- Régóta vágytunk már egy filmkvízre a népszerű orvosokról szóló sorozatokról.
- De vajon hányat ismerünk fel a kedvenc kórházas sorozataink közül egyetlen képkockából?
- Töltsük ki a filmkvízt, és megtudjuk, melyik a kedvenc orvosokról szóló sorozatunk!
Miért nézünk sorozatokat? Hogy megnyugtassanak, kikapcsoljanak és kiragadjanak a hétköznapok mókuskerekéből. Az orvosokról szóló sorozatok pont azért olyan népszerűek, mert minden ilyen kívánalomnak egyszerre felelnek meg. De vajon egyetlen képkockáról is felismerjük a kedvenc kórházas sorozatainkat egy filmkvízben?
Miért szeretjük az orvosokról szóló sorozatokat?
Dienes Angéla pszichológus a Disney+ új, Doctor Odyssey orvosos sorozatával kapcsolatban foglalta össze, miért is rajongunk annyira a kórházakban játszódó szériákért. Miért olyan fontos számunkra, hogy vészhelyzeteket oldanak meg hétköznapi hősök? (És vajon egy filmkvízben is felismerjük kedvenc orvosainkat?)
1. Biztonságos vészhelyzet
Alapvetően érdekel minket a saját testünk működése és az egészségünk. Vágyunk arra, hogy a képernyőn látottakon keresztül szembesüljünk félelmeinkkel, szeretjük a veszélyes, kihívásokkal teli helyzeteket. Oldja a feszültséget, ha saját otthonunk kényelméből nézzük, ahogy másokkal történik baj és nem nekünk kell megoldanunk a vészhelyzetet.
2. Minden jó, ha a vége jó
Az orvosokról szóló sorozatokban általában jól végződnek a vészhelyzetek, sikeresek az újraélesztések és a betegek már egészségesen hagyják el a kórházat. Mi pedig, a gyerekkori mesékből adódóan, szeretjük a happy endet. (A valóságban sajnos általában épp az ellenkezője történik. Egy, a sciencedirect.com-on megjelent tanulmány szerint a filmekben az újraélesztések több mint 75 százaléka végződik pozitívan, addig a valóságban ez csupán 5 százalék.)
3. Az orvos is ember
Az orvosok életéről a valóságban semmit nem tudunk, csupán a vizsgálatok alkalmával találkozunk velük és akkor is általában tünetekről, betegségről és a lehetőségekről beszélgetünk. A sorozatokban hosszabban beszélgetnek a betegekkel és kollégáikkal nem csak szakmai tapasztalataikat, de mindennapi gondjaikat is megosztják.
4. Észre sem vesszük, hogy tanulunk
Amellett, hogy a sorozatozás kiszakít minket a hétköznapokból, észrevétlenül edukálhat is egy orvosokról szóló sorozat. A Frontiers in Public Health idei kutatása rávilágított arra, hogy egészségügyi témában sokan informálódnak a televíziókon keresztül. A felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek egyharmada kifejezetten az ilyen témájú sorozatok hatására tesz a megelőzésért is, rendszeresen jár szűrésekre, vizsgálatokra.
5. Hatással van a viselkedésünkre
A nézők nagy része általában nem az orvosokkal, hanem a betegekkel azonosul, a képernyőn látott jelenetek pedig formálják elvárásaikat a kórházakkal és az orvosokkal szemben. Emellett bizalmukat és biztonságérzetüket is növeli, ha látják, így is működhet a doktor-beteg viszony.
+1. Legizgalmasabb drámák
A vészhelyzetekről szóló sorozatokban sokszor olyan témákat feszegetnek, amelyek a való életben tabunak számítanak. Ezzel azonban kinyitják a kaput a ritka, kellemetlen betegségek előtt, így egyre többen kapják fel a témákat egészen addig, amíg már nem lesz ciki erről beszélni.
Töltsük ki az orvosokról szóló sorozatokkal kapcsolatos filmkvízt!
Itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a kórházas sorozatokról szóló filmkvízzel! Tíz képkockát látunk a kedvenc orvosos sorozatainkról. Mindegyik alatt három lehetőség közül kell kiválasztanunk azt, amelyik szerintünk a helyes válasz. Vajon hány pontot tudunk szerezni a filmkvízben?
Fotó: IMDB