- Egy könyv igazi időtálló ajándék karácsonyra, akár az anyukánknak is.
- Azért is remek ötlet könyvet adni ajándékba, mert nem biztos, hogy a megajándékozott egyébként megvette volna magának az adott kötetet.
- Mutatjuk, idén szerintünk melyek a legjobb könyvek az anyukánknak!
Karácsonyra azért is remek ötlet könyvet ajándékozni, mert ilyenkor általában van idő arra is, hogy az ünnepek alatti nyugodt pillanatokban azonnal kézbe is vegye a megajándékozott a számára választott kötetet.
Mutatjuk, 2024 karácsonyán milyen könyvekkel lephetjük meg az anyukánkat, amiknek biztosan örül, ha megtalálja a fa alatt!
@marieclairehun Nincs még meg anyukád karácsonyi ajándéka? Ne ess pánikba, segítünk! 😉😉😉
♬ Dino Song - Mr. Popolo
1. Nyáry Krisztián: Így ettek ők
Ha a mi anyukánk is mindig négyféle bejglit és még három krémes süteményt, ötfogásos karácsonyi vacsorát készít, biztos, hogy örül majd Nyáry Krisztián legújabb könyvének. Az Így ettek ők-ben találkozik otthonunk két legőszintébb pontja: a kamránk és a könyvespolcunk. Az irodalomnak épp olyan ősi témája a gasztronómia, mint a szerelem. A legjobb magyar írók egy tál étel történetén keresztül mindent el tudtak mesélni szegénységről és gazdagságról, örömről és boldogtalanságról.
Krúdy és Mikszáth nagyevő hősei, Móricz szegényember-portréi, Kosztolányi habos süteményt faló nőalakjai vagy éppen József Attila sosem volt libasültje nem alapanyagokról és főzéstechnikákról, hanem az ember leglényegéről szólnak.
Ez a könyv olyan magyar írókat mutat be, akik az evés, az étkezési szokások vagy a főzés ábrázolásán keresztül mondtak el valami érvényeset a világról, Magyarországról vagy az emberi viszonyokról. És persze többségük a magánéletben is szeretett enni, vagy legalábbis jó ételekről álmodozni. 30 író, 30 történet és kétszer annyi recept – Nyáry Krisztián megszokott stílusában. (Corvina)
2. Ken Follett: A világosság fegyverei
Ha anyukánknak szeretnénk olyan könyvet választani karácsonyi ajándékba, ami kellően izgalmas és fordulatos, nem foghatunk mellé A világosság fegyvereivel, ami Ken Follett Kingsbridge-sorozatának régóta várt folytatása.
Az ipari forradalom példátlan változásokat hoz a textilmunkások életébe, a burjánzó modernizáció és a veszélyes új gépek munkahelyeket tesznek feleslegessé, családokat szakítanak szét, és még nagyobb szegénységet hoznak. Ebben a nyugtalansággal teli világban, ahol mindenki a túlélésért küzd, megismerhetjük a kingsbridge-iek egy kis csoportjának történetét.
Egy anyát, akinek egyedül kell helytállnia, amikor férje munka közben meghal; előkelő lányt, aki mindenkivel dacolva szegény gyermekek számára vasárnapi iskolát nyit; a jólelkű fiatalembert, aki váratlanul megörököl egy veszteséges vállalkozást; egy takácsot, aki leleményes ötleteivel segíti barátai életét; és egy férfit, aki mindenkin átgázolva védi megszerzett vagyonát. (GABO)
3. Dragomán György: Oroszlánkórus
Ha egy magyar kortárs klasszikus könyvvel szeretnénk megajándékozni anyukánkat, válasszuk Dragomán György egyik különleges kötetét, az Oroszlánkórust, ami a bátorság könyve. Történeteit a ritmus élteti, az elbeszélések szereplői zenével győzik le a félelmet és a gyászt, megtanulnak erőt venni a szerelem és a sóvárgás fájdalmán.
Minden mondatban ott lüktet a zene, szól a dzsessz, a latin ballada, a kőkemény hevimetál vagy a bécsi újévi koncert keringője, dübörög a manele és a koreai csajpop, kihangosodik a szívverés vagy a futó lábak dobogása. A lendületes történetekben a zene esélyt ad az ellenállásra, segít abban, hogy vállaljuk a sorsunkat, gyerekek legyünk a felnőttek között, vagy otthont keressünk egy idegen országban. (Magvető)
4. Bősze Ádám: Nagy zenészek, nagy szerelmek
Ha anyukánk igazi zenerajongó, Bősze Ádám kötetét érdemes a karácsonyfa alá tennünk számára. Beethoven, Mozart, Debussy, Wagner… nevek, amelyek hallatán azonnal eszünkbe jutnak a dallamok.
