- Az egyik legnépszerűbb karácsonyi ajándékozás a titkos télapózás. Ilyenkor kihúzzák egymás nevét az emberek a munkahelyen, és titokban kell tartani, kit ajándékozunk meg.
- Meglepő, de mérhetően káros hatással van az emberek egészségére a titkos karácsonyi ajándékozás.
- Miért olyan rossz ez a fajta munkahelyi titkos karácsonyi ajándékozás?
Valószínűleg már iskolás korunkból is emlékszünk arra a stresszre, amit a karácsonyi húzáskor éreztünk. Vajon ki húz minket és mi kit húzunk ki, akit meg kell ajándékoznunk karácsonykor? Vannak dolgok, amik nem változnak, és felnőttkorban is ugyanilyen szorongást keltő élmény lehet a munkahelyi titkos karácsonyi ajándékozás.
Miért szorongunk a titkos karácsonyi ajándékozástól?
Egy brit fejvadász cég végzett kutatást azzal kapcsolatban, milyen hatása van a munkahelyen a különböző karácsonyi szokásoknak, különösen a titkos ajándékozásnak. Meglepő dolgok derültek ki a felmérésből:
- A 30-40-es éveikben járó dolgozók 78 százaléka érezte úgy, hogy többet költenek a munkatárs ajándékára, mint amennyit kellene.
- 26 százalék még adósságba is veri magát, hogy megfelelő presztízsű ajándékkal rukkoljon elő a munkahelyi titkos karácsonyi ajándékozáson.
- 17 százalék mondta azt, hogy már szégyellte magát a titkos karácsonyi ajándékozáson a munkahelyén, mert úgy érezte, nem elég értékes az ajándék, ami az általa kihúzott embernek adott.
Ashley Weinberg, a Salford Egyetem munkapszichológus szakértője szerint a közösségi oldalak sokat rontottak az amúgy is szorongáskeltő helyzeten. Sokkal erősebb a nyomás, hogy ne kerüljön ki a céges oldalra szégyenszemre az ajándék, amit adunk, vagy éppen megússzuk az ítélkezést.
Szükség van a titkos karácsonyi ajándékozásra a munkahelyen?
A felmérés eredményét figyelembe véve, az már nem is meglepő, hogy az emberek ötöde úgy gondolja, egyáltalán nem kellene ilyen ajándékozást tartani a kollégák között. Sőt, 35 százalék odáig megy, hogy egyáltalán karácsonyozni sem kellene munkahelyen.
„Ha mégis úgy döntünk a munkahelyen, hogy tartunk titkos karácsonyi húzást és ajándékozást, érdemes ezt úgy csinálnunk, hogy ne legyen kötelező a részvétel – javasolta a pszichológus. – A másik fontos szabály, hogy kikötünk egy összeghatárt, amennyit az ajándékra lehet költeni. Ezzel sok kínos helyzettől menekülhetünk meg.”
Forrás: CBC News Fotó: Unsplash, Getty Images