A finomított élelmiszereket persze kerülnünk kell, ha egészséges, tápláló, mégis fogyókúrás reggelire vágyunk. Ha kiegyensúlyozott étkezéssel indítjuk a napot, elegendő energiához juthatunk a munkához, sporthoz, nem törnek ránk hirtelen éhségrohamok és még fogyhatunk is. A kutatások szerint a rendszeresen reggelizők sokkal kisebb eséllyel szednek magukra súlyfelesleget, és hatékonyabban érik el és tartják meg az egészséges testsúlyt. Arról nem is beszélve, hogy azok, akik nem hagyják ki a reggelit, általában többet fogyasztanak a legfontosabb tápanyagokból, mint a rost és a vitaminok.
A kiegyensúlyozott reggeli tartalmaz fehérjét, összetett szénhidrátokat, rostot és egészséges zsírokat, melyek hosszú ideig segítenek a teltségérzet megőrzésében. Mi az, amit a szakemberek szerint ne hagyjunk ki a reggelinkből? Mivel turbózhatjuk fel a szokásos napindító menüt? Mutatjuk.
Málna
Egy csésze málna körülbelül 8 gramm rostot tartalmaz (ez kétszerese, mint amennyi ugyanekkora mennyiségű eperben, és ugyanannyi, mint amennyi hasonló mennyiségű babban található). Arról már sok szakember beszélt, miért fontosak a rostok az egészségünk szempontjából, ám a fogyókúrában sem elhanyagolható fontosságúak: segítenek megelőzni az elhízást, elősegítik az optimális testsúly elérését. Egy két éven át tartó vizsgálatban a tudósok úgy találták, hogy akik napi 8 grammal több rostot fogyasztottak minden 1000 kalória mellett, közel két és fél kilogrammal többet fogytak.
Zabkása
A zabkása számos élettani előnyén túl hatékonyan segítheti a fogyást. Ennek hátterében egyrészt a magas rosttartalma áll. Másodsorban pedig a lassú felszívódású szénhidrátok – mint amilyen a zabkása is – megemésztése több energiát igényel a szervezetünktől, így több kalóriát égetünk el közben. A lassú felszívódású szénhidrátok nem emelik meg a vércukorszintet, így a testünket nem serkenti a zsír tárolására, az alacsonyabb vércukorszint pedig segíti a zsírégetést.
Joghurt
A New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmányban, melyet a Harvard Egyetem tudósai készítettek, megvizsgálták, melyik ételek vannak leginkább összefüggésben a testsúly változásával. A joghurt az egyik legelőkelőbb helyen végzett. Egy másik érv a joghurt mellett az, hogy a benne található fehérje az izmok szálkásítását is segíti, nem csak a fogyást. Válasszuk a cukormentes, natúr joghurtot, és együk friss gyümölcsökkel, így elkerülhetjük a szükségtelen pluszkalóriák bevitelét reggeli közben.
Mogyoróvaj
Nálunk is egyre kedveltebb az amerikaiak egyik nemzeti eledele, a mogyoróvaj, mely szintén szerepelt a Harvard Egyetem kutatóinak listáján. Ezt valószínűleg a rengeteg egészséges növényi zsírnak köszönheti, melyet tartalmaz. Nem mindig volt jó híre az olajos magvaknak, sokáig úgy vélték, magas a kalória- és zsírtartalma. Ám zsír és zsír között is hatalmas különbség van: egy reggeli alatt elfogyasztott mennyiség legfeljebb 200 kalóriát tartalmaz, emellett azonban van benne 7 gramm fehérje és 2 gramm rost is, ami máris más megvilágításba helyezi a mogyoróvajat.
Tojás
Egyetlen tojás 6 gramm fehérjét és 70 kalóriát tartalmaz, ami a szénhidrátokkal összehasonlítva sokkal tovább biztosítja a telítettség érzést. Egy friss kutatás szerint pontosan kétszer annyi ideig. Emellett az az energia sem elhanyagolható, amit egy reggelire elfogyasztott lágytojásból nyerhetünk, és akkor még nem is beszéltünk a kalcium- és antioxidáns-tartalmáról.
Már azt is megcáfolta a tudomány ráadásul, hogy a tojássárgája a koleszterinszintünk ellensége lenne: a legtöbb ember számára teljesen egészséges, ha reggelire megeszik akár minden nap egy egész tojást.
Forrás: Eating Well Fotó: Unsplash