A headpsa intézménye már akkor lenyűgözött, amikor először találkoztam a jelenséggel japán ASMR-videókban. A minden részletre odafigyelő szépségrituálékban és technológiai innovációkban egyaránt élenjáró távol-keleti országban elsőként jöttek rá, hogy a fejbőr ápolása épp olyan fontos része a szépségrutinunknak, mint az arcápolás, és hogy a dús, erőtől ragyogó haj titkát a hajhagymáknál érdemes keresni. Mindez persze szinte banálisan evidensnek tűnik, ha jobban belegondolunk. A ragyogó, élettel teli arcbőr érdekében rendszeresen hámlasztunk, kozmetikushoz járunk, krémeket és szérumokat kenünk magunkra, masszírozunk, köpölyözünk, hidratálunk… A fejbőrünket ezzel szemben többnyire sietve, rideg csutakolással (hogy ez mennyire nem jó ötlet, arra később még visszatérünk) tisztítjuk heti két-három alkalommal, hogy aztán besüssük, kivasaljuk, kikeféljük, begumizzuk és további válogatott kínzásokkal gyötörjük a hajat.
Balról jobbra: Lóránt Dalma, Sonkoly Brigitta és a szerző
A 2022 szeptemberében megnyílt BRIDA HeadSpa mottója, hogy a megfelelően kialakított fejbőrápolási rutin épp olyan fontos, mint a jó arcápolási rituálé. És az, hogy a fodrászat nemcsak a vágásról és festésről, hanem a fejbőr szakértői kezeléséről is szól. A BRIDA alapítói, Sonkoly Brigitta és Lóránt Dalma az Oway organikus fejbőr- és hajápolási márka kizárólagos hazai disztribútorai, nem mellesleg 14 éve barátnők. A márkával dolgozva korábban is küldetésük volt a magyarországi fodrászok edukálása: Álland Tünde hajgyógyász segítségével évek óta képeztek fodrászokat öt alapvető hajgyógyászati témakörben – ezek a hajhullás, a zsíros korpa, a száraz korpa, a zsírosodó fejbőr és az érzékeny, pirosodó fejbőr problémái.
„Mi úgy gondoljuk, egy ideális világban ezeket a gyakori problémákat minden fodrász tudná kezelni a szalonjában. De bár sok szakembernek tetszett a törekvés, azt láttuk, hogy a legtöbben valahogy mégsem tudják átültetni a megszerzett tudást a gyakorlatba. Ezért egy idő után arra jutottunk, ha már tudjuk az elméletet, miért ne mutatnánk meg a gyakorlatot is? Így született meg a BRIDA HeadSpa ötlete” – meséli Dalma.
A megvalósításhoz újabb motivációt jelentett, hogy a koronavírus után rengeteg poszt-covid hajhullásra panaszkodó vendéggel találkoztak – de sok a szoptatás alatt bekövetkező hajhullás miatt érkező vendégük is. A legtöbben valamilyen régóta fennálló fejbőr- vagy hajproblémára keresnek megoldást, mikor rátalálnak a BRIDÁra, de olyanok is vannak, akik a tudatos hajápolás igényével keresik fel a szalont. Annyi biztos, hogy aki egyszer eljut hozzájuk, az általában hosszú távon is a vendégük marad, ami nem csoda – a BRIDA szakértelme és barátságos légköre minket is azonnal beszippantott.
Friss croissant és személyre szabott törődés
Amikor megérkezünk az Oktogontól pár percre található szalonba, egy felállványozott épület aljában lépünk be a modern oázisba. A megnyugtató mohazöld falak, a rengeteg fa és a rusztikus barna üvegcsék a természetesség iránti elkötelezettséget hirdetik, a BRIDA mégsem elbátortalanító ökoszekta, hanem egy családias hely, ahol finom illatokkal, kellemes zenével és egy tálca friss croissant-nal fogadnak minden vendéget.
