A 28 éves kanadai énekes azt nyilatkozta, a félelmetesen hangzó Ramsay-Hunt-szindróma miatt bénult le a fél arca. Nem tud az egyik szemével pislogni, mosolyogni azon az oldalon, és csak az egyik oldalon képes mozgatni az orrcimpáját. A betegség teljes természete még a tudósok előtt sem tisztázott, de néhány dolgot azért már tudunk róla.
A bárányhimlőtől sosem szabadulunk
A Ramsay-Hunt-szindrómát ugyanaz a vírus – a Varicella zoster, másnével humán alfaherpeszvírus 3 – okozza, mint a bárányhimlőt és az övsömört. Ha valaki valaha volt bárányhimlős, a vírus örökre a szervezetében marad az idegdúcokban megbújva, és évekig szunnyad. Néha azonban előfordul, hogy a vírus újra aktiválódik. Ilyenkor már nem bárányhimlőt okoz, hanem a legtöbb esetben övsömört. És vannak – ennél lényegesen kevesebben –, akiknek arcidegbénulása, azaz Ramsay-Hunt-szindrómája lesz.
A Ramsay-Hunt-szindróma tulajdonképpen hasonlít a Bell-féle arcidegbénuláshoz. Ez szintén egy hirtelen bekövetkező arcbénulás, és szintén úgy vélik, hogy a szervezetünkben megbújó, ám inaktív fertőzés hirtelen aktiválódása válthatja ki. A kettő abban különbözik, hogy a Ramsay-Hunt-szindróma általában súlyosabb tünetekkel jár és hosszabb ideig tart, mire elmúlik.
Szerencsére a Ramsay-Hunt-szindróma ritkább is, mint a Bell-féle arcidegbénulás. 100 ezer emberből 5-nél alakul ki évente, míg a Bell-féle arcidegbénulás 100 ezer emberből 15-30-at érint egy év alatt az Egészségügyi Világszervezet adatbázisa szerint. Bármelyik életkorban előfordulhat a Ramsay-Hunt-szindróma, ám felnőttkorban gyakoribb a statisztikák szerint. Nőket és férfiakat egyenlő arányban érint az orvosszakértők szerint, ám a kutatások szerint némileg gyakoribb nőknél.
Mik a tünetek?
A Ramsay-Hunt-szindróma legtöbbször az arc fél oldalának bénulását okozza. De előjöhetnek kiütések, a hallás csökkenése, fülfájás, hangokra való túlérzékenység és egyensúlyproblémák is felléphetnek. Ritka esetben olyan súlyos lehet a beteg állapota, hogy hányás és erős hányinger is jelentkezik. Hetekbe, sőt, akár hónapokba telhet, mire a panaszok elmúlnak.
Ritkán a hallásvesztés és más szövődmények akár meg is maradhatnak, mint amilyen például a szinkinézis, ami akaratlan izomösszehúzódásokat jelent bizonyos testrészeken. Ez a Ramsay-Hunt-szindróma esetében leggyakrabban az arcot érinti, és megakadályozza, hogy a beteg mosolyogjon vagy grimaszoljon.
Kezelhető a Ramsay-Hunt-szindróma?
A betegek általában szteroid lökésterápiát kapnak, ami egy nagy dózisú intravénás szteroidkúra, akár 10-14 napig, vírus elleni készítményekkel kiegészítve. Akinél szinkinézis is fellép, a fizioterápia és a botox segíthet ellazítani az arcizmokat és enyhíteni a tüneteket. Nagyon súlyos esetekben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet, melyben helyreállítják a sérült arcideget.
Mit tudunk Justin Bieber diagnózisáról?
A fél arc lebénulásán kívül nem számolt be más tünetekről az énekes. „A testem üzent, hogy lassítsak” – utalt arra Justin Bieber, hogy a bárányhimlő vírusának fellángolása legtöbbször olyan esetekben okoz panaszokat ismét, ha valamiért legyengül az immunrendszer, akár a stressz és kimerültség miatt. Az énekes annyit árult még el, hogy sokat pihen és az arc izmait átmozgató gyakorlatokat végez, hogy javuljanak a tünetei.
View this post on Instagram
Koncertjeit lemondta, világ körüli turnéját pedig határozatlan időre elhalasztotta, bár Justin Bieber honlapján még láthatók az elkövetkező hetek turnéidőpontjai. Ezek valószínűleg az énekes állapotától függően változhatnak.
Forrás: Wall Street Journal Fotó: Getty Images