Mindegy, mi a bőrtípusod: adj esélyt az arcolajnak!

2025. április 01.
Nem szabad félni az arcolajtól, ez ugyanis az egyik létező legjobb dolog, ami a bőrrel történhet. Elmondjuk, hogyan lehet megtalálni a bőrtípusnak megfelelő legjobb terméket.
Hófehér, szeplős bőrű fiatal nő arcolajos üvegcsét tart az egyik szeme elé
  • Sokan nem tudják, de az arcolaj valamennyi bőrtípusnak jót tesz
  • Az arcolaj könnyen beilleszthető a napi szépségápolási rutinba
  • Alapos kutatómunkára van szükség, hogy az arcolajok hatalmas választékában kiigazodjunk

Az arcolajjal kapcsolatos leggyakoribb tévhit, hogy az csak száraz, repedezett, hámló, igénybe vett bőr esetén működik. Ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk, a legjobb arcolajok ugyanis zsíros bőrön is beválnak, némelyik a faggyútermelés visszaszorításában is segíthet.

Száraz, érzékeny bőr mellett is jó választás az arcolaj. A kínálatban találunk olyat, amelyik nyugtató bőrápoló összetevőket (pl. allantoin, bisabolol) tartalmaz, míg más olajokat szalicilsavval vagy C-vitaminnak turbóznak. Léteznek arcolajok, amelyek arcmasszázshoz tökéletesek (pl. gua sha), és vannak olyanok, amelyek az esti szépségápolási rutin utolsó lépéséhez tökéletesek.

Miért előnyös az arcolaj?

Az olaj rendszerint okkluzív anyag, vagyis a bőrt bevonva segít megakadályozni a felhám vízvesztését, dehidratálttá válását. Ezen tulajdonsága miatt a bőrápolási rutin legvégén érdemes az okkluzívokat tartalmazó terméket felvinni. Az olaj mindemellett bőrpuhítóként is működik, puhává és simává teszi a bőrt.

Az arcolaj csak hideg időben jó?

Az arcolajok egész évben használhatók. A száraz nyári idő például nedvességet von el a bőrből, amitől a bőr elveszíti ragyogását, dehidratáltnak tűnhet. Az arcápoló olaj hosszabb ideig a bőrben tartja a nedvességet, és elősegíti a bőr barrierjének élénkségét. Akinek nagyon száraz a bőre, arcolaj használata előtt használjon hidratálást elősegítő összetevőket (pl. hialuronsav, glicerin, karbamid)

Az arcolaj jobban hidratál, mint a hidratáló?

Az olaj és a hidratáló különböző szerepet tölt be, és ha helyesen párosítjuk a kettőt, képesek jól támogatni egymást. Nem tanácsos egyiket a másikra cserélni, száraz bőr esetén jó kombinálni a kettőt. (Tipp: Bevált technika, amikor egy-két csepp arcolajat keverünk a hidratálóhoz). 

Mikor hordjuk fel az arcolajat?

Az arcolajat este a bőrápolási rutin utolsó lépéseként kell felvinni, míg reggel a fényvédő és smink felhordása előtt. Az SPF megtapadása miatt az olajnak kellő időt kell hagyni a felszívódáshoz.

A legjobb arcolajok minden bőrtípushoz

Arcolaj száraz bőrre

Száraz bőr esetén azok az arcolajok működnek a legjobban, amelyek esszenciális zsírsavakat és E-vitamint tartalmaznak. Mivel száraz bőr esetén gyakoribbak a bőrgátproblémák, az ómega-zsírsavak és a ceramidok segíthetnek megerősíteni és megakadályozni a vízvesztést. A további nagyszerű összetevők közé tartozik a szkvalán, marula, rózsa, szőlőmag és jojobaolaj.

Arcolaj olajos bőrre

Olajos bőr mellett az antibakteriális vagy antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező, könnyű textúrájú, kiváló minőségű olajak működnek jól. Egyéb összetevők, amelyekre figyelni kell, a szalicilsav, a retinoidok, az ómega-6. Utóbbi segíthet a faggyútermelés szabályozásában is.

Arcolaj élettelen bőrre

A fakó bőr a tartós kiszáradás, valamint az elhalt hámsejtek és a bőrön lévő szennyeződések következménye lehet. Ezt szem előtt tartva olyan arcolajat érdemes választani, amely élénkíti, finomítja és kiegyenlíti a bőrtónust, valamint kezeli a durva textúrát. Az olyan összetevők, mint a C-vitamin, az A-vitamin, ezeken a problémákon segítenek át, míg az olyan tápláló összetevők, mint az avokádó és a szilvaolaj, csökkentik az irritációt.

Arcolaj érzékeny bőrre

Annak ellenére, hogy a legtöbb arcolaj növényi alapú, gyakran irritációt okozhatnak. Érzékeny bőrűek számára az illóolajok különösen károsak lehetnek. Első használatkor egy kisebb bőrfelületen teszteljük az olajat. Érzékeny bőr esetén nyugtató, védő formulájú arcolajok között szabad válogatni.

Forrás: Vogue Fotó: Getty Image


Szépség