- Mi is olyankor veszünk több húst a boltban, amikor épp akciós?
- Ha lefagyasztjuk a friss csirkét, jó tudnunk, mennyi ideig tárolhatjuk a mélyhűtőben.
- Hogyan fagyasszuk le jól a csirkehúst?
A hús megromlik, ha nem készítjük el gyorsan. Vagy fagyasztjuk le! De ha egyszer beraktuk például a csirkehúst a mélyhűtőbe, mennyi ideig maradhat ott? Mert a végtelenségig fagyasztóban sem áll el a hús.
Mutatjuk, hogyan fagyasszuk le jól a nyers csirkehúst, és mennyi ideig tárolhatjuk a mélyhűtőben!
Milyen sokáig fagyaszthatjuk a nyers csirkét?
Tény: a fagyasztóban sokkal tovább eltarthatjuk a nyers csirkét, mint ami a friss hús lejárati dátuma lett volna. Ha kiolvasztás után azonnal elkészítjük, minden további nélkül fogyasztható. Ugyanakkor a mélyhűtőben sem tartható el örökké a csirke anélkül, hogy ne romlana a minősége egy idő után. Az, hogy mennyi ideig marad jó a csirke a fagyasztóban, függ attól is, milyen csirkerészekről és mekkora húsdarabokról van szó:
- Egész csirke: több mint egy évig tárolható a fagyasztóban
- Csirkedarabok, mint például comb vagy mell: 9 hónapig tárolható a fagyasztóban
- Darált csirkehús: 3-4 hónapig tárolható a fagyasztóban
- Csirkevirsli: 1-2 hónapig tárolható a fagyasztóban
- Fagyasztva vásárolt csirkevirsli: 1-2 hónapig tárolható a fagyasztóban
- Főtt csirkehús: 2-6 hónapig fagyasztható
Hogyan fagyasszuk le a nyers csirkét?
Többféle módon is elrakhatjuk a csirkehúst a fagyasztóba. Az, hogy milyen módszert választunk, befolyásolja, mennyi ideig marad jó a mélyhűtőnkben a csirkehús.
1. Fagyaszthatjuk a csirkét az eredeti csomagolásban
Ha a csomagolás bontatlan és vákuumozott, nyugodtan lefagyaszthatjuk így is a csirkehúst. Viszont a bolti csomagoláskor használt műanyag valamelyest átengedi a levegőt, így előfordulhat, hogy fagyási sérülést szenved a hús, ami csökkenti az eltarthatóság idejét. Ezt megakadályozhatjuk, ha még egy réteg zacskót ráhúzunk a bolti csomagolásra, vagy alufóliába csavarjuk.
2. A csirkedarabokat légmentesen zárható tárolódobozban fagyasztjuk le
Természetesen a bolti csomagolásból kivehetjük a csirkét, hogy bepácoljuk például, és ezután zárhatjuk dobozba vagy vastag zacskóba. Jobban megőrzi a csirkehús a minőségét, ha le is vákuumozzuk fagyasztás előtt. Rakjuk a csirkehúst minél mélyebben a fagyasztó belsejébe, és semmiképp se az ajtóra.
Miből tudhatjuk, hogy még fogyasztható a lefagyasztott csirke?
Ha teljesen frissen raktuk a fagyasztóba a csirkét, nagy valószínűséggel ugyanolyan jó marad még akkor is, amikor kiolvasztjuk. Vannak azonban jelek, melyek arra utalnak, hogy a lefagyasztott, majd kiolvasztott csirkehús már nem fogyasztható:
- A rózsaszín árnyalat helyett zöldes-szürkés a hús.
- Fura, kellemetlen szaga van a csirkének.
- Nyálkás a hús felszíne.
Ha ezeket a jeleket észleljük, a saját biztonságunk érdekében jobb nem elkészíteni és megenni a fagyasztóból elővett csirkét, inkább dobjuk ki.
Forrás: Eating Well, Fotó: Getty Images, Unsplash