- Mindenkinek a testében és a bőrén jelen vannak a zombisejtek.
- Ezek összetett sejtformációk segíthetnek, károsíthatnak és öregebbnek látszódhatunk tőlük.
- Szerencsére van egy sor hatóanyag, amivel harcolhatunk a zombisejtek ellen.
Úgy tűnik, az öregedés elleni harc lassan úgy néz ki, mint egy epizód a The Walking Dead című zombis sorozatból. Elég rémisztően hangzik, hogy a testünkben zombisejtek vannak. A káros hatásuk azonban nem feltétlenül ennyire szélsőséges és egyértelmű. Ezek az összetett sejtformációk ugyanis akár a javunkra is válhatnak, de károsíthatják is a testünket, sőt, öregebbnek is látszódhatunk tőlük.
Már vannak célzottan a zombisejtek ellen ható készítmények is a bőrápolási termékek piacán, de valóban többet érnek, mint egy-egy jól megválasztott hatóanyag? A bőrgyógyász mindent elmagyaráz a zombisejtekről és az ellenük való küzdelemről.
Mi az a zombisejt?
Dr. Christine Ko, a Yale Orvostudományi Karának bőrgyógyász professzora elmondta, hogy „a zombisejtek tulajdonképpen elöregedő sejtek más néven”. Ezek a sejtek már nem osztódnak, de nem is halnak el egyelőre. Ezért is nevezik őket zombisejtnek, hiszen egyfajta élőhalott állapotban vannak jelen a szervezetünkben.
Dr. Michele Green bőrgyógyász azt is hozzátette, hogy „a zombisejtek jelenléte teljesen normális része az öregedésnek, és minden sejt a szervezetünkben a zombisejt állapotába kerülhet”.
Ha egy sejt zombisejtté válik, „már nem látja el a természetes funkcióját” – mondta Dr. Mariano Busso bőrgyógyász. Ha nincs túl sok belőle a szervezetünkben, a zombisejt nem okoz problémát. Sőt, akár még jótékony hatása is lehet, mivel segíthet megelőzni a rák kialakulását és javíthatja a sebgyógyulást. Ugyanakkor ahogy idősödünk, az immunrendszerünk már nem lesz képes minden zombisejtet eltávolítani a szervezetünkből. „Amikor elérünk erre a pontra, a jótékony hatások már nem érvényesülnek – mondta Dr. Kristina Collins bőrgyógyász. – Sőt, ahogy a zombisejtek felhalmozódnak, olyan mérgező hatású kémiai anyagokat termelnek, mely a közelükben lévő egészséges sejtekben gyulladásos folyamatokat indíthat be.”
„Egyértelmű, hogy összességében – bármilyen evolúciós folyamat is alakította úgy, hogy ezek a sejtek kifejlődjenek a szervezetünkben – a zombisejtek több kárt okoznak, mint jót, ha nem ürülnek ki hatékonyan a testünkből” – tette hozzá Dr. Collins, amivel Dr. Ko is egyetértett. A szakember arra is rámutatott, hogy a zombisejtek felhalmozódása hozzájárulhat az olyan krónikus gyulladásos betegségek kialakulásához, mint az artritisz vagy az Alzheimer-kór.
Mivel a zombisejtek bárhol kialakulhatnak a testünkben, felhalmozódhatnak a bőrön is. Ilyenkor az öregedés látható jelei megjelennek a bőrön, romlik a sebgyógyulás, ráncok képződnek, gyulladások és pigmentfoltok alakulnak ki.
Megszabadulhatunk a zombisejtektől, hogy egészségesebb legyen a bőrünk?
A kutatások kimutatták, hogy amikor a zombisejtek felhalmozódnak a bőrön, az eredmény kevésbé fiatalos megjelenés. A logikus lépés tehát az öregedés elleni harcban a bőr zombisejtektől való megtisztítása lenne. Ám ma még a bőrgyógyászok is csak optimista reményüket fejezik ki azzal kapcsolatban, hogy megjelennek a közeljövőben új és hatásos kezelések erre.
Az állatkísérletek bizakodásra adnak okot, az emberekkel zajló klinikai vizsgálatok azonban még jelenleg is folynak. Az úgynevezett szenoterápia tűnik a leghatékonyabbnak a zombisejtek ellen. Ez két módon működhet. Vagy csak a zombisejteket pusztítja el célzottan, vagy a zombisejtek által termelt gyulladáskeltő vegyületeket hatástalanítja. „Az állatkísérletekben a szenoterápia a kollagéntermelést ösztönzi, így a bőr ellenállóbbá válik, képes lesz megőrizni fiatalosságát” – magyarázta Dr. Ko.
Tehetnek valamit a kozmetikumok a zombisejtek ellen?
Már vannak olyan gyártók, például a Nescens vagy a One Skin, melyek kifejezetten a zombisejtek bőrre gyakorolt hatása ellen fejlesztettek ki kozmetikumokat. Ezeket szenolitikumoknak nevezik. A termékek többnyire polifenolokat (növényi hatóanyagokat) tartalmaznak, mint a fisetin (például az eperben, datolyaszilvában, almában, uborkában, hagymában található meg) és a kvercetin (például a vöröshagymában, leveles kelben és tövises kapriban található meg). Ezek az állatkísérletekben jó hatásfokkal pusztították el a zombisejteket.
Ugyanakkor Dr. Green arra is figyelmeztetett, hogy bár ígéretesek ezek a kezelések, egyelőre embereken nem tesztelték a hatásosságukat és biztonságosságukat. De nem ismerjük a normál, egészséges sejtekre gyakorolt hosszú távú hatásukat sem. Ráadásul a zombisejtek fontos szerepet játszanak a sebgyógyulásban, így teljes elpusztításuk a bőrön egyáltalán nem lenne jó. „Nem tudjuk, milyen gyakran kellene használni ezeket a termékeket. Naponta? Hetente? Havonta?” – tette fel a kérdést Dr. Busso. A válaszra talán nem kell sokáig várnunk.
Csökkenthetjük a zombisejtek képződését a bőrünkön?
Azt tehát nem tudjuk egyelőre, hogyan lehetne hatásosan és biztonságosan megszabadulni a bőrön felhalmozódó zombisejtektől. Ahogy sok más esetben az öregedéssel kapcsolatban, itt is a megelőzésé lehet a kulcsszerep a szakemberek szerint.
„A zombisejtek kialakulása biológiai és környezeti tényezőktől egyaránt függ – mondta Dr. Collins. – A kor és a genetika belső tényezők, nem befolyásolhatjuk. Viszont a külső faktorok irányítása a mi kezünkben van.” A szakember elmondta, mik a legfontosabb lépések, amiket a zombisejtek képződése és bőrön való felhalmozódása ellen tehetünk, ha meg akarjuk előzni az idő előtti öregedést:
- Használjunk mindig fényvédő krémet.
- A C-vitamin-szérum egészségesen tarthatja a bőrt, használjuk rendszeresen, mindig közvetlenül a fényvédő előtt vigyük fel a bőrre.
- Az erős antioxidáns hatású készítmények a leghatékonyabbak a zombisejtek ellen.
- A niacinamid, asztaxantin, galangal gyökér, gyömbérgyökér és E-vitamin nagyon hatásos a zombisejtek kialalkulása ellen.
Forrás: Huffington Post, fotó: Unsplash