- Rohamos tempóban nő a 40-50 évesnél fiatalabbak körében diagnosztizált rákos megbetegedések száma.
- Dr. Daniel Landau onkológus elmondta, ő mit tesz, hogy csökkentse a rák kialakulásának esélyét.
- A mediterrán diétára hasonlító étkezés, rendszeres mozgás és a dohányzás kerülése is része az onkológus eszköztárának.
Rákot túlnyomó többségében (a megbetegedések 88 százaléka) 50 évesnél idősebb embereknél diagnosztizálnak. Ám a legfrissebb adatokból aggasztó kép rajzolódik ki: évről évre növekszik az 50 évnél fiatalabbaknál a rákos betegségek száma. 1990 és 2019 között 1,82 millióról 3,26 millióra nőtt az egy év alatt diagnosztizált rákbetegek száma a fiatalabb korosztályban.
Azt tudjuk, hogy vannak bizonyos rizikótényezők, melyek növelhetik bizonyos rákbetegségek esélyét, mint amilyen például a dohányzás a tüdőrák vagy gégerák esetében. Ám – ahogy Dr. Daniel Landau onkológus, onkourológus rámutatott, más ráktípusok esetén egyáltalán nem ilyen nyilvánvaló, miért növekszik a betegek száma ilyen ütemben a fiatalok körében.
Az egyik legelfogadottabb elmélet szerint a modern életstílus tehet róla, hogy egyre több fiatalnál alakul ki rák. A finomított, cukros, sós élelmiszerek fogyasztása, elhízás, mozgáshiány és az alkoholfogyasztás mind hozzájárulhat a rákbetegségek számának növekedéséhez 50 éves kor alatt.
De mit tesz az onkológus, hogy a saját életében csökkentse a rák kialakulásának esélyét?
Az onkológus 4 eszköze a rákkockázat csökkentésére
1. Mediterrán diétához hasonló étrendet követ
Dr. Landau nem sanyargatja magát semmilyen szigorú étrenddel, de nagyjából a mediterrán diéta elveit követi. Étrendjében nagy mennyiségben találhatók meg ezek az alapélelmiszerek:
- Sok zöldség és gyümölcs
- Teljes értékű gabona
- Egészséges zsírok (olívaolaj, omega-3-ban gazdag halak, olajos magvak)
- Alacsony zsírtartalmú fehérje (pl. hal)
Amit viszont kerül az étkezésében, hogy ezzel is csökkentse a rák kialakulásának kockázatát:
- Alkohol
- Vörös húsok (sertés, marha)
- Feldolgozott élelmiszerek
2. Mindennap mozog
Egy 2022-es tanulmány szerint elegendő csupán 30 perc izomerősítő súlyzós tréning, hogy csökkentsük a rákban, szívbetegségben vagy diabéteszben való halálozás kockázatát. A Göteborgi Egyetem tudósai egy 2023-as vizsgálatukban azt állapították meg, hogy bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát az élet későbbi szakaszában 42 százalékkal csökkenti, ha rendszeresen kardiomozgást végzünk.
Dr. Landau is pont ezért igyekszik mindennap legalább 30-60 perc testmozgást beiktatni a napi teendői közé. Ebben súlyzós és kardioedzés egyaránt megtalálható, mivel úgy véli, mindkettő fontos nem csak a szív egészségéhez, de a rák megelőzésére is.
3. Nem bízza magát táplálékkiegészítőkre
Időről időre felbukkannak csodálatos hatóanyagok, mint a kurkuma, zöld tea vagy D-vitamin, melyről azt gyanítják, hogy segít a rák megelőzésében, ám – ahogy arra Dr. Landau is rámutatott – ezek rákmegelőző hatásával kapcsolatban a tudományos bizonyítékok még nem egyértelműek. Lehetnek viszont mellékhatásaik.
Dr. Landau ezért nem is fogyaszt ilyen táplálékkiegészítőket, mivel úgy véli, inkább a teljes értékű táplálkozás az, amivel a szervezete számára fontos tápanyagokat magához veheti és megőrizheti egészségét.
4. Nem dohányzik
A dohányzás és a tüdőrák, valamint húgyhólyagrák közötti egyértelmű összefüggést már bizonyította a tudomány. 10-ből 9 tüdőrákos eset a dohányzás számlájára írható, vagy a passzív dohányzás okozza.
A dohányzással az is a probléma, hogy megakadályozza a szervezetünkben, hogy a testünk védekező mechanizmusa elpusztítsa a rákos sejteket, így még inkább hozzájárul a rákos betegségek kialakulásához a kutatások szerint.
Forrás: Insider, fotó: Dr. Daniel Landau, Unsplash