- Az 1970-es évek óta létezik a kineziológiai tapasz.
- Ma a lélegző, rugalmas és a vérkeringést, izomaktivitást serkentő, támogató tapaszt értjük alatta.
- A szakember elárulta, a tudomány szerint van-e értelme, vagy csak a placebo hatás működik.
Egy Kenzo Kase nevű csontkovács fejlesztette ki az 1970-es években a kineziológiai tapaszt. Ez egy pamutalapú ragasztó volt, amit a sportteljesítmény javítására és a sérülések, kemény edzés utáni rehabilitáció felgyorsítására talált ki. Szemben a sportolók által korábban is használt tapasszal, ami egy merev, stabilitást segítő és a mozgástartományt korlátozó eszköz, a kineziológiai tapasz lélegző, rugalmas anyagból készül. „A fő feladata a keringés javítása és az izomaktivitás növelése” – mondta Rebecca Pudvah gyógytornász.
Mivel lélegző anyagból készül, a kineziológiai tapasz átengedi az izzadtságot, nem melegít, így nem is esik le a bőrről. Egy tapaszt akár 3-5 napig is viselhetünk, mielőtt cserélni kellene. Ráadásul ma már nem is drága, így bárki számára elérhető. De van is értelme használnunk?
Erre lehet jó a kineziológiai tapasz
Elméletben a kineziológiai tapasz viselése az adott izomcsoport vagy ízület működését javítja, támogatja sportolás, mozgás közben. De a rehabilitációban is segít. „Úgy vélik, a kineziológiai tapasz eltávolítja a bőrt az izomtól, így növeli a nyirokkeringést. Ezáltal a tejsav és más, a teljesítményt csökkentő anyagok könnyebben távoznak a nyirokrendszeren keresztül, de a sérülések utáni duzzanatot, ödémát is gyorsabban megszünteti – magyarázta Pudvah. – Sokan gondolják azt is, hogy ha egy izomcsoportot beragasztunk, javítja az izommunkát. De ezzel kapcsolatban még nem láttam hiteles tudományos bizonyítékot.”
Amiben viszont valóban segíthet a kineziológiai tapasz, az a fájdalom csökkentése. Egy 2021-es felmérés szerint a sportorvosok 67 százaléka használja a kineziológiai tapaszt a sportolóknál, fizioterápiában vagy ízületi sérüléseknél. Az elv emögött az, hogy a tapasz stimulálja a bőr úgynevezett mechanoreceptorait. Ezek a sejtek lépnek működésbe, ha valami vagy valaki megérinti a bőrünket.
„A test egy területen csak egyetlen ingerre képes reagálni egyszerre, legyen az fájdalom vagy szenzoros stimulus – magyarázta Pudvah. – A fájdalom nagyon lassan ér el az agyba, így elég egy gyenge érintés vagy nyomás, ami gyorsabban eléri az agyat, így nem érezzük a fájdalmat.” Ezért is dörzsöljük meg például a könyökünket, ha bevertük az ajtó sarkába. Ez elnyomja az éles fájdalomérzetet.
Mire nem jó a kineziológiai tapasz?
Bár sok sportoló és egészségügyi szakember használja a kineziológiai tapaszt, a tudományos kutatásoknak egyelőre nem sikerült hitelt érdemlően alátámasztani a működését. Például egy 15 vizsgálat eredményeit összegző kutatásban, melynek célja az volt, hogy elegendő bizonyítékot gyűjtsenek a kineziológiai tapasz sportteljesítményt javító hatására, nem sikerült ezt alátámasztani. Hasonló eredményre jutott egy 2015-ös átfogó tanulmány is. Bár azt kimutatták, hogy a kineziológiai tapasz valóban segíthet az ízületi fájdalmak esetén, viszont nem hatékonyabb, mint bármely más kezelési módszer vagy a placebo hatás.
Még ha valóban csillapítja is a fájdalmat, akkor sem jó mindenre a kineziológiai tapasz. Ezért fontos, hogy ha bármilyen problémánk van, forduljunk szakemberhez inkább.
De akkor működik vagy sem a kineziológiai tapasz?
A gyógytornász azt javasolja, inkább a konzervatív kezelési módszereket válasszuk a kineziológiai tapasszal szemben, ha bármilyen problémánk, sérülésünk van. Ezek hatásossága ugyanis tudományosan bizonyított, ellentétben a kineziológiai tapasszal.
- Pihenjünk eleget.
- Táplálkozzunk megfelelően.
- Edzettségünknek megfelelő testmozgást válasszunk.
- Ha megsérültünk, forduljunk orvoshoz és kövessük a kezelési tanácsokat.
A kineziológiai tapasz ártani valószínűleg nem fog, leszámítva az esetleges bőrirritációt, ha valaki érzékeny. „Nem különbözik sokban attól, mint amikor a gyereknek adunk egy bátorságtapaszt, miután elesett és sebes lett a térde. Rosszabb nem lesz tőle – mondta a gyógytornász. – Míg csak része a kezelésnek, de nem ez az összes kezelés, miért ne használhatnánk?”
Forrás: Popsugar, fotó: Unsplash