A kérdésre, hogy mennyi vizet tartalmaz a testünk, nem lehet egyetlen konkrét számmal válaszolni, ugyanis egyszerre több és folyamatosan változó tényező befolyásolja ezt. Ebből is látszik, hogy nemcsak az számít, mennyi folyadékot veszünk magunkhoz: lényeges a nemünk, az életkorunk, a fizikai aktivitásunk, de a külső hőmérséklet is sokat nyom a latban a szervezet hidratáltságának tekintetében.
Azt, hogy a víz kiemelten fontos ahhoz, hogy a testi funkcióink egészségesen működjenek, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy folyadékbevitel nélkül hamarabb bekövetkezik a halál, mintha az evéssel hagynánk fel. Egyes becslések szerint élelem nélkül akár 50 napig is életben maradhatunk (bár nyilván nem lennénk csúcsformában!), ivás nélkül viszont maximum 3 napig áll ellen a szervezet.
Ahhoz, hogy a szervezetünk kellően hidratált legyen, nemcsak ivással járulhatunk hozzá: az elfogyasztott ételek is tartalmaznak több-kevesebb mértékű vizet, a legnagyobb vízkoncentrációt a friss zöldségekben, gyümölcsökben és a tejben találhatjuk, a legalacsonyabbat pedig az olyan száraz élelmiszerekben, mint a kekszek, a pékáruk, az olajos magvak és az aszalt gyümölcsök.
A folyadékbevitel mellett a folyadékveszteség mértéke sem elhanyagolható: a legtöbb víz a vizelet- és székletürítéssel távozik a testünkből, de a kilégzés és az izzadás során is jelentős mennyiségű folyadéktól szabadulunk meg. Ha nem iszunk eleget, nagyon megnehezítjük a vesék dolgát, kellő folyadék nélkül ugyanis lassabban kezdenek dolgozni, ami vízvisszatartást eredményez és a szervezetben lévő salakanyagok távozásának is gátat szab.
Jelek, hogy a test vízért kiált:
- Gyakori fejfájás
- Fáradékonyság, kimerültség már a reggeli órákban
- Koncentrációs zavarok
- Kellemetlen lehelet
- Székrekedés
- Sötét színű és kisebb mennyiségű vizelet
- Száraz, érdes tapintású, fakó arcbőr
- Narancsbőr
Többféle ajánlás közül választhatunk
Egy korábbi ajánlás szerint általánosságban elmondható, hogy legalább 1,5 liter vizet mindenkinek meg kell innia, ennél azonban többre lenne szükség, ez amolyan szükséges minimum érték. A legjobb az lenne, ha a felnőtt nők minden nap magukhoz vennének legalább 2 liter folyadékot, a felnőtt férfiak pedig nem állnának meg addig, míg meg nem innák a napi 2,5 liter vizet.
Egy leegyszerűsített ajánlás szerint a kevésbé aktív életet élő felnőttek számára naponta legalább 9 pohár vizet kellene fogyasztania, a közepesen aktívaknak 10-11 pohár folyadék ajánlott, míg azok, akik komoly fizikai munkát végeznek vagy izzasztó edzéseken vesznek részt, 14 pohárnál nem adhatnák alább.
Ha nem riadunk vissza a számolgatástól, egy egyszerű képlettel a testsúlyunk alapján is készíthetünk kalkulációt a számunkra ideális folyadékmennyiségről: ehhez testsúlykilónként 30 ml vizet kell számolnunk, így megkapjuk, hogy minimum hány milliliter vizet kellene innunk.
Ami biztos, a mostanában tomboló hőségben mindannyiunknak érdemes a megszokottnál jóval többet inni, még akkor is, ha ez nehezünkre esik. Néhány praktikus tippel rávehetjük magunkat a nagyobb folyadékbevitelre!
Fotó: Getty Images