- Először mindenképp azt kell végiggondolnunk, a szakításkor elhangzott-e olyan vád a volt párunk felől, hogy nem vagyunk jók az ágyban.
- A szakember arra is figyelmeztet: soha ne vonjunk le következtetéseket saját magunkról egyéjszakás kaland alapján, de szakítás után se.
- Ha valakiben felmerül a kérdés, mennyire lehet jó az ágyban, az az ember a szexológus szerint valószínűleg nem lehet rossz, hiszen érdekli a másik ember, törődik vele.
Ha szakítás után még nem merül fel bennünk a kérdés, vajon jó szeretők voltunk-e, azután, hogy egy új kalandban a frissen megismert partnerünk nem hív, nem jelentkezik többé, hogy szexeltünk, biztosan elkezdünk aggódni rajta: milyen lehetek az ágyban? Hogyan tudhatnánk meg, jó-e velünk az ágyban? Ezek után hogyan ugorjunk fejest egy új kapcsolatba, ha az önbizalmunk ennyire lecsökkent a szexszel kapcsolatban?
Mondott olyat az exünk, hogy nem jó velünk a szex?
„Először mindenképp azt kell végiggondolnunk, a szakításkor elhangzott-e olyan vád a volt párunk felől, hogy nem vagyunk jók az ágyban – mondta a szexológus, párterapeuta. – Vagy amikor mi mondtunk ilyet magunkra, szimplán egyetértett az állítással, esetleg a kémia nem működött köztünk igazán, és ezt értelmeztük úgy – a szakítás miatti szomorúság és érzelmi stressz csúcsán –, hogy nem vagyunk jók az ágyban?”
Az ember hajlamos csak a negatív dolgokat meghallani, majd ezek veszik át a hatalmat a gondolataink felett, és a rossz gondolatok egyre gyorsabban köröznek a fejünkben, míg úgy nem érezzük, totális katasztrófa felé tartunk. „Az agyunk azon része, mely elsősorban az ösztöneinket irányítja, átveszi a hatalmat a racionális rész felett, emiatt folyton visszaesünk a rossz szokásokba és egészségtelen válaszreakciókba” – magyarázta a szakember.
„Olyan rosszul érzem magam ma” – mondjuk mi. „Tudom, akkor koncentráljunk arra, milyen bénák vagyunk az ágyban” – mondja az agyunk ösztönös fele.
Végül beleragadunk ebbe a negatív körbe, ami különösen akkor fordul elő, amikor szívügyekről van szó. „Túl nagy nyomást helyezünk magunkra ilyenkor – tette hozzá a szexológus. – Hányszor fordul elő, hogy összejövünk valakivel, rájövünk, hogy nem találjuk vonzónak, és azt gondoljuk: ez gáz? De ha arra jövünk rá, hogy az a másik nem vonzódik hozzánk, egyből az jut eszünkbe: mi a baj velünk?, ahelyett, hogy arra gondolnánk: oké, nem volt meg a kapcsolódás.”
Soha ne vonj le következtetést egyéjszakás kalandból
A szakember arra is figyelmeztet: soha ne vonjunk le következtetéseket saját magunkról egyéjszakás kaland alapján, de szakítás után se. Hagyjunk magunknak időt és teret (gyakran évekre van szükség), hogy képesek legyünk más nézőpontból is látni a korábbi kapcsolatunkat és annak végét.
Minden történetre, ahol megtalálja valaki élete szerelmét, több száz olyan sztori jut kínos helyzetekről, amik után soha többé nem akarunk hallani a másik emberről. A randiappokon még könnyebb ilyen helyzetekbe kerülni, nincs lehetőség az elszámoltatásra sem.
Meg kell edzenünk a lelkünket, ha nem akarunk sérülni az online randizás során. Képessé kell válnunk lerázni magunkról azokat a tapasztalásokat, amikor bántanak, hatékony érzelmi határokat kell húznunk. Ha olyan dolog történik, ami tönkreteheti az önértékelésünket, azonnal lépjünk ki a helyzetből. Mi vagyunk saját magunkért a felelősek.
Nem a mi készülékünkben van a hiba
„Sokan túl gyorsan elfogadják, hogy velük van a probléma – figyelmeztetett Hilda Burke szexológus. – Rengeteg olyan emberrel dolgoztam, akik nem az alapján értékelték, jók-e az ágyban, hogy nekik mennyire volt élvezetes a szex, hanem azt figyelték, a partnerük mit gondolt, hogyan értékelte az együttlétet.”
„A saját szexuális szükségleteink megismerésére kellene fókuszálnunk, hiszen a szex nem teljesítménysport. Ám sokan még mindig nem ismerik elég jól saját magukat és azt, hogy nekik mi lenne a jó. Egy jó szexuálpszichológussal azonban közelebb lehet ehhez jutni” – folytatta Burke.
Mit jelent, hogy rossz valaki az ágyban?
A szexben minden arról szól, összeillenek-e az emberek. Egy egyéjszakás kalandból nem sok mindent lehet leszűrni. „A legjobb kapcsolatokban az emberek belejönnek a szexbe, míg a legrosszabbak hatalmas lángolással kezdődnek és gyorsan kiégnek – mondta Burke. – Az a rossz az ágyban az én olvasatomban, aki durva, önző, nem kommunikál és nem figyel oda arra, mit szeretne a másik ember, aki elmondja, mi lenne jó neki.”
Ha valakiben felmerül a kérdés, mennyire lehet jó az ágyban, az az ember a szexológus szerint valószínűleg nem lehet rossz, hiszen érdekli a másik ember, törődik vele. De ez nem jelenti azt, hogy el kellene feledkeznünk arról, nekünk mi esne jól a szexben.
Ha szigorúan tudományos szemszögből nézzük, a szakember szerint nem tudjuk, létezik-e olyan, hogy jó vagy rossz valaki az ágyban. Mindenki azt teszi, ami reményei szerint a legjobb a párjának. Ám ahhoz, hogy valakiről tudjuk, mit szeret, idő kell, hogy megismerjük, sok kommunikáció és legfőképpen az, hogy ne a teljesítmény legyen a szex lényege, nem a jó vagy rossz értékelés és az öt csillag a végén.
Forrás: The Telegraph Fotó: Getty Images