Mielőtt elindulunk a strandra, van néhány fontos teendőnk. Ha a strandtáska bepakolva, minden fontos dolog összekészítve, jöhet a fényvédelem – bizony, erről nem akkor kell gondoskodni, amikor már kiértünk a partra. A fényvédők akkor fejtik ki legjobban a hatásukat, ha már 15-20 perccel azelőtt a bőrünkre és a hajunkra kerülnének, mielőtt napra mennénk.
Szóval a testre, arcra menjen a naptej, ami pedig a „hajvédelem a strandon” témakört illeti fényvédelem kategóriában, a hajra válasszunk tápláló, UV-szűrős permetet. Ezzel nemcsak a fényvédelmet biztosítjuk a szálaknak, hanem egy extra védőréteget is, amitől ellenállóbbak lesznek, és kevésbé erőteljesen hatnak rájuk a károsító tényezők.
Hajvédelem csobbanás előtt
Az alábbi egyszerű óvintézkedések segítenek a strandon a hajvédelemben, és abban, hogy tényleg megőrizzük a hajunk épségét-szépségét.
- Fogjuk össze a hajunkat, a legjobb megoldás a laza fonat erős, de puha, sima hajgumival rögzítve.
- Ha tengerben vagy medencében fürdünk, a hajvédelem érdekében jót tesz, ha előtte tiszta vízzel benedvesítjük a hajunkat, így a sós vagy a klóros víz kevésbé tud a hajszálak mélyén roncsoló hatást kifejteni.
- Legyen előtte kifésülve a haj, hogy ne utána kelljen majd a csomókkal küzdeni.
- A csatokat, pántokat vegyük ki, cseppet sem tesz jót a tincseknek, ha a fürdőzés, úszás közben a hajban maradnak.
- Amíg nem megyünk vízbe, addig viseljünk sapkát, kalapot, kendőt, hogy a hajunkat és a fejünket, fejbőrünket is óvjuk a naptól.
Pancsolás után
Hosszú vagy festett haj esetén különösen fontosak az alábbi hajvédelmi és hajápolási teendők, de bármilyen hajtípusnak jót tesz az extra odafigyelés.
- Fürdés után érdemes tiszta vízzel kiöblíteni a hajat – a benne maradó klór, só vagy apró iszapszemcsék, szennyeződések így kimosódnak és nem roncsolják tovább a szálakat.
- Ha tudjuk, hogy már nem megyünk többet vízbe, és van erre megfelelő zuhanyzó, egy gyors samponos mosást is végezhetünk. Macerás ugyan, de a hajunk meghálálja.
- Jó ötlet egyszerűen használható hajápoló spray-t vinni magunkkal a partra, amivel csak be kell fújni a kiöblített tincseket, és máris adtunk némi pluszvédelmet és táplálást is a szálaknak.
- A hajvédelem része a strandon az is, hogy amennyiben ki szeretnénk fésülni a hajunkat, azt nagyon óvatosan tesszük. Hiszen a haj nedvesen egyébként is sérülékenyebb, a nap és a klóros vagy sós víz pedig extra terhelést ró rá. A hajvégektől haladjunk felfelé a kibontással, és használjunk speciális nedves hajra való bontókefét – egy ilyet mindenképp érdemes beszereznünk, nagyban megkönnyíti a mindennapos hajápolást is.
- Óvatosan töröljük a hajunkat, finoman itassuk fel belőle a vizet, ne dörgöljük vadul a törülközővel. Épp elég neki az a károsító hatás, amit a nap, a szél, a víz és a homok jelent, ne fokozzuk még tovább.
Mehet a strandtáskába
Expressz hajápolás és hajvédelem a strandon is – válasszunk magunknak segítő útitársat.
- Soleil Huile Sirene hidratáló kétfázisú olajos permet UV-védelemmel Kérastase 16 360 Ft
- Sun kétfázisú hajvédő permet Nuxe 9099 Ft
- Special Hair In The Sun Protective Oil Spray napvédő olaj festett hajra Collistar 9920 Ft
- Napvédő hajspray multi-protect technológiával Balea Professional 1099 Ft
- Serie Expert Solar Sublime UV Filter hajspray L’Oréal Professionnel 14 290 Ft
- Ultimate Detangler Fine & Fragile hajkefe Tangle Teezer 6290 Ft
Hajvédő tippek strandra
1. Nem kell mindig új
Ha nem akarunk egy új terméket beszerezni a hajunk nyári védelmére, a meglévőket is bátran használhatjuk – akár hajvédelemként a strandon is. A hajban maradó kondicionálók tökéletesek a fürdés után kiöblített haj ápolására. Vagy ha gyakran használunk hajvégápoló olajat, abból is tehetünk egy kicsit ilyenkor a végekre. Akár az általában használt balzsamunkból is mehet egy kevés a végekre, ha tengerben fürdünk sokat, nem is muszáj kiöblíteni a következő csobbanásig. És a bevált hővédőnk is szuper arra, hogy fokozza a haj védelmét a nap során.
2. Hidratálni kötelező
Könnyebb megőrizni a hajunk (és a bőrünk) épségét, ha odafigyelünk a megfelelő hidratáltságra kívül-belül. A hialuronsavas hajápolók remekül feltöltik a szálakat nedvességgel, és a fejbőrnek is jót tesznek. A megfelelő folyadékfogyasztás az egész szervezet működése szempontjából fontos, és a haj egészségéhez is hozzájárul. Ahogy a friss, nyers zöldségekben, gyümölcsökben gazdag, cukormentes étrend is (na jó, azért egy-egy fagyi nyáron belefér).
3. Óvatosan a fonatokkal
Sok nyaralóhelyen készítenek a strandon, utcán, sétálóövezetekben szoros fonatokat (fejrefonást) vagy a színes pótlásokkal kiegészített hosszú fonásokat. Ezek nagyon jól mutatnak, de ha túl szorosra sikerülnek, ha húzzák, feszítik a fejbőrt, annak negatív hatása lehet, így, ha komolyan vesszük a hajvédelmet a strandon, tekintsünk el tőlük. Állandó diszkomfortérzetet, akár fejfájást okozhatnak, és meggyengíthetik a hajhagymákat. Ráadásul strandolás után nehezebben szárad meg alattuk a fejbőr – figyeljünk arra, hogy ne maradjon hosszan nedves a hajunk a fonatok alatt, mert ha ez napokon keresztül fennáll, viszketés, irritáció, akár korpásodás vagy gombás fertőzés lehet a vége.
Fotó: Getty Images