Azt állítják, hogy a nők a menstruációs ciklusnak ebben a szakaszában a legrondábbak – mi az igazság ebből?

2025. április 25.
Rengeteg nő vallja kimondottan csúnyának magát a menstruációja egy bizonyos szakaszában. Vajon tényleg így van és megváltozik az arcuk? Szakértők feleltek erre a kérdésre!
Menstruáció: a luteális fázis tünetei tesznek „csúnyává”
  • Felkapott téma lett a TikTokon a luteális fázis.
  • Nők milliói érzik azt, hogy megtalálták a választ arra, miért van az, hogy egyik nap még csinosak, másik nap pedig szó szerint rondábbak.
  • A tudományos válaszuk erre a menstruáció ideje alatti luteális fázis. Lássuk, mennyi igazság van benne és milyen tünetekkel jár!

A luteális fázis közvetlenül az ovuláció után kezdődik, és körülbelül 12-14 napig tart, és a menstruáció kezdetével ér véget. Ezalatt a szervezetben megemelkedik a progeszteron hormon szintje, hogy támogassa a méhnyálkahártya megvastagodását, felkészülve a potenciális terhességre.

Milyen tünetei vannak a luteális fázisnak? Befolyásolja a megjelenésedet?

Mindezek a hormonális változások hatással vannak a szervezetre, és ezért logikus, hogy hatással lesz a megjelenésre Dr. Maya Thosani bőrgyógyász szerint. A luteális fázis tüneteinek nagy része egybeesik a PMS tüneteivel: „A ciklusnak ez a szakasza puffadással, aknéval, kellemetlen érzéssel és étvágyváltozással jár. És érthető, hogy ezek a hormonális minták általában befolyásolják azt is, hogyan érezzük magunkat, amikor a tükörbe nézünk, szakadékot teremtve a valóság és az észlelés között” – mondja.

A luteális fázis tüneteinek nagy része egybeesik a PMS tüneteivel

A luteális fázis tüneteinek nagy része egybeesik a PMS tüneteivel

Sajnos az egyik fő érintett terület a bőr. A nőknél nagyobb az esélye a pattanásoknak, valószínűleg az arc, az állkapocs és az áll környékén, az emelkedő progeszteronszintnek köszönhetően megnövekedett olajtermelődés miatt. Dr. Thosani hozzáteszi, hogy ezalatt a bőr „érzékenyebb is lehet, és hajlamosabb lehet a kipirosodásra. Vannak, akiknek a szervezete ilyenkor visszatartja a folyadékot, és duzzadtságot észlelhet, különösen az arcukon és a szemük környékén.”

Továbbá a luteális fázis hormonális ingadozásokat és megemelkedett ösztrogénszintet okoz, ami a vízvisszatartás és az általános duzzanat miatt változásokat okozhat az orrjáratokban lévő erekben. Ez hozzájárulhat az orrmelléküreg-tünetek kialakulásához, és ilyenkor egyesek úgy érzik, hogy az orruk szélesebb, vagy a szemöldökük lesz vaskosabb” – magyarázza Dr. Thosani. Azonban hozzáteszi, hogy ez a duzzanat, a vízvisszatartás és puffadás az egész arcot és a testet érintheti, nem csak az orrot.

Hogyan hat a luteális fázis a hajra és a körmökre?

Ha valaha is észrevetted, hogy a hajad zsírosabbá válik ebben az időszakban, nem vagy egyedül. Dr. Javaid Somi szülész-nőgyógyász elmagyarázza, hogy a hormonális ingadozások miatt sok nő haja megváltozik és zsírosabb lesz, míg mások törékenyebb vagy korpás hajról számolnak be a luteális fázis tüneteként.

A triumvirátust a körmök teszik teljessé. Míg Dr. Javaid szerint ez nagyon eltérő lehet, néhány nő arról számolt be, hogy körmeik gyengébbek és hajlamosabbak töredezni a luteális fázisban.

Bár ránézésre ezek a változások drámainak tűnhetnek, érdemes megjegyezni, hogy ezekkel a tünetekkel évekig éltünk különböző mértékben, jóval azelőtt, hogy a TikTok úgy döntött, hogy a luteális fázist kell okolni: „Ez teljesen normális, és nem, a luteális fázis nem tesz csúnyává! Amikor ezek a hormonális változások végbemennek, néha eltorzíthatják azt, amit egy nő a tükörben lát, ami miatt keményen ítélkezik maga felett, és ez az önkritika káros lehet, mert hosszabb ideig tart, mint ez az átmeneti szakasz.”

Szerencsére van egy kis fény az alagút végén. Ha véget ér a menstruációd, akkor az áldott tüszős fázisban vagy – amikor a nők arról számolnak be, hogy a legvonzóbbnak érzik magukat.

Forrás: Marie Claire UK, Fotók: Getty Images


Életmód