- Az újévi fogadalom jó, de csak akkor működik, ha okosan találjuk ki azokat
- Néhány irányelv segít a fogadalom kivitelezésében
- Az újévi fogadalmakat könnyebb betartani, ha van egy társunk, a részeredményeket pedig megosztjuk másokkal is
Év végén sokan visszatekintünk az elmúlt tizenkét hónapra és sorra vesszük, mi történt velünk. Mit értünk el, mivel nem sikerült megbirkóznunk, esetleg milyen rossz szokásokat alakítottunk ki. Ez az elmélkedés egyben arra is tökéletes, hogy egészséges és könnyen kivitelezhető újévi fogadalmakat tegyünk, amiket aztán be is tartunk. Mutatunk néhány trükköt, ami ebben segít!
1. Okos célokat tűzzünk ki!
Nem árt, ha az újévi fogadalom reális és kivitelezhető. Az újévi fogadalom legyen:
- konkrét: Az elhatározásnak világosnak és konkrétnak kell lennie, hogy motiváltnak érezzük magunkat a megvalósítás során.
- mérhető: Az elhatározás legyen mérhetővé, hogy könnyen nyomon követhessük az idővel elért fejlődést.
- elérhető: Mindegy, mi a cél (beutazni a világot, lefogyni, vagy megtanulni egy új nyelvet), győződjünk meg róla, hogy megvannak az eléréséhez szükséges készségek és eszközök. Fontos, hogy a cél ne csak kihívás, de elérhető is legyen.
- releváns: Rangsoroljuk az újévi fogadalmainkat, és nézzük meg, beleillik-e a tágabb jövőképünkbe.
- időhöz kötött: Adjunk meg észszerű határidőt, amivel dolgozhatunk. Ez nemcsak a rangsor felállításában segít, de motivál is.
2. Legyen csapattársunk!
Legyen az egy barát, családtag, kolléga, együtt haladni könnyebb. Egy társ nemcsak támogat, de más megvilágításba helyez dolgokat, új tippeket ad, formál és persze elszámoltathatóságot is jelent. Nem mellékes, hogy párban dolgozni sokkal szórakoztatóbb, sok esetben pedig feszültségoldó (pl. együtt könnyebb eljutni a konditerembe).
3. Kövessük nyomon a fejlődést!
Ha kizárólag csak a céljainkra koncentrálunk, és nem úgy haladunk, ahogy elterveztük, hamar elcsüggedhetünk. Ezért fontos mindig feljegyezni a haladást. Egy napló a legjobb eszköz erre, segít a szervezettségben, áttekinthetően megmutatja a fejlődést. Ma már elérhetők az olyan naplók, amelyek segítenek a szokások kialakításában, és ösztönző tippekkel is szolgálnak. Fontos vizuálisan látni, hogyan haladunk újévi fogadalmainkkal.
4. Próbáljunk ki új tevékenységeket!
Ne gondoljuk túl! Egy edzésprogramnak nem kell bonyolultnak lennie ahhoz, hogy hatékony legyen. Ha vannak olyan gyakorlatok, amelyeket nem tudunk vagy nem szeretünk csinálni, cseréljük le valami olyanra, ami jobban illik hozzánk. Ha nehezen találunk időt a reggeli edzésre, próbáljunk ki helyette egy esti vagy déli edzést. Az edzőterem helyett kipróbálhatunk egy szabadtéri edzést, kísérletezhetünk más műfajokkal (pl. boksz, bikram jóga, szabadtánc). Az edzésprogramok váltogatása remek módja annak, hogy újra felélénkítsük a szenvedélyt és a motivációt.
5. Ünnepeljük a részeredményeket!
Az elért részcélokat, mérföldköveket fontos megünnepelni. Az apró győzelmek elismerése további lökést és motivációt ad azokon a napokon is, amikor úgy érezzük, legszívesebben feladnánk az egészet. Jutalmazzuk meg magunkat valamivel, ami összhangban van a célunkkal, újévi fogadalmunkkal (pl. új futócipő, masszázs).
Az ünneplés része lehet az is, ha megosztjuk az eredményt a közösségi felületeken, vagy a barátokkal. Ha folyamatosan megmutatjuk a környezetünknek, hogy hol tartunk, a pozitív visszajelzések komoly támogatást, inspirációt jelenthetnek.
Forrás: Airrosti Fotó: Getty Images