Harmincról tizenhárom százalékra csökkent az a szakadék az elmúlt tíz évben, ami a férfiak és nők között tátong a stroke kezelésében egy friss kutatás szerint. A Neurology című szaklapban publikált tanulmány egymillió stroke-beteg adatait összegezte a 2008. és 2018. közötti időszakból.
Legutóbb 2000-ben végeztek ilyen átfogó elemzést, és akkor úgy találták, hogy a nők harminc százalékkal kisebb eséllyel esnek át trombolízis kezelésen, azon a vérrög-eltávolító beavatkozáson, ami három órán belül elvégezve segíthet minimalizálni a stroke okozta károsodásokat, mint a férfiak.
A mind az orvosok, mind a társadalom körében végzett széleskörű felvilágosító és figyelemfelhívó kampánynak köszönhető, hogy ez a nemek közötti szakadék tíz év alatt közel felére csökkent. A nők stroke-tünetei általában nem tipikusak, az arc fél oldali bénulása például sokkal ritkább a nőknél, mint a férfiaknál. Emellett az is nagy szerepet játszik abban, hogy sokkal kevesebb nő hal meg vagy szenved maradandó károsodást a stroke miatt, hogy egyre több kórházban végeznek trombolízist és készültek fel a stroke-betegek fogadására.
„Ennek a különbségnek a két nem között 0 százalékosnak kellene lennie” – mondta dr. Mathew Reeves, a Michgan Állami Egyetem professzora, a tanulmány szerzője.
Olvastad már?
Forrás: Insider
Fotó: Unsplash