- Egy friss kutatás ismét megállapította, mely zöldségek és gyümölcsök a legszennyezettebbek 2024-ben.
- Idén is az eperé a kétes dicsőség, hasonlóan az elmúlt évekhez.
- 2024-ben már nemcsak a növényvédő szereket vizsgálták, hanem azt is, hogy soha le nem bomló vegyületek találhatók-e a zöldségeken, gyümölcsökön.
2024-ben – a korábbi évekhez hasonlóan – az epreken találták a legtöbb vegyszermaradványt. Az elemzés szerint az eperminták 95 százalékán megfigyelhető volt valamilyen növényvédő szer és/vagy ftalátvegyület (amit soha le nem bomló vegyszernek is neveznek).
Mennyire kell aggódnunk a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása miatt? Mit jelent az, hogy ennyi növényen találtak vegyszermaradványokat?
Melyik zöldségen és gyümölcsön volt a legtöbb vegyszermaradvány?
Idén is összeállították azt a listát, melyen azok a zöldségek és gyümölcsök szerepelnek, amiken a legtöbb növényvédő szer és soha le nem bomló vegyszer maradványait találták meg. Ezek közül a legnagyobb mennyiségben ezeken találtak a vegyszerekből:
- Eper (95 százalék)
- Szőlő (61 százalék)
- Cseresznye (57 százalék)
- Spenót (42 százalék)
- Paradicsom (38 százalék)
- Őszibarack/nektarin (38 százalék)
- Uborka (21 százalék)
- Sárgabarack (20 százalék)
- Bab (17 százalék)
- Fűszerek (14 százalék)
- Káposzta (12 százalék)
- Saláta (12 százalék)
A burgonya és alma volt a két legkevésbé szennyezett növény: mindkettőnél a minták csupán 2 százalékában találtak vegyszermaradványokat.
Ér valamit, ha megmossuk a zöldséget, gyümölcsöt?
A soha le nem bomló vegyületek és más növényvédő szerek már a zöldség, gyümölcs magjában is megtalálhatók, így ezeknél alapvetően nem jelent nagy különbséget, ha megmossuk vagy meghámozzuk.
Ugyanakkor a ftalátok jó része vízben oldódik, így fogyasztás előtt azért célszerű folyó víz alatt lemosni a zöldségeket, gyümölcsöket, esetleg kefével is lesúrolni. Ezzel az olyan kórokozókat is eltávolíthatjuk, mint például az E.coli baktérium.
Hogyan együnk gyümölcsöt, zöldséget, hogy a legkevesebb vegyszer legyen rajta?
Ha minél jobban szeretnénk lecsökkenteni annak esélyét, hogy az általunk fogyasztott növények vegyszereket tartalmazzanak, néhány lépést azért tehetünk.
- Válasszunk helyi termelőtől származó zöldséget, gyümölcsöt. Az Európai Uniós előírások meglehetősen szigorúak a növényvédő szerekre, ezért ez még biztonságos választás, ám az EU-n kívüli termelők növényeinél erre már nincs garancia.
- Együnk szezonális zöldségeket, gyümölcsöket.
- Ne a feldolgozott, csomagolt élelmiszereket keressük.
- Az ökológiai gazdaságból származó vagy biozöldségek és növények is jó eséllyel nem tartalmaznak vegyszereket.
Forrás: The Telegraph, fotó: Unsplash