Itt a friss lista, megvan, miről derült ki 2024-ben, hogy rákkeltő

2024. november 15.
2023-ban az aszpartám körül alakult ki a legnagyobb sokk, amikor kiderült, hogy rákkeltő hatású lehet a széles körben használt édesítőszer. Milyen más meglepő és mindennapi dolgok okozhatnak rákot a tudomány jelenlegi állása szerint?
WHO rákkeltő anyagok listája 2024
  • Gondoltuk volna, hogy rákkeltő lehet az aloe vera is? 
  • Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éves riportjából kiderül, milyen mindennapi dolgok lehetnek rákkeltők a legfrissebb kutatások szerint.
  • Egészen meglepő helyeken találkozhatunk rákkeltő anyagokkal, akár a régóta a hűtőben álldogáló savanyúság is lehet ilyen.

Amikor kiderült, hogy rákkeltő hatása van az aszpartámnak – amit édesítőszerként széles körben használnak cukor helyett -, nagy vihart kavart. De azt tudtuk, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) lehetséges rákkeltő tényezőinek listáján szerepel az aloe vera is? Mit jelent az, hogy valami rákkeltő? Mekkora eséllyel betegszünk meg tőle?

Hol találkozunk rákkeltő anyagokkal?

Egészen meglepő helyeken érintkezhetünk rákkeltő hatású anyagokkal. Ehhez nem kellenek mérgező gyárak sem. Például a hűtszekrényünk hátuljában régóta ott álldogáló savanyúság is tartlamazhat rákkeltő vegyületeket. Vagy éppen a hobbink nyomán is belefuthatunk ezekbe az anyagokba.

A WHO ember esetén potenciálisan rákkeltő anyagainak listája az úgynevezett 2B csoport. Ezen közel száz dolog szerepel, nagyrészükről köztudott, hogy rákkeltő hatásúak:

  • Gázolaj
  • Fertőzések (pl. HIV, HPV, Helycobacter p., stb.)
  • Aszfalttal való érintkezés munkavégzés közben

De találhatók a listán teljesen ártalmatlannak tűnő, mégis rákkeltő hatásúnak talált dolgok is, mint például a saspáfrány, aloe vera kivonat és a hagyományos ázsiai savanyúságok. Erre a listára került fel az aszpartám is. Erre azért kapta fel mindenki a fejét, mert a mesterséges édesítőszer több mint 6 ezer féle élelmiszerben található meg világszerte, és bár számos per zajlott az élelmiszergyártókkal szemben, a csomagoláson a veszélyre továbbra sem hívják fel a fogyasztók figyelmét.

Minden listán szereplő dolog egyformán rákkeltő?

A WHO listáját a rákkeltő anyagokról a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) állítja össze. Ehhez tudományos bizonyítokat gyűjtenek emberi és állati tanulmányokból és egyéb releváns adatokból. Vizsgálják például azt, milyen mechanizmus mentén okoz rákot egy-egy dolog, majd ez alapján sorolják be valamelyik csoportba:

  • 1. csoport – egyértelműen rákkelető az embernél, ide tartozik az alkohol, a HPV egyes törzsei és az ionizáló sugárzás.
  • 2A. csoport – valószínűleg rákkeltő embernél, ide tartozik a vörös hús, éjszakai műszakban végzett munka és a levegőszennyezés.
  • 2B. csoport – lehetségesen rákkeltő embernél, ide került az aszpartám az aloe vera mellé.
  • 3. csoport – nem osztályozható, milyen mértékben rákkeltő az embernél (még gyűjtik a bizonyítékokat azzal kapcsolatban, milyen mértékű a veszély az ember és állat esetében), ide tartoznak bizonyos altatásnál használt szerek, szilikon mellimplantátum és a hajfesték.

Bár a listán található dolgokról megállapították, hogy rákkeltő, a WHO csoportosítása azt nem részletezi, hogy az aszfaltgőz egész napos belélegzése mennyivel jelent nagyobb rákkockázatot, mint például az aloe vera fogyasztása. 

Forrás: BBC News, fotó: Getty Images, Unsplash