- A legújabb retró kvízben a Kádár-korszak ikonikus rövidítéseinek jelentéseire vagyunk kíváncsiak.
- Sok olyan mozaikszó alakult ki a Kádár-korszakban, amit még ma is használunk. De azt is tudjuk, mit jelentenek ezek?
- Hány pontot értünk el a legújabb retró kvízen?
Nagyon izgalmas időutazást tehetünk a legújabb retró kvízzel, melyben a Kádár-korszakban született rövidítések jelentését kell megválaszolnunk. Biztosak vagyunk benne, hogy meglepődünk néhány olyan rövidítés valódi jelentésén, amivel a retró kvízben találkozunk!
Mennyit jártunk az ABC-be?
Nagyon izgatottan vették birtokba a vásárlók az új típusú üzleteket a Kádár-korszakban, az ABC-ket. De valószínűleg ezeket az érdekes információkat mi sem tudtuk az ikonikus hárombetűs üzletekről.
- Az első ABC 1964-ben nyílt Budapesten. Előtte az 5 ezer fős Deákváron (ez Vác egyik városrésze) volt az üzlettípus főpróbája.
- A szocialista építőipar nem hazudtolta meg önmagát az ABC-k építésénél sem. „Az első ABC-áruházaknál előfordult, hogy az építők elfeledkeztek az árumozgatásról, a pinceraktár födémjébe utólag vésték csak bele a teherlift helyét. A kézikocsik pedig, ha átfértek a szükségesnél kisebb raktárak ajtajain, gyakran elakadtak a felesleges küszöbökön” – áll a korabeli beszámolókban.
- Az ABC kisáruház alapterülete 600 négyzetméterig terjedhetett, míg a nagyáruházak a Kádár-kori meghatározás szerint 1200 négyzetméternél nagyobb alapterületűek is lehettek.
Valószínűleg mindenkinek megvan az a gyerekkori emléke, ahogy az ABC-ben vásárol a műanyag kosarakkal. De vajon azt is tudjuk, mit jeleznek az üzlet nevének betűi? A retró kvízben erre a kérdésre is választ kaphatunk, ha nem tudjuk!
Töltsük ki a retró kvízt!
Itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a retró kvízzel. Tíz, a Kádár-korszakban elterjedt rövidítés jelentésére kérdezünk rá. Mindegyik kérdés után három válaszlehetőségből kell kiválasztanunk a retró kvízben azt, amelyik szerintünk a helyes. Hány pontot érünk el a retró kvízen?
Fotó: Fortepan/FŐFOTÓ, Heinzely Béla