A testtudatosság virágzását éljük, amikor is a szokásos edzésformák mellett egyre nagyobb az igény a sportínyencségekre is. Három platformon kerestük a legizgalmasabb edzésújdonságokat.
Földön
Lehet, hogy elsőre túl megszokott terepnek tűnik, de nem mindegy, milyen az a föld! Egy brit franchise úgynevezett Hotpod jógasátrakkal borzolja a kedélyeket és a megszokott jógakínálatot. A különleges hangulatvilágítású mobil jógastúdiókban 37 Celsius-fokon végzik a gyakorlatokat, így igazán izzasztó élményben lehet része a jógiknak és joginiknek még a jógához nem túl ideális környezetben is: extrém hidegben, munkahelyen vagy egy kavicsos tóparton. A már meglévő sátorhelyek csekkolásához vagy vásárláshoz keresd a hotpodyoga.com oldalt.
A free run nagytestvére, a parkour viszont nem a föld egyenetlenségeit akarja kiküszöbölni, hanem pont hogy szembeszáll vele. Ennek a sportnak a lényege, hogy A pontból B pontba minél technikásabban és gyorsabban jusson el az illető, miközben extrém gyakorlatokat végez. Így válik edzőteremmé konkrétan minden: egy izgalmas városrész, egy elhagyatott gyárépület vagy éppen egy sziklás hegyrész. A parkour egy másik vonalának képviselői a mesterségesen épített akadályokkal szállnak szembe, megint mások pedig spirituális vonalat is csempésznek a sportágba. Csak haladóknak és adrenalinfüggőknek ajánljuk.
A mi tippünk: pattanj.hu
Az őrült jógiknak igencsak kedvez az idei újdonságpaletta. Már Magyarországon is hódít a sörjóga, amely során a jógagyakorlatokat egy üveg sörrel a kezükben kivitelezik a gyakorlók. (Vigyázat, a sörjóga inkább jóga egy kis sörrel, mintsem fordítva! Ha kipróbálnád, keresd a Krak’n Town rendezvényeit.) Akik pedig a meditációt egy kis extrém sporttal ötvöznék, azoknak a Wanderlust fesztivál újdonsága, a Mindful Triatlon jelenthet kihívást, amelynek keretében futás, jóga és meditáció kombója várja a résztvevőket. Otthon is megéri próbálkozni ezzel a testet-lelket feltöltő verzióval.
A mi tippünk: wanderlust.com
Vízen
A svéd találmány, a swimrun az Aquathlon továbbfejlesztett változata: míg utóbbiban igen, a swimrunban nem lehet átöltözni a vízi és a szárazföldi szakaszok között. Az úszó és a futó részek váltakozását a természetben kell végigküzdeniük azoknak, akik beneveznek egy ilyen versenyre, így igazi vadregényes, egész testet átmozgató állóképességi mozgásformával vezethetik le a fölösleges energiát. Szerencsére már Magyarországon is hódolhatunk ennek a különleges sportnak.
A mi tippünk: swimrun.hu
Azoknak is van egy jó hírünk, akik kicsit kiépítettebb környezetben, fokozatosan barátkoznának a vizes mozgásformákkal: idén a vízi aerobik egyeduralmát olyan magas intenzitású vízitornák törik meg, mint a WTRX vagy a vízben használt push plate alapú mozgások, vagy akár az itthon is elérhető Aquawallgym. A szárazföldi kardió kiváltására kiválóan alkalmas módszer segítségével úgy formálhatjuk a testünket a TRX-hez hasonlóan, hogy közben izgalmas vízigyakorlatokat hajtunk végre edzőtermi izzadás helyett.
A mi tippünk: aquawallgym.com
Levegőben
Aki a szárazföldtől és a víztől is elrugaszkodna, az a levegőben pipálhatja ki a heti 3-4 mozgásórát. A nőiséget felébresztő, de hatalmas izommunkát is igénylő rúdtánc mellett idén a légtorna, az Aerial Silk (azaz selyemszalagon, a levegőben végzett mozgásforma) és az Aerial Yoga (ennek a jógás, ún. hammockban végzett változata) is teret követel magának. Alakformáláshoz tökéletes alternatívák.
A mi tippünk: akropoleisz.hu
Az ejtőernyős ugrás szerelmesei egy eszméletlen újdonságot próbálhatnak ki, ugyanis Miles Daisher, a világ egyik legtapasztaltabb bázisugrója megalkotta a légkajak fogalmát. A sport lényege, hogy a kajak lelassítja az ugrás sebességét, így több időt lehet a levegőben tölteni. Csak gyakorlott ugrók vágjanak bele, a többieknek marad a YouTube-on való csodálat.
A mi tippünk: milesdaisher.com/courses
Szerző: Bobák Szilvia, Marie Claire Beauty Extra, 2018. október