- A pilates korunk egyik legnépszerűbb mozgásformája: erősíti a mélyizmokat, formálja a testet, javítja a tartást és még lelkileg is feltölt minket.
- A nyugati anatómiai ismereteket és keleti mozgáskultúrát is ötvöző mozgásformát már Magyarországon is jó néhány stúdióban kipróbálhatjuk.
- MOVE kampányunk keretei között Meizer Stift Bernadett pilatesoktató a pilates előnyeiről mesélt nekünk és exkluzív videókban hozott el négy hasznos gyakorlatsort.
A Jane Fonda nevével fémjelzett aerobikidőszak leáldozásával néhány évtizede beköszöntött pilateséra, ami mára már bebizonyította, hogy nem múló trend, hanem az egyik leghatékonyabb és legnépszerűbb mozgásforma. A pilates-módszer a német Joseph Pilates nevéhez fűződik, aki a nyugati és a keleti mozgásformákat szintetizálta saját fejlesztésű mozgásformája megalkotásához. Az 1900-as évek elején kifejlesztett pilates egyik alapköve a mentális és a fizikai működés összehangolása – ezt, akárcsak a jóga esetén, a légzés szabályozásán keresztül érhetjük el. A másik fontos elv a törzs izmainak folyamatos tónusban tartása, ami nemcsak hatékonyabbá, de biztonságosabbá is teszi a gyakorlást, és még a stabilitást is elősegíti. A pilatest szintén népszerűvé tette, hogy alacsony intenzitású, a mélyizmokra koncentráló mozgásról van szó, ami sokak számára jelentett üdítő alternatívát az „ugrálós” aerobic gyakorlatok után.
De mindez még nem magyarázza meg eléggé, miben is áll a pilates elsöprő népszerűsége. Meizer Stift Bernadett 15 éve dolgozik pilatesoktatóként. Számára ez az a módszer, amiben mindent megtalált, amit keresett, és ami végül még annál is sokkal többet adott a számára. „A pilates erősíti a mélyizmokat, javítja a testtartást, az izomtónust és az izomerőt, segít a gerincet támogató izmok átmozgatásában. Javítja az egyensúlyt, fokozza a testtudatot, a légzés figyelése által pedig a tudatosságot is segíti.
Ezek a legtöbbet emlegetett, egyébként valóban fontos hatások, de számomra a pilates túlmutat mindezen” – magyarázza az edző. „A mozgás összetetten hat ránk, élettanilag, mentálisan és lelkileg is támogat minket, ez a pilates esetében szerintem fokozottan igaz. Képes csökkenteni a stresszt, örömöt, önbecsülést ad számunkra, élni, megélni és túlélni tanít. Endometriózissal élek, és vannak napok, amikor számomra a pilates jelenti a legfőbb mentsvárat. Mindig tudok olyan gyakorlatokat találni, amik segítenek enyhíteni a tüneteimet, vagy csak segítenek picit jobban érezni magam. Kicsit olyan nekem a pilates, mint egy jó barát: sokat kellett dolgozni a kapcsolatért, és bár vannak benne néha nehezebb hullámok, de stabilan ott van mellettem, mindig számíthatok rá.”
Pilates, a gyógyító torna
A pilates-módszer sokoldalúságára egyébként már a módszer kidolgozásának kezdetén felfigyeltek: nem véletlen, hogy először táncosok körében terjedt el, akik a sérülések megelőzésében és az esetleges sérülések utáni regenerálódásban is nagyon hasznosnak találták a gyakorlatokat. Bernadett is megerősíti, hogy a pilates kifejezetten hasznos lehet a sérülések után, bár hozzáteszi, ilyenkor mindig jó ötlet lehet egy gyógytornásszal kezdeni a folyamatot. „A test alapvetően sok mindent megmutat: egy enyhe aszimmetria, a nyak vagy a váll elmozdulása is nagyon árulkodó lehet. Hozzám sokan járnak gerincproblémákkal, szülés után vagy valamilyen sérülésből felépülve – ilyenkor szeretem, ha egy orvosi vélemény, esetleg MR-felvétel is kerül a kezembe, így én is hatékonyabban össze tudom állítani a megfelelő gyakorlatokat. Manapság az is fontos, hogy alkalmazkodjunk a mozgásban a modern kor kihívásaihoz: az ülő életmód is olyasmi, amit mindenképpen figyelembe kell vennünk, amikor elkezdünk valakivel együtt dologozni.”