Brigi és Dalma hisznek az odafigyelés és a személyre szabott szolgáltatás erejében: ennek ugyanúgy része az időponttól függően felkínált finom kávé vagy prosecco, mint a tapintatosság és a nyugodt, elfogadó légkör megteremtése. „Figyelünk rá, hogy amikor megérkezik hozzánk egy vendég, ne zúgjon az alsó szinten négy hajszárító, miközben ő az életéről, a problémáiról mesél. Ezért is van, hogy bár a tér bőven megengedné, csak négy fodrász dolgozik nálunk, és ők sincsenek itt sosem egyszerre” – magyarázza Dalma. Ha valaki fejbőrproblémákkal érkezik, az első alkalommal egy 60 perces beszélgetés során mérik fel a kliens életmódját, egészségügyi állapotát és panaszait, majd megbeszélik a kitűzött célokat és közösen felállítják a kezelési tervet. Ehhez mindenki személyre szabott mappát is kap, hogy követhető legyen a változás. „Az az elvünk, hogy hat hétig fogjuk a vendégeink kezét. Először diagnózist végzünk, majd kidolgozzuk a személyre szabott fejbőrápolási rutint, közben pedig folyamatosan tanítjuk a vendéget a megfelelő termékhasználatra, fejbőrápolásra. Talán meglepő, de a legtöbben például nincsenek tisztában a hajmosás megfelelő technikájával: sokan dörzsölik, kaparják a fejbőrt, ahelyett, hogy lassú, pulzáló mozdulatokkal, körkörös mosással tisztítanák. Mi holisztikus szemlélettel dolgozunk, így a kezelések mellé praktikus trükköket vagy akár életmódra vonatkozó tanácsokat is adunk.”
A BRIDA másik alappillérét az Oway termékek, és az általuk képviselt szemléletmód jelenti. A márka kizárólag a Bologna melletti farmjukról származó, legalább tíz éve vegytiszta termőföldből érkező növényi hatóanyagokkal dolgozik, amik a legmagasabb ökológiai tanúsítvánnyal rendelkeznek. Az Oway annyira komolyan veszi a zöld működést, hogy a cégbe való belépéshez mindenkinek fát kell ültetnie, de talán még nagyobb elhivatottságra utal a tény, hogy a farm földjét forgató két szamarat is kizárólag természetes készítményekkel etetik és gyógyítják, hogy még a trágyájukon keresztül se kerüljenek kemikáliák a talajba. Innen érkeznek az akár 5-6-7 biodinamikus összetevővel bíró hajfürdők, amik a hagyományos samponoknál jóval célzottabb és alaposabb táplálást biztosítanak a fejbőrnek és a hajnak, de készítenek organikus dauervizet, növényi hajtőemelőt és kondicionálókat is. A vendég adottságait és igényeit feltérképezve ezekből mindenkinek egyedileg kevernek ki egy úgynevezett „botanikus koktélt”, de még mielőtt bármilyen termékről szó esne, elsőként egy apró kamera hatol a hajszálaink közé.
Az első találkozás a fejbőrömmel
Csak akkor értettem meg, miért zajlik a mikrokamerás fejbőrvizsgálat a vendégeken dolgozó fodrászoktól távoli, jóval intimebb és izoláltabb felső szinten, amikor először szembesültem a saját fejbőrömmel. Alapos hajmosás után másfél-két nappal érkeztem a szalonba, azzal a magabiztos meggyőződéssel, hogy nincsen takargatnivalóm. Amikor azonban feltárult előttem a fejbőröm kínos részletességig nagyított képe, már az sem lepett volna meg, ha korábban ismeretlen állatfajokat fedezek fel a nyírfaerdőre nagyított hajszálak között. Szerencsére a BRIDA munkatársai gyorsan megnyugtattak: a fejbőröm többé-kevésbé úgy néz ki, mint egy teljesen átlagos fejbőr, ezzel együtt rengeteg dolgot megtudtam a hajamról és a fejbőrömről, amiről korábban fogalmam sem volt.
