- A fogápolás, fogselyem használata nem csupán azért van, hogy szépek maradjanak a fogaink.
- Mivel a száj kapcsolódik a testünk többi részéhez, nagyobb hatása van az egészségi állapotunkra a szájhigiéniának, mint gondolnánk.
- Egy friss kutatás szerint, aki fogselymet is használ, annak egészségesebb a szíve és tovább él.
A fogorvosok és kutatók már évek óta rájöttek a vizsgálataik során, hogy a száj(higiénia) egyenes kapcsolatban van a szervezetünk többi részével. Mondhatjuk, hogy az egészség és hosszú élet kapuja. De milyen betegségekhez és hogyan kapcsolódik az, hogyan ápoljuk a fogainkat, használunk-e fogselymet vagy sem?
A fogak egészsége túlnyúlik a szájon
1. Diabétesz és szájhigiénia
Az egyik legkorábbi felfedezés a száj egészsége és a diabétesz közötti kapcsolat volt. Azóta már több független kutatás is megerősítette, hogy a vércukorszint javul, ha kezelik a fogágybetegségeket. De ez visszafelé is igaz: ha a diabétesz romlik, a fogíny állapota is.
2. A fogak egészsége és a szívünk állapota
A száj egészsége a kutatások szerint a szív- és érrendszer állapotával is összefügg. Ha rosszak a fogaink, nagyobb eséllyel alakul ki végzetes szívprobléma. Azoknál, akik a rendszeres fogmosást, fogselymezést hanyagolják, és korábban elveszítik a fogaikat, 66 százalékkal nagyobb a szívbetegség esélye, mint az egészséges fogakkal rendelkező embereknél.
Egy másik kutatás szerint nem csak szívproblémák, de csontritkulás és diabétesz is gyakrabban és nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akik hanyagolják a fogápolást.
A szánkban élő baktériumoknak is fontos, hogy mossunk fogat
Masszív baktériumflóra él a szánk belsejében. Ha nem tisztítjuk megfelelően a fogainkat, fogselyemmel nem távolítjuk el az ételmaradékot, az rothadásnak, erjedésnek indul a fogaink között. Ez megváltoztatja a szánk mikrobiomját, így a rossz baktériumok szabad utat kapnak, és kialakulhat a fogínygyulladás, fogszuvasodás.
A fogágy problémái messze túlmutatnak a szájon. Bebizonyosodott, hogy a fogínysorvadás, -gyulladás rengeteg komoly egészségügyi problémát okozhat. A fogínyben lévő erek könnyen áteresztik a baktériumokat, vírusokat és minden más káros anyagot, ami a környezetből a szánkba kerül (pl. dohányzással). Ezek a véráramba kerülve eljutnak a szerveinkhez, és ott is gyulladást okoznak.
A szájból származó baktériumokat megtalálták már többek között:
- Rákos daganatokban
- Megbetegedett szívbillentyűben
- A májban
- Alzheimer-kórban meghalt emberek agyszövetében
Hogyan ápoljuk jól a fogainkat?
A jó hír, hogy ha akarjuk, már most is nagyon jól tudjuk, mit kell tennünk a fogaink egészségéért, miből áll a jó fogápolási rutin:
- Együnk tápláló, teljes értékű, egészséges ételeket
- Mossunk fogat minden reggel és este
- Rendszeresen használjunk fogselymet, legjobb az esti fogmosás előtt.
A kutatások szerint a fogselyem használata kimutathatóan csökkenti a korai halálozás kockázatát, míg más kutatások szerint a rendszeresen fogselymet használók között a fogínyproblémák kialakulásának esélye a nullához közelít.
A fogmosással kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet a szakemberek, hogy legalább naponta kétszer, két percig érdemes jó technikával fogat mosnunk, és akkor jó eséllyel csökken a szív- és érrendszeri problémák esélye is.
Forrás: Time, fotó: Getty Images, Unsplash