- Az úgynevezett kvaterner ammóniumvegyületek (kvatok) gombaölő- és fertőtlenítő hatásúak, számos háztartási tisztítószerben megtalálhatók.
- A kvatok a baktériumok, vírusok és más kórokozók sejtmembránját bontják le, így fejtik ki hatásukat.
- Egy friss kutatás szerint ezek a fertőtlenítőszerek mérgezőek lehetnek egy bizonyos agysejttípusunkra.
A koronavírus-járvány óta is sokkal nagyobb mennyiségben használunk fertőtlenítőszereket otthon, útközben vagy a munkahelyen, iskolában. Spray-zünk, törlünk, felmosunk. Ami egyfelől hasznos persze, ám mivel vegyszerekről van szó, vannak káros mellékhatásai.
Az úgynevezett kvattartalmú fertőtlenítőkről már 2023-ban is bebizonyosodott, hogy növelik az asztma és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kialakulásának kockázatát. Egy friss kutatásból most az derült ki, hogy az agyunk számára is mérgező lehet.
Hogyan hat az agyunkra a fertőtlenítőszer?
A clevelandi Case Western Reserve University orvostudományi karának kutatói vizsgálták meg az úgynevezett kvattartalmú, a háztartásokban is gyakran előforduló fertőtlenítőszerek hatását az ember egészségére. Azt találták, hogy ezek a vegyületek mérgezőek lehetnek egy bizonyos agysejttípusra, a mielinhüvelyre. (A mielinhüvely veszi körül az idegeket és elősegíti, hogy az idegi jelek gyorsabban eljussanak az agyba.)
„Nem azt mondjuk, hogy direkt összefüggés van a fertőtlenítőszernek való kitettség és az ember idegrendszeri állapota között. Egyelőre ilyen jellegű adatok még nem állnak rendelkezésünkre – mondta Dr. Paul Tesar, a tanulmány vezető szerzője, az egyetem kutatója. – De az egyértelműen látszik, hogy bizonyos típusú idegsejtek kifejezetten sebezhetőek és kitettek ezeknek a vegyületeknek.”
Honnan tudjuk, van-e a fertőtlenítőszerben kvat vegyület?
Ha megnézünk egy fertőtlenítőszeres flakont, számtalan olyan összetevőt találunk, ami ammónium vegyület. Ezek között nehéz egy laikusnak megtalálni a potenciálisan veszélyes kvatokat.
- A kvatok neve gyakran úgy végződik, hogy ammonium-chlorid vagy -onium-chlorid.
- Az internetes keresőbe beírva is kideríthetjük, hogy az adott összetevő vajon kvaterner ammóniumvegyület-e.
- A fertőtlenítő szappanokban gyakran előforduló kvaterner ammóniumvegyület például a benzalkonium-klorid (benzalkonium-chloride).
Mit használjunk a kvatok helyett?
Nem minden háztartási fertőtlenítőszerben találhatók kvaterner ammóniumvegyületek. Ráadásul számos olyan alternatív tisztítószer van, ami legalább annyira hatásos. „Használhatunk citromsavat, alkoholt és hidrogén-peroxidot is a kvattartalmú fertőtlenítők helyett” – mondta Dr. Sarah Evans, a Mount Sinai Kórház professzora.
Ha mégis azt gyanítjuk, hogy egy aktív összetevő a fertőtlenítőszerben kvat vegyület lehetett, nyissunk ablakot és ne használjuk gyerekek, várandós nők közelében. „A hagyományos szappan és víz a legtöbb kórokozót megöli – jelentette ki a professzor. – Nincs szükségünk a hétköznapokban kifejezetten antibakteriális vegyületeket tartalmazó kézmosókra.” Ha megfelelően mosunk kezet ezekkel, az is hatékonyan segít megelőzni a baktériumok, vírusok terjedését.
Forrás: Washington Post, fotó: Unsplash, Getty Images