Egészen addig azt gondoljuk, hogy a krumplipüré az a köret, amiből nem lehet sosem túl sokat készíteni, egészen addig, míg nem készítünk belőle túl sokat. Ha a maradékból nem akarunk burgonyakrokettet sütni, szerencsére akkor sem kell a szemétbe dobnunk: le is fagyaszthatjuk. Azt azonban jó, ha tudjuk, a tartósítás ezen módja kissé megváltoztathatja a krumplipüré állagát. Ezt már eleve akkor megelőzhetjük, ha például sárga fajta burgonyát választunk az étel alapjául. Ezeknek a típusoknak általában alacsonyabb a nedvesség- és keményítőtartalma. Ezen túl is vannak azonban olyan trükkök, amikkel jelentősen javíthatjuk annak esélyét, hogy jól süljön el a krumplipüré lefagyasztása.
Hogyan fagyasszunk?
Élelmiszerbiztonsági okokból a szakemberek azt javasolják, hogy legfeljebb kettő-négy óra teljen el a főzés és a fagyasztás között, így megelőzhetjük, hogy ételmérgezést okozó baktériumok szaporodjanak el az adott ételben. Ez vonatkozik a krumplipürére is. Petranka Atanasova, a Sunglow Kitchen bloggere mindig műanyag edényben vagy zacskóban fagyasztja le a maradék krumplipürét. Ha túl sok a felesleg, kisebb adagokra osztja, mielőtt a mélyhűtőbe tenné, így nem kell az egészet felolvasztani, amikor az ebédünk mellé gyorsan szükségünk van egy kis köretre.
Lehetőleg ne maradjon levegő a tárolóban, így nem sérül annyira az eltárolt étel. Ha dobozt használunk, töltsük meg a tetejéig, vagy helyezzünk a krumplipürére egy réteg sütőpapírt, ha nem éri el a tárolóedény szélét a fagyasztandó étel.
A séfek titkos trükkje, hogy adnak egy kis plusz zsiradékot a krumplipüréhez, mielőtt a fagyasztóba helyezik, mivel így szinte védőréteget képez. Ha már a főzéskor nyilvánvalóvá válik, hogy a krumplipüré egy része a mélyhűtőben végzi, kétszer annyi vajat vagy tejszínt tegyünk bele. De ezt később is pótolhatjuk, ha a vendégség végén marad a tálban a felesleg.
Milyen hosszan tárolhatjuk?
A szakemberek szerint két hónapig őrzi meg a minőségét a fagyasztóban a krumplipüré. Atanasova azonban azt javasolja, egy hónapon belül fogyasszuk el, ha lehetséges. Minél több időt tölt ugyanis a jégen a krumplipüré, annál nagyobb eséllyel változik az állaga.
Ha kiolvasztás után a krumplipüré szaga savanyú, a folyadék kicsapódott a szilárd részből, és keverés után sem áll össze, inkább dobjuk a szemétbe, és együk kenyérrel a rántott húst, ha nincs időnk frisset főzni. Érdemes felcímkézni a tárolókat, ráírni a lefagyasztás pontos dátumát, így jobban követhetjük, melyik élelmiszer meddig áll el még.
Hogyan melegítsük újra?
Ideális esetben egy éjszakára a hűtőbe tesszük a krumplipürét, és ott lassan engedhet ki. Így amikor ennénk, gyorsabban és egyenletesebben megmelegíthetjük másnap. Ha erre nincs időnk, akkor is van biztos módszer a villámgyors felengedésre, rögtön négy, attól függően, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre.
Tűzhelyen: Tegyük a krumplipürét egy kisebb lábosba, és közepes hőfokon kezdjük melegíteni. Adjunk hozzá egy kis tejet vagy tejszínt. Keverjük folyamatosan, hogy ne égjen le az edény aljára.
Mikróban: Tegyük egy mikrózható edénybe a krumplipürét, fedjük le egy tiszta konyharuhával vagy fedővel. 50 százalékos teljesítménnyel melegítsük egy perces szakaszokban, míg fel nem enged.
Sütőben: Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, tegyük egy sütőben használható tálba vagy serpenyőbe a krumplipürét, fedjük le alufóliával vagy fedővel. Melegítsük 18-20 percig, az idő felénél keverjük át.
Instant potban: Először tegyünk egy kevés tejszínt az edény aljára, így megelőzhetjük, hogy a krumplipüré leragadjon. Ezután alacsony erősségen három órán át főzzük, legalább óránként egyszer keverjük meg.
Ha a krumplipürénk túl vizes a felengedés után, főzzük kicsit tovább, míg a felesleges folyadék el nem párolog. Egy kevés krémsajttal is megpróbálhatjuk sűrűbbé tenni az állagát.
Forrás: Insider Fotó: Unsplash