Az egészségünk érdekében minél több zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztanunk. Sőt, ha fogyni akarunk, akkor sem árt, ha az étrendünk nagyobbik részét ezek teszik ki. Na de éppen a banán?! A szakértők szerint igen: akár a fogyás, akár az egészségünk javítása a cél, a banánnal csak nyerhetünk, ami leginkább a magas rosttartalmának köszönhető.
Tápanyagtények
Tény, hogy a banán a magasabb kalóriatartalmú gyümölcsök közé tartozik: míg egy adag eperben (körülbelül nyolc szem) csak 50 kalória van, addig egy banán 110-et tartalmaz. Viszont az a tény, hogy a banánban rengeteg növényi tápanyag található a vitaminok (A- és C-vitaminban gazdag) és ásványi anyagok (káliumot nagy mennyiségben, kisebb mennyiségben vasat tartalmaz) mellett, máris más megvilágításba helyezik az energiatartalmát. Ráadásul emellett a banán gazdag rostforrás, így a vércukorszint szabályozásához is nagyban hozzájárul.
Fontos a változatosság, hiszen a banánban rengeteg kálium található, ám más gyümölcsök más tápanyagokkal járulhatnak hozzá a szervezetünk működéséhez. Jó, ha tudjuk, hogy a körte és az alma rosttartalma is magas, a meggy, avokádó vagy szőlő esetén viszont nem éri el a banánét a rosttartalom.
Miért jó a fogyókúrázóknak?
„A banán rengeteg tápanyagot tartalmaz. A rost, kálium, B6- és C-vitamin mellett magnézium- és mangántartalma is számottevő – mondta Celsea Tersavich dietetikus. – A rostok segítenek abban, hogy minél tovább megmaradjon a teltségérzetünk, így lehet, hogy a banán kalóriatartalma magas más gyümölcsökhöz képest, ám összességében kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe a nap folyamán.”
A rost az, ami a fogyókúra esetén kulcstényező. Egy banán a napi ajánlott rostbevitel 12 százalékát fedezi. A magas rosttartalmú étel fogyasztása önmagában 30 százalékkal csökkenti a hízás esélyét.
Naponta két adag vagy ennél több gyümölcs fogyasztása ajánlott. Ezek egyikének a banán tökéletes választás: egy közepes méretű gyümölcs pont megfelelő, ha fogyni szeretnénk.
Olvastad már?
Számít, mennyire érett?
Nincs különbség a túlérett és a még szinte zöld banán tápanyagtartalma között a szakember szerint, azonban az íz és a szénhidráttartalom szempontjából lehet eltérés.
A zöldebb, kevésbé érett banánoknak magasabb a keményítőtartalma, különösen a vízben kevésbé oldódó, ellenálló keményítőé. Ez a fajta keményítő roppant előnyös a fogyás szempontjából, mert lassabban emészthető, így a teltségérzet tovább tart. „Ahogy a banánok érnek, a keményítő természetes cukorrá alakul, ami a gyümölcs puhaságát és édes ízét adja” – magyarázta Tersavich. És bár finomabb így a gyümölcs, az egészségre gyakorolt jótékony hatásai kissé csökkennek az érés során.
A diabéteszben és inzulinrezisztánciában szenvedők szempontjából fontos ez különösen, akiknek jobban oda kell figyelniük vércukorszintjük egyensúlyban tartására és étrendjükre. „A diabéteszesek számára az éretlenebb banán a jobb választás, ez lassabban, egyenletesebben emeli csak meg a vércukorszintet” – mondta a dietetikus, aki arra is figyelmeztetett, hogy a zöldebb banánokat nehezebb megemészteni, így akinek emésztési vagy bélrendszeri problémái vannak, gyakran küzd székrekedéssel, jobb, ha kerüli az ilyen gyümölcsöt.
Olvass tovább!
Forrás: Insider
Fotó: Unsplash