- Ha egyszer-egyszer vérzik az orrunk, általában nem kell aggódnunk amiatt, hogy valamilyen komolyabb betegség tünete lenne.
- Melyik az az orrvérzés, amikor a fül-orr-gégész szerint is orvoshoz kell fordulnunk?
- Hogyan előzzük meg és kezeljük az orrvérzést?
A fül-orr-gégészhez fordulók jelentős része orrvérzés miatt keresi fel az orvosát. A leggyakoribb oka egészen banális, az orr nyálkahártyájának kiszáradása. Ez bár az év bármely szakában kialakulhat, a leggyakoribb télen, amikor a fűtés miatt az otthonunkban még alacsonyabb lehet a páratartalom.
A Harvard Egyetem orvosai is megnyugtatnak, az orrvérzés miatt általában nem kell aggódnunk, hogy valamilyen komolyabb egészségügyi probléma állna a hátterében. Persze ettől még valószínűleg mindannyian pánikba esünk valamennyire, ha egyszer csak vérezni kezd az orrunk. A fül-orr-gégész elmondta, mikor kell valóban komolyan vennünk az orrvérzést!
Mi az orrvérzés valójában?
Amikor az orrunk vérzik, valójában az orr belsejének nyálkahártyája az, ahonnan a vér származik. Mindkét orrlyuknál tapasztalhatjuk egyszerre is a vérzést, de sokkal gyakoribb, hogy csak az egyik oldalon vérzik.
A Cleveland Klinika statisztikái szerint az emberek 60 százaléka tapasztalja meg az orrvérzést legalább egyszer élete során. Ennek csupán a 10 százaléka olyan súlyos vérzés, amivel orvoshoz kell fordulniuk.
Mi okozza az orrvérzést?
Bár számos dolog kiválthatja az orrvérzést, a leggyakoribb a nyálkahártya kiszáradása. „A meleg, alacsony páratartalmú helyiségben való huzamos ideig tartózkodás, a száraz levegő az orr membránjának szárazságához vezethet, ami így hajlamossá válik a repedezésre – áll a fül-orr-gégész tájékoztatójában. – Ilyenkor attól elindulhat az orrvérzés, ha megdörzsöljük az orrunkat vagy erősebben kifújjuk.”
A másik leggyakoribb ok a kiszáradás mellett, ha megpiszkáljuk az orrunkat (azaz belenyúlunk az orrunkba), vagy orrsövényferdülésünk van. „Az orr belseje igen gazdagon erezett – magyarázta Dr. Nicole Aaronson fül-orr-gégész szakorvos. – Azonban a testünk más ereivel ellentétben ezeket nem védi a bőr és a kötőszövet, hanem az orr nyálkahártyájának felszínén futnak. Emiatt sokkal érzékenyebbek és kitettebbek a sérüléseknek, melyek a száraz levegőből, az orr dörzsöléséből vagy egy náthából erednek.”
De a szakember szerint más gyakori okai is vannak az orrvérzésnek:
- Légúti fertőzések
- Allergia
- Vérhígító gyógyszerek
- Irritáló vegyszerek
- Gyakori orrspray-használat
- Dohányzás
- Nyomásváltozás magas helyeken, repülőn
Mikor kell aggódnunk az orrvérzés miatt?
Egy orrvérzés általában 5-10 perc alatt elmúlik, és nem annyira erős, hogy otthon ne lehetne kezelni. Ugyanakkor a fül-orr-gégész elmondta, melyek azok az orrvérzéssel kapcsolatos tünetek, amikor aggódnunk kell:
- Az orrvérzés több mint 20 percig tart.
- Nagy mennyiségű vér távozik az orrvérzéssel, nagyon erős a vérzés.
- Gyakran jelentkezik az orrvérzés és hatással van a mindennapi tevékenységeinkre, életminőségünkre.
- Az arcunk, orrunk beverésével járó baleset ért minket az orrvérzést megelőzően, és a vérzés nem akar elállni, vagy éppen néhány nappal a baleset után jelentkezik erős vérzés.
- Ha a családi kórtörténetünkben előfordultak érrendellenességgel járó problémák, és rendszeresen jelentkezik az orrvérzés.
Hogyan kezeljük az orrvérzést?
Az első és legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, ha elkezd vérezni az orrunk. A fül-orr-gégész a következő lépéseket javasolja az orrvérzés kezelésére:
- Enyhén döntsük előre a fejünket.
- Szorítsuk gyengéden az orrnyerget nagyjából 10 percig, vagy amíg eláll a vérzés.
- Egy zsebkendővel fogjuk fel a vérzést.
- Hasznos lehet egy kis jég az orrnyeregnél, ez segít összehúzni az ereket, így hamarabb elállhat az orrvérzés.
Ha elállt a vérzés, ne hajoljunk le, ne emeljünk nehezet, ne dörzsöljük vagy fújjuk ki az orrunkat még néhány napig.
Megelőzhető az orrvérzés?
Senki sem szereti, ha vérzik az orra, így a probléma megelőzésére is tehetünk lépéseket. A szakember szerint az alábbi dolgok segíthetnek, hogy ritkábban jelentkezzen az orrvérzés:
- Használjunk sóoldatos öblítést az orr nyálkahártyájának nedvesen tartására.
- Reggel és este tápláló krémmel kenjük be az orrunkat belülről az orrsövény kezdeténél.
- Ha száraz az otthonunk levegője, érdemes párásítanunk, főleg a téli hónapokban, fűtésszezonban.
Ha ezek után is úgy érezzük, hogy nem stimmel valami az orrvérzésünk körül, mindenképp érdemes szakemberhez fordulnunk. A tünetek és kockázatok ismeretében javasol majd megfelelő kezelést, hogy ne nehezítse az életünket a kellemetlen probléma.
Forrás: Popsugar, fotó: Getty Images, Unsplash