A legizgalmasabb felismerés számomra egyértelműen az volt, amikor a kamerát kezelő fodrász megmutatta, hogy egészen vastag és vékony hajszálaim is vannak. A vékony nem lepett meg, már rég beletörődtem, hogy alapvetően vékonyszálú, könnyen lelapuló hajam van, a vizsgálatból azonban egyértelműen kiderült, hogy a hajam biológiailag képes az egészségesebb és vastagabb szerkezetre is. Szintén jó hír, hogy több frissen kibújt hajszálat is láttunk – ahogyan a szakértők fogalmaztak, ez valóban jó jel, de önmagában még nem elég, fontos hogy ezeket megfelelően „fel is neveljük” – vagyis összességében úgy tűnt, a hajam egyáltalán nem érte még el teljes potenciálját, és az, amit én évtizedek óta genetikai adottságként elkönyvelve csendben utáltam, valójában még bőven fejleszthető. Kevésbé felemelő újdonság volt a zsíros korpa jelenléte a fejbőrömön: bár szerencsére egyáltalán nem volt vészes a helyzet, nagyon meglepett, hogy korábban semmilyen jelét nem tapasztaltam ennek a problémának. Sokakhoz hasonlóan a korpáról nekem is mindig a klasszikus samponreklámok jutottak eszembe, amikor az öltönyös férfiak szégyenlősen porolgatják a fehér lemezkéket a sötét zakójukról – a BRIDÁban felvilágosítottak, hogy ez csak a száraz korpa jelensége, a zsíros korpa a fejbőrön és a hajszálakra tapadva van jelen.
A fejbőranalízis azért is fontos első lépés – amit már csak az érdekesség kedvéért sem érdemes kihagyni – mert a fodrászunk így tényleg teljes képet kaphat a fejbőrünk és hajunk állapotáról, ami lehetőséget ad neki a számunkra legmegfelelőbb termékek és kezelések kiválasztására. Az életmódra vonatkozó kérdésekkel kiegészítve ráadásul a vizsgálat bőven túlmutat az ideális samponok kérdésén: nekem például különböző vitaminokat és fokozott vízfogyasztást javasoltak, ezeknek a hiányát – amikre egyébként korábban más orvosok egészen más tünetek alapján is felhívták a figyelmemet – kizárólag a fejbőröm elemzésével állapították meg. A zsíros fejbőrre aktív tisztító hajfürdőt kaptam, a haj életre keltéséhez pedig a szalon egyik legnépszerűbb kezelését próbáltam ki.
Hialuron és infravörös sugarak az erős és ragyogó hajért
A hialuronos és kollagénes hajszerkezet-újjáépítés belülről, a legmélyebb rétegekben táplálja a hajat. Az intenzív kezelésen növényi hialoásványokkal építik újra a haj szerkezetében található fehérjéket, amiket egy speciális, infravörös fénnyel működő, hideg hajvasalóval juttatnak be a hajszálakba. A kezelést kúrában javasolják, de már az első alkalom után láthatóan fényesebb és erősebb lesz a haj: javul a tartása, hidratáltsága, de ugyanúgy megakadályozható a töredezettség vagy a szöszösödés is. A hatóanyagkoktél bejuttatása után újjáépítő hajfürdővel tisztítják a hajat, majd egy 20 perces fejbőrmasszázs következik, ami önmagában is hihetetlenül relaxáló és feltöltő élmény.
Végül annyira elégedett voltam az azonnali hatással, hogy még egy alkalomra elmentem, és – bár a lányok szerint ez a két alkalom is elegendő volt – pusztán az élmény kedvéért nagyon gondolkodom egy harmadik kezelésben is. A kezelés mellé Oway termékeket is kaptam az otthoni ápoláshoz, így még látványosabb a változás: a hajam egészségesebb, lassabban zsírosodik, érezhetően megváltozott az egész szerkezete. Ne várjuk azt a csúszós, szilikonos (és kábé fél napig tartó) selymességet, mint amit a hagyományos samponok adnak, itt egészen más, sokkal természetesebb textúra lesz a végeredmény. Élettel telibb, jobb tartású, erősebb, összességében jobb kedvű és engedelmesebb a hajam. Olyan, amilyen nem is gondoltam, hogy valaha lehet.
Az nem kérdés, hogy engem rögtön meggyőzött a BRIDA, de az talán még többet elmond, hogy aki a kezelés után meglátta a hajamat, rögtön azt kérdezte, hol lehet időpontot kérni.
Fotók: Czvitkovits Judit