Az oktató szerint a pilates nagy előnye, hogy nagyon odafigyel és vigyáz a testre. Épp ezért bármilyen életkorban, edzettségi szinttől függetlenül belevághatunk – természetesen egy oktató értő kezei között. A közösségi média szuperhajlékony bombanőit nézve talán könnyű úgy érezni, hogy a pilates nem nekünk való, de Bernadett szerint ez a mozgásforma mindenkinek hasznos – és mindenkinek jár.
A pilates mindenkié
„A pilatesben nagyon jól tudunk fokozatosan építkezni a gyakorlatokból, vagyis egészen kezdő szinttől is elkezdhetjük. Fontos misszió számomra megmutatni, hogy tényleg bárhol, bármilyen ruhában lehet tornázni. Az a fontos, hogy csináljuk.” Bernadett szerint még spéci eszközökre sincs igazán szükség ahhoz, hogy kipróbáljuk ezt a mozgást: néhány éve ugyan nálunk is sorra nyílnak a látványos „reformer” pilates stúdiók, ahol különleges gépek segítségével tornázhatunk, de az is teljesen rendben van, ha egy szál matraccal vágunk neki az edzésnek. „Nagyon klassz, hogy nálunk is egyre inkább elérhető a reformer módszer is, a gépek nagyon jók tudnak lenni, változatosabbá, izgalmasabbá tehetik az edzést. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy a megfelelő módon, szakképzett felügyelet mellett használjuk a gépeket. De fontos látni, hogy a pilateshez nincs szükség drága, komplex kellékekre, szükség esetén még az egyszerű sporteszközök is helyettesíthetőek hétköznapi tárgyakkal.”
Az edző szerint nem szabad elfelejteni, hogy mindenki nulláról kezdi. Arról nem is beszélve, hogy szerinte sokszor nem is a képességeinkkel, hanem inkább az önbizalmunkkal van probléma. „Gyakran tapasztalom, hogy valaki egy gyakorlat láttán rögtön közli, hogy ő biztosan nem fogja tudni megcsinálni, pedig én tudom, hogy képes rá. Amikor végül tényleg sikerül neki, az óriási élményt és nagy motivációt is jelent. Valóban vannak látványosabb gyakorlatok, amikhez valamivel több izomerő és edzettség szükséges, de idővel el fogunk jutni ezekhez is. Én egyébként nagyon szeretem a gyakorlatok szépségét. Nemcsak azt, hogyan néz ki kívülről, hanem hogy milyen érzés benne lenni.”
Négy pilates-gyakorlatsor, amit otthon is kipróbálhatsz
Az alábbi – kifejezetten MOVE kampányunkhoz készült – pilatesvideók olyan hatékony, komplex gyakorlatsorokat mutatnak, amiket otthon is tudunk gyakorolni. Fontos azonban leszögezni, hogy a gyakorlatokat csak akkor végezzük, ha testünk egészséges, problémamentes állapotban van – sérülés, fájdalom vagy más más fizikai probléma esetén forduljunk szakemberhez.
„A gyakorlatok végzése közben tarts távolságokat a fülek és a vállak között, legyen hosszú a gerinc és a nyak. Tartsd lazán a rövidülésre hajlamos felső háti szakaszt, a medencét hátrabillentve tartsuk a központot” – magyarázza Bernadett. „Ezt úgy érdemes elképzelni, mintha egy kötél húzódna bennünk a szeméremcsonttól a hasfalon át a köldökig – ezt próbáljuk felfelé, a köldök felé húzni.”
A pilatesgyakorlatok esetében általánosan igaz, hogy figyeljünk a hasfal kontrollált feszítésére és a légzés szabályozására. Kezdjünk bemelegítéssel, a gyakorlatok után pedig nyújtsunk le. Saját tempóban végezzük a gyakorlatokat, rendszeresen ellenőrizve közben a helyes tartást. A gyakorlatokat kipróbálhatjuk önmagukban vagy kombináltan is. Ismételjük őket 6-12 alkalommal aktuális állapotunktól és céljainktól függően.