtelenítést végezték.
- Előjöhet a herpesz, szemölcs, ha hajlamosak vagyunk rá.
- Égés, hólyagosodás, kisebesedés alakulhat ki.
Akinek sötétebb a bőr alaptónusa, önbarnítót, barnító készítményeket használ, szoláriumba jár, extra óvatosságra van szükség. Mivel a pigmenteken keresztül működik a lézeres szőrtelenítés, náluk nagyobb az esély a fájdalmas égési sérülésre, és az eredmény sem mindig megfelelő.
Amikor több szőr nő ahelyett, hogy eltűnne

Az arc lézeres szőrtelenítésénél fordul elő viszonylag gyakran, hogy több szőr nő ahelyett, hogy eltűnne
Ám nem az égési sérülés az egyetlen veszély, amit magában rejthet a lézeres szőrtelenítés. Előfordulhat, hogy pont ellenkező hatást érünk el, és még több szőr nő a kezelt részen.
„Főként az arc lézeres szőrtelenítő kezelésénél fordul elő, hogy a szőr eltűnése helyett még több szőr nő a kezelt részen – figyelmeztetett a bőrgyógyász. – A mediterrán típusú embereknél gyakori ez a jelenség.”
Lehet bőrrákunk a lézeres szőrtelenítéstől?
A lézeres szőrtelenítés egyvalamit biztosan nem okoz: bőrrákot. Nem hajlamosítja az anyajegyeket sem a rákos folyamatokra. A szőrtelenítő kezeléshez használt lézer olyan fénysugarat bocsát ki, amelyet a szőrtüszőben lévő pigment elnyel.
Ugyanakkor hatással lehet az anyajegyek megjelenésére:
- A lézeres szőrtelenítést követő első napokban fekete foltok jelenhetnek meg az anyajegyeken.
- Ahogy a kezelt pigmentet az immunrendszer eltávolítja, szürke pöttyök jelennek meg a területen és környékén.
- Hosszabb távon az anyajegy kifakulhat, vagy szabálytalan alakot, színt vehet fel, mivel egyes pigmentált területek jobban kifakulhatnak, mint mások.
Forrás: Huffington Post, SpotCheck Clinic, fotó: Getty Images, Unsplash