Pontosan ennyi időt tölthetsz a zuhany alatt, ha meleg vízzel szeretsz fürdeni

2024. november 20.
A hideg időben sokszor semmi másra nem vágyunk a nap végén, mint egy hosszú, meleg fürdőre. De vajon a bőrünk mit szól a forró zuhanyhoz vagy kádfürdőhöz? A legfrissebb kutatások szerint több kárt okozunk vele, mint gondolnánk!
Meleg víz hatása a bőrre
  • Ugyan a meleg fürdő kellemesen ellazít, de a bőrünk számára már nem ilyen jótékony a hatása.
  • Milyen problémákat okozhat a forró fürdő a bőrünknek?
  • Hogyan fürödjünk helyesen, hogy az a bőrnek se ártson?

Számtalan előnye van a meleg fürdőnek: kellemesen ellazít, segítheti az elalvást és még az orrdugulást is enyhítheti, ha náthásak vagyunk. De a bőrünk is ilyen hálás érte, ha a téli hónapokban rendszeresen meleg vizes fürdővel kényeztetjük magunkat?

Milyen hatása van a bőrre a meleg vizes fürdőnek?

Tudtuk, hogy a bőr az emberi test legnagyobb szerve? Három rétegből épül fel, és nagyon fontos funkciókat lát el:

  • A bőrünk az elsődleges védelmi vonal a kórokozókkal szemben.
  • Szabályozza a testhőmérsékletünket.
  • Szorosan összefügg az idegrendszerrel a működése az érzékek szabályozásában, úgymint tapintás, meleg- és hidegérzet.

A meleg fürdő és zuhany azonban irritálhatja a bőrt. Gyulladást idézhet elő, pirosságot, viszektő érzést és akár hámlást is. De más negatív hatása is lehet a bőrünkre. Ugyanis a meleg víz megbontja a bőr természetes hidratáló rétegének egyensúlyát, mivel leoldja a faggyút, zsírokat és fehérjéket, melyek egészségesen tartják.

Ez azért probléma, mert a száraz bőr hajlamosabb a fertőzésekre és a hiányzó nedvességet a faggyú túltermeléssel kompenzálhatja, így pattanások jelenhetnek meg a gyakori meleg fürdő miatt a testünkön.

Megelőzhető a viszketés a meleg fürdő után?

A meleg víz leoldja a bőr természetes faggyúrétegét, ami védtelenné teszi a kiszáradás miatt

A meleg víz leoldja a bőr természetes faggyúrétegét, ami védtelenné teszi a kiszáradás miatt

Dr. Nick Woltjen bőrgyógyász elsősorban azt tanácsolja, hogy fürödjünk hidegebb vízben. Ez mindenképp hasznos a bőrünk egészsége szempontjából. Ám ha nem akarunk a meleg fürdőről sem lemondani, az alábbi óvintézkedéseket érdemes megtennünk a szakember szerint:

  1. Fürödjünk rövidebb ideig – Ne tartson tovább egy zuhanyzás 5-10 percnél, ha jó forró fürdőre vágyunk. 
  2. Használjunk olajos tusfürdőket – A szappantartalmú vagy nem a bőr természetes védőrétegét tápláló tusfürdők fokozhatják a meleg víz bőrirritáló hatását.
  3. Tápláljuk és hidratáljuk a bőrt fürdés után – Ne csak a meleg vízzel való fürdés és zuhanyzás után, hanem mindig kenjük be magunkat olyan testápolóval, ami segít helyreállítani a bőr természetes védőrétegét. A ceramid tartalmú készítmények különösen jól jöhetnek ebben a szezonban.

Ha a bőr irritációja nem csökken, a viszketés, hámlás tartósan megmarad, mindenképp forduljunk szakemberhez, mert ebben az esetben már ekcémáról vagy atópiás dermatitiszről is szó lehet, ami speciális készítményeket igényel. Ezek tüneteit a meleg vizes fürdő különösen ronthatja.

Forrás: UPMC, fotó: Getty Images, Unsplash