„A vakítóan világos bútor és berendezés csodásan nézhet ki – mondta Weena Cullins terapeuta. – A lakásunk terei azonban bemutatóterem-hangulatúvá válhatnak tőle, ami a látogatókban stresszt gerjeszthet. Úgy érezhetik, hogy mindennek tisztának kell maradnia.”
View this post on Instagram
„Ha a tulajdonos csupa fehér teret hozott létre otthonában, és láthatóan nagy gondot fordít a makulátlanságra, az a vendégekben, akik próbálják magukat kényelmesen érezni, ám közben félnek, hogy összepiszkolnak valamit, foltot hagynak, erős feszültséget kelthet” – szögezte le a pszichológus. Nem csoda, ha a lakberendezők többsége is óva int a csupa fehér trendek követésétől.
Kobi Karp lakberendező szerint a fehér anyagok egyszerűen nem praktikusak, mivel könnyen foltosak lesznek. „A stílus nagyon népszerű a magazinokban, így gyakran kérik a tervezőktől. Ám az emberek nem gondolnak bele abba, hogy egy ilyen csupa fehér otthon milyen hatalmas mennyiségű takarítással és pluszköltséggel járhat” – mondta Karp, aki azt is elárulta, hogy ha szeretnénk a világos, üdítő tónust megtartani, ám nem akarunk folyamatosan a foltokkal és a piszokkal háborúzni, válasszuk inkább a gazdag kék vagy zsályazöld árnyalatokat.
Világosítsunk a megfelelő kiegészítőkkel inkább
A világítás kulcsszerepet játszik abban, milyen hatással van a közérzetünkre otthonunk. Ha nem elég a fény egy-egy helyiségben, nehezebbé válik a koncentráció, nem tudunk dolgozni, az erős mesterséges fény viszont az alvást és pihenést lehetetlenítheti el. „Fontos, hogy tudatosan, a szoba funkciójának megfelelően alakítsuk ki a világítást. A lámpák, fali karok, plafonlámpák vagy éppen sötétítők segíthetnek a helyiségek által kiváltott stressz csökkentésében” – mondta Cullins.
View this post on Instagram
Ahhoz, hogy világosabb legyen egy szoba, ám ez ne zavarja meg az alvásciklusunkat, használjuk ki a természetes fény áramlását: nyissunk gyakran ablakot, és tegyünk tükröket a napfény útjába, hogy szétszórják a fényt a helyiségben, így nem lesz szükség arra, hogy azzal keltsük a világosság illúzióját, hogy a fal, a bútorok és a kiegészítők is fehérek legyenek.
„A színekkel kapcsolatos pszichológiai kutatások eredményei még gyakran ellentmondók, ám az világosan látszik, hogy a depresszió tüneteit a fehér és zöld fény enyhítheti – mondta a terapeuta. – Használjuk ki a természet adta lehetőségeket, engedjük be a friss levegőt és fényt, amikor csak az időjárás engedi – javasolta a szakember. – Ez sokkal többet ér, mint a fehér huzatú kanapé fehér szőnyeggel és fehér dohányzóasztallal.”
Forrás: Insider Fotó: Instagram