- Aki rendszeresen 5 órát vagy annál kevesebbet alszik, annak 50 éves kora körül harminc százalékkal nagyobb esélye van rá, hogy krónikus egészségügyi problémái legyenek, mint annak, aki legalább 7 órákat alszik.
- A kevés alvás az ötvenes éveinkben növeli a halálozás kockázatát is, ez összefüggésben van a krónikus egészségügyi problémákkal is.
- A betegségek megzavarhatják az alvást, ám a rossz alvásminőség és a nem elegendő alvás önmagában is növeli a betegségek kockázatát.
Tudományos bizonyítékaink vannak, hogy az alvás pihenteti, helyreállítja és megújítja a testet és a lelket. Ám eddig azt nem tudtuk, egészen pontosan mennyi alvásra van szükségünk, mennyi az a minimum, amennyit feltétlenül aludnunk kell ahhoz, hogy ne betegedjünk meg. A PLoS Medicine tanulmánya ebből a szempontból hiánypótló. Ebben körülbelül nyolcezer ember alvási szokásait monitorozták.
Kikérdezték a kutatásban részt vevőket, hány órát alszanak átlagosan egy nap, illetve csuklóra rögzíthető órával mérték az alvásmintázatukat. Feltérképezték az önkéntesek egészségügyi állapotát, ellenőrizték, milyen krónikus betegségekben szenvednek, beleértve a diabéteszt, rákot és szívproblémákat. Két évtizeden keresztül követték a kutatásban részt vevőket.
A nyolcezer ember húsz évnyi alvással kapcsolatos adatának elemzéséből kirajzolódott, hogy alapvetően helyes a napi 7-8 óra alvás ajánlása. A University College London és a Paris Cité University közös kutatásából az is kiderült, hogy 5 óra alvásnál van az a határ, aminél ha kevesebbet alszanak az emberek, jelentősen megnő a betegségek kialakulásának esélye.
Miért alszunk?
A tudósok a mai napig nem tudják biztosan, miért elengedhetetlenül fontos az ember számára az alvás. Amit biztosan tudnak, hogy az alvás segíti az agy működését, a memória információfeldolgozását és a jó közérzethez, a koncentrációhoz és az anyagcsere működéséhez is elengedhetetlen. Az alvás teszi lehetővé az agyunk számára, hogy megszabaduljon a felesleges információktól.
Tippek a jó alvásért
- Fáradjunk el napközben mind fizikailag, mind szellemileg, ám ahogy közeledik a lefekvés ideje, lassuljunk le, csökkentsük az aktivitást.
- Kerüljük a hosszú délutáni alvást.
- Alakítsunk ki stabil és fenntartható esti és éjszakai rutint, a hálószobánk támogassa megfelelően az éjszakai pihenést, zárjuk ki a zavaró tényezőket, például az okostelefont a hálószobánkból.
- Délután és este már ne fogyasszunk koffeintartalmú italt vagy alkoholt.
- Ha nem tudunk elaludni, ne erőltessük. Keljünk fel, végezzünk valamilyen megnyugtató, ellazító tevékenységet, például olvassunk, és ha elálmosodtunk, akkor feküdjünk vissza az ágyba.
- Ha váltott műszakban dolgozunk, próbáljunk aludni egy rövidet az első éjszakai műszak előtt, hogy meglegyen az átmenet. Majd amikor áttérünk a nappalos műszakra, csak egy rövidet aludjunk az éjszaka után, és inkább feküdjünk le korán azon az estén.
- A légzőgyakorlatok segíthetik a nyugodt és gyors elalvást.
Forrás: BBC Fotó: Getty Images