A PHD-étrend azért érdemel nagy figyelmet, mert a növekedő népesség és a klímaváltozások miatt az erőforrásaink komoly veszélybe kerültek. Azaz kénytelenek lennénk radikálisan változtatni az étkezési szokásainkon azért, hogy a Föld 2050-re várható 10 milliárd fős népességének eltartása is lehetséges legyen.
Fotó: Unsplash
Íme a legfőbb elvek, melyekkel a Földnek és az egészségünknek egyaránt jót tehetünk:
1. Húsok és a cukor fogyasztásának felére csökkentése.
2. Húsbevitel negyedét tegye ki a vörös hús, a kétharmadát pedig a baromfi.
3. Az étkezések alapját jelentsék a gyümölcsök, zöldségek, gabonák és magvak.
4. Keményítőtartalmú ételek háttérbe szorítása. (Pl. burgonya)
5. Növényi eredetű olajok használata zsír helyett.
De hogyan fogjunk hozzá a PHD-hez? Íme néhány receptünk, mely tápanyagdús, mégis támogatja a fenntarthatósági törekvéseket:
Mandarinos céklasaláta, a téli energiabomba
Ez a saláta sokkal gazdagabb, mint a klasszikus, zöld leveles változata, mégis idényzöldségekkel és gyümölcsökkel van tele. Ebédre szárnyashoz vagy zöldségfasírthoz, vacsorára akár önmagában is ideális választás.
Kelbimbó másképp
Ez a nagyszerű kelbimbórecept újrafogalmazza a köret jelentését és olyan fontos növényi zsírforrást tartalmaz, mint a mogyoró vagy az olívaolaj.
Sárgarépa-sütőtök krémleves
Melengető leves, melyhez nincs szükségünk semmilyen egzotikus hozzávalóra. Növényi alapokon táplálkozók a joghurtot is kihagyhatják a receptből, aki pedig a kókusztejet cserélné valami itthon is megtermő alternatívára, annak a krémes zabtej a legjobb választás. (De akár mindezek nélkül is működhet a recept!)
Citromos csicseriborsó saláta
Ez a saláta hihetetlenül gazdag növényi fehérjeforrás és nem utolsósorban az irodai ebédek megmentője: elég csak előző nap összedobni egy edényben és bárhova magunkkal vihetjük, hiszen nem fog megromlani és hidegen is isteni!