- Az 1970-es évek elején vált először népszerűvé, most pedig újra hódít a Bikram jóga, vagyis hot jóga.
- A fűtött teremben történő gyakorlás sokak szerint hatékonyabbá teszi az edzést, ráadásul a hajlékonyságunkat is segítheti.
- De valóban jó nekünk a visszatérő fitnesztrend? Elmondjuk!
A Bikram jóga módszerét Bikram Choudhury terjesztette el B. C. Ghosh tanításaira alapozva, a módszerrel pedig az 1970-es évek elejére óriási követőtábort toborzott magának. A jógára spirituális gyakorlat helyett sokkal inkább edzésként tekintő módszer lényege, hogy meleg, 41 Celsius fokra felfűtött teremben kell gyakorolni, ahol a hőmérséklet és a 40 százalékos páratartalom elvileg az indiai időjárást imitálja.
2006-ra nagyjából 1650 Bikram jóga stúdió működött a világ 40 országában, később azonban Bikram szexuális zaklatás botrányai miatt veszített a népszerűségéből az edzésforma. Most azonban úgy tűnik, a hot jóga visszatér és újra egyre többen választják a „forró jógagyakorlást”. De vajon tényleg jól járunk ezzel a módszerrel?
A hot jóga előnyei és kockázatai
Egy 2013-as kutatás szerint a Bikram jóga javítja az izomerőnket és segíti az alsó háti szakasz hajlékonyságát, egyúttal a zsírégetésben is hatékony lehet. Hívei szerint a hot jóga legnagyobb előnye, hogy a meleg elősegíti az izmok hajlékonyságát és fokozza a vérkeringést is, amivel jobban megdolgoztathatjuk izmainkat.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hot jóga gyakorlása fokozott folyadékvesztéssel jár, így kiemelten fontos figyelni a megfelelő folyadékpótlásra edzés közben. A dehidratáció és a test túlmelegedése következtében jelentkező tünetek – szédülés, ájulás, rosszullét – kiemelt kockázatok a Bikram jóga esetében.
Mint minden mozgásnál, itt is oda kell figyelnünk a testünk jelzéseire és ügyelnünk kell rá, hogy ne feszítsük túl izmainkat, hiszen akár sérülés is lehet a vége – különösen, ha nem elég edzettek az izmaink. Ez a hot jógánál fokozott kockázat lehet, hiszen a melegben könnyebben feszegetjük testünket, és talán nem is érezzük, hogy húzódás, sérülés lesz a vége. Bár a hot jóga sokkal fárasztóbb lehet, mint a hagyományos gyakorlás, és általában az izomláz is keményebb utána, sokak szerint nagyon energizálóak az edzések, amik mentálisan is frissítően hathatnak.
Így vágj bele a Bikram jógába
De hogyan induljunk neki, ha szeretnénk kipróbálni a forró jógázást? Ha még nem jógáztunk soha, először érdemes lehet hagyományos jógaórákkal ismerkedni, hogy kicsit jobban megismerkedjünk a jógázás mozgáskultúrájával.
Jó az is, ha kicsit felépítjük az általános edzettségi szintünket, állóképességünket, mielőtt elmennénk egy Bikram jóga edzésre. Csak olyan helyre menjünk, ahol profi, hitelesített oktató foglalkozik velünk, és mindenképpen készüljünk vízzel és kis törölközővel.
Öltözzünk kényelmesen, de számítsunk rá, hogy bármit is viselünk, minden bizonnyal úszni fog az izzadtságban – ahogyan mi magunk is. Épp ezért ne tervezzünk közvetlenül hot jóga után programot! Nyugodtan álljunk le, ha fájdalmat érzünk, vagy csak elfáradtunk, hiszen nem a megfelelés és a teljesítmény a lényeg, hanem az, hogy biztonságosan gyakorolhassunk!
Forrás: Popsugar Fotó: Getty Images