- A szakértők szerint egy átlagos háztartási konyhai szivacson több baktérium lehet, mint a vécéülőkénken.
- Feleslegesen próbálkozunk a szivacs kitisztításával, az a biztos megoldás, ha kidobjuk és veszünk elő egy újat.
- A mikrós módszer sem igazán működik a szakemberek szerint.
Az egyik legnépszerűbb trükk a konyhai szivacs megtisztítására és a kórokozók elpusztítására az, hogy betesszük a mikrohullámú sütőbe a szivacsot. Elméletben ez jó ötlet: a mikró hőt termel, ami megöli a baktériumokat a szivacson. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy nem elég hatékony erre, és akkor a tűzveszélyről még nem is beszéltünk.
Miért nem működik a mikrós szivacsfertőtlenítés?
Egy 2017-es kutatás szerint nem hogy csökkenne a betegséget okozó baktériumok mennyisége a szivacson, valójában még növelheti is például az E.coli baktériumok mennyiségét. Amelyik baktérium ugyanis túléli a mikrózást, gyorsan szaporodásnak indul, és megtöbbszörözi az eredeti baktériummennyiséget a szivacson.
Mi a helyzet a fertőtlenítővel? Vagy a mosogatógéppel?
A szivacs fertőtlenítésére tett erőfeszítések nem feltétlenül működnek. Sem az ecetbe, fertőtlenítőbe áztatás, kifőzés és mosogatógépben való átmosás nem öli meg azokat a kórokozókat a szivacson, melyek megbetegíthetik az embert. Túléli például a Moraxella osloensis is az ilyen próbálkozásokat. (Ez a baktérium felelős például a büdös szagért.)
Mit tehetünk a mosogatószivaccsal?
Mivel nem tudjuk megfelelően megtisztítani, a legjobb, ha egyszerűen fogjuk és kidobjuk a konyhai szivacsot. Ne pazaroljuk rá az időnket és az energiánkat. Bár környezet- és pénztárcabarátabb módszer lenne, ha megfelelően meg tudnánk tisztítani, nem éri meg a lehetséges kockázat, amit a rajta tenyésző baktériumok jelentenének.
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Unsplash, Getty Images