- A kullancsszezon javában tart, ráadásul enyhe telünk volt, így számíthatunk a kirándulásokon a kéretlen társaságra.
- Magyarország mely részein van a legtöbb fertőzött kullancs?
- A Lyme-kór vagy a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás okoz több fertőzést?
Ha az elmúlt évek esetszámait nézzük, azt mondhatjuk, hogy Magyarország közepesen fertőzött a kullancs által terjesztett betegségeket illetően. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy hazánkban minden évben nagyjából 1200-1600 új Lyme-kór fertőzés történik. Ha enyhébb a tél – ahogy idén is –, az esetszámok magasabbak.
Milyen betegséget terjesztenek a kullancsok?
A két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség Magyarországon a Lyme-kór és a kullancsencephalitis.
1. Lyme-kór
A betegség olyan kullancsok csípésével terjed, melyek maguk is fertőzöttek az úgynevezett Borrelia burgdorferi nevű baktériummal. Megelőzni csak úgy tudjuk, ha megakadályozzuk a kullancscsípést. Ha megfertőződtünk, fontos a Lyme-kór korai felismerése, mert ebben a fázisban antibiotikummal még jól kezelhető a betegség.
2. Kullancsencephalitis
A kullancsokban élősködő flavivírusok okozzák a súlyos betegséget. Tünetei a kullancscsípést követő néhány napban jelentkeznek. Fejfájás, magas láz, tudatzavar és görcsök léphetnek fel, ha megfertőződtünk. A kullancsok elkerülésén kívül védőoltással védekezhetünk a betegség ellen.
Ugyan Lyme-kórral hússzor annyian fertőződnek meg, mint kullancsencephalitisszel, utóbbi azért veszélyesebb, mert kómával, maradandó agykárosodással járhat és nagyon gyors lefolyású betegség.
A kullancsok legnagyobb számban májustól szeptemberig támadnak, ilyenkor a legkedvezőbbek a körülmények az ízeltlábúak szaporodására. Ám minden évszakban fontos, hogy átnézzük magunkat a szabadban töltött idő után, hogy minél előbb eltávolíthassuk bőrünkből a kullancsokat.
Hol él Magyarországon a legtöbb betegséget okozó kullancs?
Nem egyenletes a területi eloszlás sem az országon belül, ami a betegséget terjesztő kullancsokat illeti. És ez nem is jelenti azt, hogy bizonyos részeken egyáltalán ne találkozhatnánk fertőzött kullanccsal. Az elmúlt évek során minden vármegyéből jelentettek Lyme-kór fertőzést kullancscsípés nyomán.
A betegszámok alapján Magyarországon így alakul a kullancs által terjesztett betegségek területi megoszlása:
1. Fokozottan fertőzött területek:
- Nógrád vármegye (főleg a Cserhát, kevésbé a Mátra)
- Zala vármegye túlnyomó része
- Somogy vármegye (főként a megye középső és déli része)
- Vas vármegye (elsősorban a déli, Zalával határos terület)
- Győr-Moson-Sopron vármegye (a nyugati, Ausztriához közeli rész)
- Budapest környéke (leginkább a Budai-hegység, Pilis, Gödöllői-dombság)
2. Magas fokú fertőzöttség:
- Veszprém vármegye (leginkább a Bakony)
- Komárom-Esztergom vármegye (a keleti része, Gerecse)
- Tolna vármegye
- Heves vármegye (Mátra, Bükk)
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye (Bükk, Aggteleki-karszt, Zemplén)
3. Kevésbé fertőzött területek:
- Baranya vármegye
- Fejér vármegye
- Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom kisalföldi területei
- Alföld (az összes alföldi vármegye a kullanccsal kis mértékben fertőzött területek közé tartozik, ám itt is előfordulnak fertőzések)
A Lyme-kór és a kullancsencephalitis területi előfordulása nem teljesen azonos. Mindkét kullancs által terjesztett betegség statisztikáiban az elsők között szerepel Zala és Somogy vármegye. Ugyanakkor a Lyme-kór esetében hasonlóan fertőzött területnek számít a Nyugat-Dunántúl többi része, Budapest környéke és az Északi-középhegység is, ám ezeken a kullancsencephalitis kisebb számban fordul elő.
Forrás: KSH