- A háziorvos szerint nagyon fontos, hogy személyre szabott legyen, milyen táplálékkiegészítőt szedünk.
- Például a cink hozzájárulhat, hogy egy betegség után gyorsabban visszanyerjük az energiánkat.
- Segíthet a gyógygombás kávé is a felépülésben?
A táplálékkiegészítőknek se szeri, se száma. Nem nagyon akad olyan híresség, aki ne adott volna ki saját készítményt. Az egyik legnagyobb üzlet ma a vitaminoké és táplálékkiegészítőké. De melyiket van értelme valóban szednünk?
Dr. Zalan Alam háziorvos elárulta, ő milyen táplálékkiegészítőket szed, amikor valamilyen betegségből lábadozik, hogy gyorsabban visszanyerje az erejét és energiáját. Azt azonban az orvos is hangsúlyozta, hogy fontos a saját háziorvosunkkal konzultálni, mielőtt bármilyen táplálékkiegészítőt szednénk. Az a legjobb ugyanis, ha személyre szabottan alakítjuk ki a napi vitaminrutinunkat.
A háziorvos ezt a három táplálékkiegészítőt szedi betegség utáni felépüléshez
1. Gyógygombás kávé
A háziorvos minden reggel Lion’s mane, vagy ismert magyar nevén süngomba kivonattal dúsítja kávéját. A Cleveland Klinika kutatóinak vizsgálatai szerint a gyógygomba hatékony adaptogén. Ez azt jelenti, hogy a növényi kivonat segít visszaállítani az egyensúlyt a test kémiai folyamataiban és csökkenti a stresszt.
Egy 2024-es vizsgálatban is azt figyelték meg, hogy a gyógygomba valóban csökkenti a szorongást, javítja a közérzetet és kedélyállapotot, hozzájárul a szellemi funkciók működéséhez. Ugyanakkor további kutatások folynak azzal kapcsolatban, vajon fertőzések utáni lábadozás felgyorsításához mennyire járul hozzá a táplálékkiegészítő.
2. Cink
A háziorvos abban a reményben szedi a cink táplálékkiegészítőt, hogy kevesebbszer kapja el pácienseitől az aktuális fertőzéseket. „A cink nem egy pajzs, nem akadályozza meg, hogy a szervezetembe jussanak a vírusok – mondta az orvos. – Viszont csökkenti a fertőzés hatását. Nem tart olyan sokáig a rossz közérzet, gyengeség, gyorsabb lesz a felépülés.”
Egy 2022-es kutatás is alátámasztja, amit a háziorvos mond. Eszerint a cink valóban lerövidíti a légúti fertőzések hosszát és enyhébb tünetek jelentkeznek azoknál, akik szednek cink táplálékkiegészítőt.
Ugyanakkor azt is fontos tudnunk, hogy a cink ajánlott napi bevitelét az ételeinkből is fedezzük. Legnagyobb mennyiségben cink az alábbi ételekben található:
- Hüvelyesek (bab, borsó, lencse, csicseriborsó stb.)
- Tojás
- Halak
- húsfélék
A cinket könnyen túl is adagolhatjuk (felnőtteknél ez napi 40 milligramm feletti mennyiséget jelent). Ilyenkor hányinger, hányás, szédülés, fejfájás, emésztési problémák és étvágytalanság léphet fel.
3. D-vitamin
A háziorvos már szeptemberben elkezdi a D-vitamin szedését, és egészen addig adagolja is a táplálékkiegészítőt, míg tavasszal az időjárás valóban naposra nem fordul. A D-vitamin elengedhetetlen a számos testi folyamathoz, szerepet játszik többek között:
- A csontok egészségében
- Kálcium felszívódásában a gyomorból
- Gyulladások csökkentésében
- Az immunrendszer működésében
Az emberek túlnyomó része tavaszra D-vitamin-hiányban szenved. Ez annak is betudható, mivel sokkal kevesebb időt töltünk a szabadban, és nem csak az időjárás miatt. Ezért is fontos, hogy ősztől tavaszig pótoljuk táplálékkiegészítővel a D-vitamint.
Forrás: Business Insider, fotó: Getty Images