- Ha a munkahelyen kell elmennünk kakilni, akkor se tartsuk vissza, mert az aranyeret kockáztatjuk.
- Mit tanácsol a gasztroenterológus a munkahelyen kakilással kapcsolatban?
- Hogyan tehetjük komfortosabbá a nagyvécézést, ha nem otthon végezzük el a dolgunkat?
Nem mindenkinek könnyű egyáltalán beszélni sem a székelésről, az esetleges ezzel kapcsolatos problémákról, legyen szó hasmenésről, aranyérről vagy a fenéktörlés helyes módjáról. Pedig az első lépés az egészséges bélműködés felé, ha normalizáljuk a testnek a legelemibb szükségleteit, köztük a kakilást. Hiszen mindenkivel mindennap megtörténik. (De az is rendben van a gasztroenterológus szerint persze, ha nem kakilunk mindennap.)
Sok ember annyira szorong és cikinek érzi a kakilást, hogy a munkahelyi vécén sem meri elvégezni a nagydolgát, inkább visszatartja. A gasztroenterológus elmondta, mi ezzel a baj és hogyan lehetünk lazábbak a kakilással kapcsolatban.
Miért pont a munkahelyünkön kell kakilnunk?
A bélrendszerünk az ébredés utáni első két órában a legaktívabb, amire rádobhatunk egy lapáttal a reggeli kávéval, különböző ételekkel és testmozgással.
Tehát ha felkelünk, iszunk egy kávét a rostban gazdag reggelihez és még jógázunk is egy kicsit indulás előtt, vagy éppen futunk a busz után, a testünk pont arra lesz a kakilásra leginkább alkalmas állapotban, amikor megérkezünk a munkahelyünkre.
Mit tegyünk, ha nem tudunk vagy akarunk a munkahelyünkön kakilni?
Ha nagyon szorongunk a gondolattól, hogy az irodai vécét használjuk a nagydolgunkra, érdemes a reggeli rutinunkat úgy időzítenünk, hogy még otthon el tudjunk menni kakilni, indulás előtt.
Ha ez nem lehetséges, a gasztroenterológus tanácsait érdemes megfogadnunk, hogy megőrizzük az egészségünket:
1. Ha menni kell, menni kell
„Folyton beszélünk a selfcare-ről, de ez az igazi teszt: meg tudjuk tenni ezt a jövőbeli saját magunkért?” – figyelmeztet Dr. Trisha Pasricha, a Mayo Klinika gasztroenterológusa.
Miért baj, ha nem megyünk el kakilni, amikor kell?
A belek egyik legfőbb funkciója, hogy víz szívódik fel még itt is az emésztés során, így alakul ki a széklet. Viszont minden egyes másodperccel, amit a végbélben várakozva tölt a széklet, a víz felszívódik belőle a véráramba a bélfalon keresztül.
Nem kell sokat gondolkodnunk, hogy rájöjjünk, ugyanaz a kaki mennyivel keményebb és szárazabb lesz, ha csak a munkaidő végén, otthon távozik belőlünk. Ráadásul ekkor már sokkal nehezebb lesz kinyomni. A gasztroenterológus szerint az aranyér leggyakoribb oka, hogy valaki halogatja a székelést, és emiatt szorulása alakul ki.
2. A relaxáció elengedhetetlen a kakiláshoz
A végbélizmoknak biztonság tudatára van szüksége, hogy ellazuljanak, és el tudjuk engedni a székletet. Ezt elősegíthetjük egy pár egyszerű dologgal:
- Légzőgyakorlatok
- Valsalva-manőver: ez is egy légzéstechnika, amelyben a száj és az orr zárva tartása közben erősen kifújjuk a levegőt. Hatására megnő a mellkasban és a hasban a nyomás, így könnyebbé válik a székelés.
Persze nem könnyű lazítani, amikor a munkahelyi vécére beszűrődik, ahogy Katika a pénzügyről mossa a kezét tőlünk egy ajtónyira mind a 20 másodperc alatt, amit az egészségügyi irányelvek a kakilás maximális idejére javasolnak.
3. Találjuk meg, melyik irodai vécében érezzük magunkat biztonságban

Segít, hogy tudjunk kakilni a munkahelyen, ha mindig ugyanabba a vécébe járunk
Érdemes mindig ugyanabba a vécébe járnunk a munkahelyen, ugyanazt a boxot használnunk. Segíthet az is, ha megkeressük a legcsendesebb mosdót, ahova a legkevesebben járnak. Ha egyszer megtaláljuk, ne mondjuk el senkinek a titkos helyünket!
4. Használjunk fehér zajt a kakiláshoz
Ehhez tépjünk le egy kis vécépapírt a gurigáról, gyűrjük össze. Köhögjünk. Véletlenül kapcsoljuk be egy TikTok-videó hangját a telefonon. Ha attól félünk, valaki meghall minket kakilás alatt, és emiatt nem merünk elmenni vécére, időzítsük tökéletesen, így senki sem tudja majd, mit is hallott a szomszéd fülkéből.
Van még kérdésünk a széklettel kapcsolatban?
- Miért van az, hogy néha meglepetésszerűen nagyot kakilunk?
- Mit jelent, ha zöld a székletünk?
- Mi az a szellemszéklet?
- A széklet formája mit árul el az egészségünkről?
- Segít a fogyásban, ha reggel megyünk kakilni?
Fotó: Unsplash/Andrej Lisakov, Getty Images