- Miből akarok többet vagy kevesebbet csinálni idén?
- A karrierszakértők segítenek, hogy jobban megértsük a munkahelyi céljainkat és motivációinkat.
- Ha megtaláljuk azokat a pontokat a munkánkban, amikre igazán összpontosítanunk kell és szeretnénk, a munka-magánélet egyensúly is sikeresebb lesz az életünkben.
Az új év az újrakezdés és az előttünk álló évről való gondolkodás ideje. És sokunk számára a karrierünk és munkánk fájdalmas pont vagy zavaros, nyitott kérdés lehet.
Tudjuk, hogy változtatni akarunk a munkánkon, de nem tudjuk, hol kezdjük el? A karriertanácsadó vázolta azt az 5 kérdést, amivel közelebb kerülhetünk a munkahelyünkkel, karrierünkkel kapcsolatos válaszokhoz.
1. Miből akarok többet vagy kevesebbet csinálni idén?
Angelika Karachristos karriercoach szerint fontos kérdés a munkánkkal kapcsolatban, amit fel kell tennünk magunknak, ha előrébb szeretnénk lépni a karrierünkben: „miből szeretnék többet csinálni?”, illetve „miből szeretnék kevesebbet csinálni a jelenlegi munkakörömben?”. Így tisztázhatjuk, hogy mit szeretnénk a következő lépcsőfokokon.
„Ha csak a szintlépés kedvéért lépünk feljebb a szamárlétrán, továbbra is ott maradhat az űr, amit most érzünk. Ha ezzel nem kerülünk közelebb ahhoz a feladathoz, amit valóban csinálni szeretnénk, nem érezzük magunkat elégedettebbnek, motiváltabbnak – mondta Karachristos. – A másik oldalról viszont, annak tudatosítása, hogy miből szeretnénk kevesebbet csinálni, erős motiváló tényező lehet.”
2. Hogyan érhetem el, hogy a munkahelyemen jobban észrevegyenek?
„A karrierünk előremozdítása érdekében folyamatosan – vagy legalábbis rendszeresen – el kell gondolkodnunk azon, hogy kik számára vagyunk láthatóak. Mert a munkában és a karrierben emberek vesznek fel embereket, emberek léptetnek elő embereket, emberek erősítenek embereket – mondta Cynthia Pong feminista karrierstratéga.
– Lényegében minél több megfelelő ember számára vagyunk láthatók – úgy, ahogyan mi szeretnénk, hogy lássanak – annál valószínűbb, hogy úgy alakul a karrierünk, ahogy tervezzük. És amikor legközelebb tömeges elbocsátások, költségvetési megszorítások, gazdasági visszaesés következik be, annál gyorsabban talpra állhatunk, és annál nagyobb lesz a személyes tőkénk.”
3. Mi az a nagy győzelem, ami 2024-et sikeres évvé teheti?
Néha nem árt vizualizálnunk magunk előtt a legjobb forgatókönyvet. Reméljük, hogy egy konkrét projektet vezethetünk? Előadást tartunk egy konferencián? Olyan mentorunk van, akitől mindig is szerettünk volna tanulni? Sikerült inspiráló csapatot kialakítanunk a kollégákkal? Elköltöztünk másik városba? Előléptettek? Beindítottuk a saját vállalkozásunkat? Vagy éppen hetente öt napon is edzettünk?
„Hunyjuk be a szemünket és képzeljük el, milyen életet szeretnénk élni. Akár le is írhatjuk és kiragaszthatjuk a fürdőszobai tükörre. A lényeg, hogy mindig elő tudjuk hívni ezt képet, amikor motivációra van szükségünk a munkához” – mondta a karriertanácsadó.
4. Milyen a hírnevem a munkahelyemen?
Ez a kérdés tisztázhatja, hogy az, ahogyan mi látjuk magunkat, egyezik-e azzal, ahogyan a vezetők és feljebbvalók is látnak minket. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy azt gondolják, a munkánk magáért beszél. Sokszor ez nem elég, nekünk is ki kell állnunk magunkért, hogy elismerjék az érdemeinket.
5. Mitől érezzük úgy, hogy tele van a poharunk?
Mielőtt mindent beleadnánk egy új cél elérésébe, találjuk ki, hogy az összhangban van-e azzal, ami feltölt és motivál minket. Cynthia Shaw klinikai pszichológus szerint a „mitől érezzük úgy, hogy tele van a poharunk?” kérdés segíthet elgondolkodni és jobban beazonosítani, hogy szakmailag mire vágyunk.
Legyen az fizetésemelés, bónusz vagy előléptetés, saját vállalkozás, önkénteskedés egy nonprofit szervezetnél, tudatosítanunk kell, melyek azok a feladatok, amiket valóban szívesen végzünk. Csak így teremthetjük meg a kielégítő egyensúlyt a munka és magánélet között és előzhetjük meg a kiégést.
Forrás: Huffington Post, fotó: Unsplash, Getty Images