De kik voltak ezek az emberek a hétköznapokban? Mi történik, ha kivételesen nem a nagy és megközelíthetetlen alkotókat, hanem az esendő embereket próbáljuk meglátni bennük? Bősze Ádám zenetörténész, antikvárius, rádiós- és televíziós műsorvezető hosszú ideje azon dolgozik, hogy oldja a komolyzene világára jellemző merevséget. A kötetben található tíz szerelmi történet olvasása közben a QR-kódok segítségével számos zenei illusztrációt is meghallgathatunk. (Libri Kiadó)
5. Náray Tamás: Anyám szerint
Itthon és külföldön elismert divattervező, festőművész, író, Spanyolországban élő világpolgár vagy debreceni lokálpatrióta? Netán mindez egy személyben? Erre a kérdésre ad választ a szerző legújabb és talán legszemélyesebb, legszókimondóbb kötete, amelyben egy csokorba gyűjtve adja közre életének személyiségformáló eseményeit, a családi legendárium történeteit.
Az Anyám szerint sodró lendületű írásaiból ugyanakkor egyfajta korrajz is formálódik a szemünk előtt a szocializmus és a rendszerváltás korának tipikus karaktereivel, amelyben tükröződik a szerző tágabb és szűkebb családjának sorsa.
De mindegyik történetben megjelenik az a több generáció élettapasztalatait bölcsességbe sűrítő személy, akinek Náray Tamás talán a legtöbbet köszönheti: az édesanyja. Vallomás a fiúi szeretetről – nem csak szülőknek. (Libri Kiadó)
6. Müller Péter: Anyám titkos könyve
Nagyon különleges karácsonyi ajándék lehet anyánknak Müller Péter kötete, melyet az író tulajdonképpen halott édesanyjával együtt alkotott. Ő maga így vallott a könyv születéséről: „Két évvel ezelőtt kinyitottunk a padláson egy vén koffert, és találtunk benne egy csomó magnószalagot. Kiderült, hogy anyám magnóra mondta élete rejtett titkait.
Hónapokig ült a félhomályos szobájában, és mesélte a csodákat. Hogyan volt kislányként vadul szerelmes egy családos főpincérbe, hogyan szeretett bele az apámba, milyen keserves nászéjszakájuk volt egy jéghideg vonatban, elmesélte, hogyan vesztette el a szüzességét és esett velem teherbe; mit érzett, amikor én a méhében voltam, és belülről adtam neki életjeleket. Kincset találtunk a kofferben.” (Kossuth Kiadó)
7. Kepes András: Két macska voltam
Valószínűleg nagyon boldog lesz anyukánk, ha Kepes András legújabb kötetét tarthatja majd a kezében szenteste a karácsonyfa alatt. A Két macska voltam egy lélektani krimiket idéző sorsregény egy olyan korban, amelyben a történelmi és emberi traumák nyomán kiveszőben van a mindennapokból az erkölcs és az emberség.
A hetvenes években egy apa a családjával egy vidéki tanyára költözik abban a hitben, hogy maga mögött hagyhatja a diktatúrát, ám új élet helyett a saját poklát teremti újra. (Open Books)
8. Narine Abgarjan: Szimon
Meghal Szimon, az örmény hegyi városka öreg kőművese, a köztiszteletben álló, de hírhedten csapodár férfi. Négy egykori szeretője is megjelenik a halottbúcsúztatón, és némi feszengés után felelevenítik Szimonhoz kötődő emlékeiket.
Hamar kiderül azonban, hogy az egyszerre valóságos és mesebeli örmény hegyi falu nőalakjainak életében a férfi csupán epizódszereplő, aki életük egy-egy nehéz pillanatában bukkant fel – a visszaemlékezésekből kibontakozó kaukázusi nősorsokat jóval több minden köti össze egymással, mint az esendő, de szeretetre méltó férfi szerelme.
Narine Abgarjan egymásba indázó, tragikomikus humorral és mágikus motívumokkal átszőtt történetei a szerelem és a gyengédség gazdag bestiáriumaként az élet bonyolultságáról, kegyetlenségéről és szépségéről mesélnek, kifogyhatatlan képzelőerővel és mély emberi melegséggel. Tökéletes karácsonyi ajándék anyukánknak, ha szereti a fordulatos, összetett és érzelemgazdag könyveket. (Typotex)
Fotó: Unsplash