Újabb szög a vörös hús koporsójába – Főleg a fiatalokra lehet veszélyes!

2024. december 20.
Ahogy egyre többet tudunk a fiatal kori bélrák és a vörös húsok kapcsolatáról, úgy van egyre több kérdésünk is ezzel kapcsolatban. Hogyan függ össze a bélrák és a vörös hús, valamint a feldolgozott húsok? Miért lesz bélrákja a fiataloknak a vörös hústól? Mennyi vörös húst ehetünk végül is?
Vörös hús bélrák
  • Egy friss kutatás újabb okot talált rá, miért kellene a fiatalabbaknak sokkal kevesebb vörös húst és feldolgozott hústerméket enniük.
  • Hogyan függ össze a bélrák és a vörös hús, valamint a feldolgozott húsok?
  • Nem azt mondják a tudósok, hogy soha ne együnk vörös húst, viszont jó, ha mindezt mértékkel tesszük.

Aggasztó, hogy a fiatalabbak körében – 50 év alattiak – ugrásszerűen növekszik a bélrákos esetek száma. A kutatók nem véletlenül próbálják nagy erőkkel kideríteni, mi okozza ezt a roppant félelmetes jelenséget. A Cleveland Klinika tudósai most egy lépéssel közelebb kerülhettek a megoldáshoz. 

Azt figyelték meg ugyanis, hogy a vörös húsok és a feldolgozott hústermékek – kolbász, sonka, felvágottak, húskonzervek stb. – emésztése során olyan melléktermékek keletkeznek, melyek növelhetik a fiatal felnőtteknél a bélrák esélyét.

Ami miatt ez a kutatás még nagyon fontos, hogy jó esély nyílt egy egyszerű diagnosztikai teszt kifejlesztésére, ami egy laborvizsgálatból lehetővé tenné a bélrák kimutatását.

Hogyan kapcsolódik a bélrák és a vörös hús?

Több elmélet is létezik arra, miért emelheti meg ilyen nagy mértékben a vörös hús és az abból készült húskészítmények a bélrákkockázatot. 

  1. A hem-vas tartalom – A hem-vas az a típusa az ásványi anyagnak, amelyet a szervezet könnyen tud hasznosítani a hemoglobin létrehozásához, nagy mennyiségben található a vörös húsokban. Ugyanakkor  károsíthatja a bél felszínét, gyulladást okozva ezzel, ami növeli a rák kialakulásának esélyét.
  2. Ahogy elkészítjük a vörös húst – Általában magas hőmérsékleten, hirtelen sütjük, grillezzük faszénen a vörös húsokat, kolbászokat, ami magában a húsban is rákkeltő anyagokat szabadít fel. 

Mi a vörös hús és feldolgozott hústermék?

Ha egyszerűen akarnánk fogalmazni, minden olyan hús vörös hús, ami nyersen erős piros színű. De ha pontosak akarunk lenni, akkor az alábbi állatok húsa tartozik ide:

  • Marha
  • Birka
  • Bárány
  • Vadhúsok
  • Kecske
  • Disznó
  • borjú
A baromfiból készült feldolgozott hústermékek is növelik a bélrák esélyét

A baromfiból készült feldolgozott hústermékek is növelik a bélrák esélyét

A feldolgozott hústermék már kissé nehezebben megfogható élelmiszer, hiszen baromfiból is készül kolbász, virsli. Ezek is feldolgozott hústermékek, tehát növelik a bélrák esélyét. Ebben az esetben ugyanis nem csak magával a hús alapanyaggal van a probléma, de a különböző adalékanyagok, füst, sók, tartósítók mind károsak a szervezetünk számára. 

Akkor most egyáltalán ne együnk vörös húst?

A feldolgozott hústermékekkel kapcsolatban egyértelmű a szakemberek javaslata: egyáltalán ne fogyasszuk, ha meg akarjuk őrizni a bélrendszerünk egészségét. A vörös húsokkal már kicsit megengedőbbek. 

Heti legfeljebb 3 adag (1 adag = 110 gramm) vörös hús az, ami a kutatások szerint még nem emeli jelentősen a bélrák kialakulásának esélyét. 

Ez azt jelenti, hogy heti egy szelet rántott hústól nem lesz bélrákunk, viszont komolyan el kell gondolkodnunk rajta, hogy miből mennyit fogyasztunk. A szakemberek hangsúlyozták: nem tesz egyetlen étel rákossá, ahogy nincs egy bizonyos olyan étel sem, ami meggyógyíthatja a rákot. Viszont tartogassuk az olyan fogásokat, amelyekről kiderült már, hogy nem jó a mértéktelen fogyasztásuk, a jeles napokra, és a hét többi napján inkább kiegyensúlyozott, gyümölcsben, zöldségben és teljes értékű gabonában gazdag étrendet tartsuk, rendszeres testmozgással, emellett kerüljük az alkoholt és a dohányzást.

Forrás: Huffington Post Fotó: Getty Images