Apróság, de ez a tünet is azt jelezheti, hogy magnéziumpótlásra van szükséged

2025. április 05.
A magnézium tápanyagkiegészítőkkel ma már könnyen megoldhatjuk a fontos ásványi anyag pótlását, amikor szüksége van rá a szervezetünknek. Milyen jelei lehetnek a magnéziumhiánynak? Honnan tudhatjuk, mikor kell pluszban bevinni magnéziumot a testünkbe?
Magnéziumhiány tünetei és pótlás
  • A magnézium pótlása nagyon fontos ahhoz is, hogy a pihenésünk megfelelő legyen.
  • Milyen jelek utalhatnak magnéziumhiányra?
  • Honnan tudhatjuk, hogy magnézium táplálékkiegészítőre van szükségünk?

Nem véletlenül hallani mindenhonnan a magnézium táplálékkiegészítőkről. A magnéziumhiány kialakulásához jelentősen hozzájárul a kimerültség, stressz, alváshiány, tehát a 21. századi életmód. 

Miért fontos a magnézium a szervezetünknek?

Ráadásul ez ördögi kör, hiszen a magnézium az a tápanyag, ami elősegíti a minél jobb és teljesebb alvást, pihenést, az idegrendszer megnyugtatását. Ha viszont nem jut elegendő a magnéziumhoz a szervezet, nem tud pihenni, így a magnéziumhiányunk is egyre erősebbé válhat.

A magnézium egy olyan ion, ami több mint 200 testi folyamatban játszik szerepet:

  • Részt vesz a sejtek működésében
  • Elősegíti az alvást, az idegrendszer regenerációját
  • Az izomműködést segíti, megelőzi az izomgörcsöket

Pont a fentiek miatt célszerű este bevennünk a magnézium táplálékkiegészítőt, hiszen így hozzájárulhat a jobb éjszakai alváshoz. 

Milyen jelei vannak a magnéziumhiánynak?

Amilyen sokféle testi folyamatban játszik szerepet a magnézium, olyan gyakori a magnéziumhiány. Dr. Álvaro Campillo gasztroenterológus elmondta, milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak. 

  1. Ingerlékenység
  2. Krónikus fáradtság
  3. Gyakori fejfájás
  4. Sokszor előforduló légúti fertőzések
  5. Izomgörcsök
  6. Depressziós tünetek
  7. Tünetek, melyek metabolikus szindrómára vagy diabéteszre utalnak

Mindenki szedhet magnéziumpótlást?

Mielőtt elkezdenénk bármilyen magnéziumpótló táplálékkiegészítőt, fontos meggyőződnünk róla, hogy az adott típus megfelelő számunkra. Bizonyos betegségek, egészségügyi problémák esetén a gasztroenterológus szerint kifejezetten fontos, hogy elegendő magnéziumot vigyünk be a szervezetünkbe:

  • Krónikus gyulladásos betegségek
  • Migrén
  • Fibromialgia
  • Csontritkulás
  • alvászavarok

Eleve megtalálható nagy mennyiségű magnézium egyes ételekben, többek között az olajos magvakban, avokádóban és a sötétzöld leveles zöldségekben. (Ezért működik például az elalvást segítő sleepy girl mocktail is, mivel olyan összetevői vannak, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak magnéziumot.) De ha az ételeinkből nem tudunk elegendő magnéziumot biztosítani a testünknek, fontos a pótlás.

Férfiak számára a napi ajánlott magnézium mennyisége 300 milligramm, nőknek 270 milligramm. De szoptatás, várandósság alatt még több magnéziumra van szükség, így az adagolás miatt mindenképp fontos konzultálnunk az orvosunkkal.

Mikor kell bevennünk a magnéziumot?

Ha magnézium táplálékkiegészítőt szedünk, érdemes estére időzíteni, mivel így segítheti az alvást. Nagyjából két órával vacsora után érdemes bevennünk. „A magnézium nagyon rosszul szívódik fel, ezt még tovább ronthatja a kalcium, fehérjék és foszfátok jelenléte az ételben – magyarázta Dr. Campillo. – Ezért is érdemes evés után hagynunk időt, hogy a lehető legjobb legyen a felszívódás.”

Forrás: British Vogue, fotó: Getty Images


Életmód