Hajdina
Magas a rosttartalma és köretként is megállja a helyét. Van benne réz, magnézium, mangán és cink, de E-, C- és B-vitaminokban is bővelkedik. A hajdina minden esetben kitűnő választásnak bizonyul, főleg, ha a májunkat és a koleszterinszintünket szeretnénk javítani.
Csipkebogyó
Mindegy, hogy teaként, lekvárként, szörpként vagy nyersen fogyasztjuk, mindenképpen jót teszünk szervezetünkkel. Rengeteg C-vitamint tartalmaz, így támogatja az immunrendszert, de az epénk és vesénk működésére is pozitív hatással van.
Mandula
Ennek a szuper olajos magnak az L-karnitin- és riboflavin-tartalma serkenti az agyműködést, ami különösen jól jön egy fáradt, sötét, hideg napon. Rendszeres fogyasztásával hozzájárul a daganatok, illetve a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási esélyének csökkenéséhez. Ehetjük önmagában vagy hozzávalóként, a mandulaital pedig tehéntej helyettesítésére is tökéletes.
Fokhagyma
A fokhagyma szerencsére sokáig eláll a kamrában, így télen-nyáron a segítségünkre lehet. Nem véletlen, hogy ezt a csodaszert ennyiféleképpen használjuk: jellegzetes íze szinte bármit képes feldobni, immunerősítő, vírus- és baktériumölő, fertőtlenítő hatása pedig segít távoltartani magunktól az orvost.
Méz
A méhek által készített nedű kívül-belül jót tesz, ha okosan használjuk. Elpusztítja a vírusokat és baktériumokat, aprított fokhagymával összekeverve kiűzhetjük szervezetünkből a betegséget. Önmagában, teában vagy sós ételek hozzávalójaként is megállja a helyét. Egy dologra kell csak figyelnünk: a méz negyven fok felett elveszíti gyógyító tulajdonságait. Kívülről alkalmazva, pakolásként, és a bőrbe masszírozva búcsút mondhatunk a szárazságnak.
Kivi
A szupermarketek polcainak téli kedvence nem csak C- és K-vitaminban, magnéziumban, rézben és foszforban, hanem rostban is gazdag, kalóriában viszont szegény. Rendszeres fogyasztásával javíthatjuk bőrünk tónusát és textúráját, stabilizálhatjuk vérnyomásunkat, és megelőzhetjük az agyérgörcsöt, illetve a szívbetegségeket.
Citrusfélék
Csökkentik az Alzheimer- és a Parkinson-kór kialakulásának esélyeit és a vesekőképződést. Magas a rost- és folsavtartalmuk, gazdagok C-vitaminban, így segítik a vas felszívódását a szervezetünkben, elűzik a betegségeket és csodát tesznek bőrünkkel.
Joghurt
Ha fogyasztunk tejtermékeket, akkor az egyik legjobb, amit a bélflóránk és csontjaink védelmében bevihetünk a szervezetünkbe, az élőflórás joghurt. A legjobb, ha elkerüljük a hozzáadott adalékanyagokat és a natúr változatot vásároljuk, amit feldobhatunk mézzel, lekvárral vagy gyümölccsel is, de egy kis fűszerrel sós ételek mellé is tökéletes.
Lenmag
A lenmaggal bőségesen pótolhatjuk az omega-3 zsírsav-, a cink-, a szelén-, a mangán- és B-vitamin-szükségletünket, de fogyasztásával antioxindánsokból sem lesz hiányunk. Tehetünk belőle a joghurtunkba, a reggeli smoothie-ba, de a házi készítésű granolánknak is alapanyaga lehet.
Fotó: Unsplash