Az időszakos böjt, vagyis az ételfogyasztás jelentős visszaszorítása rendkívül elterjedt módszer napjainkban, ugyanis olyan ígéretes hatásokkal hozzák összefüggésbe, mint a fogyás, a vércukorszint rendeződése vagy épp a lassabb öregedés. Mindez csodásan hangzik, az időszakos böjt hosszú távú hatásai azonban még a tudósok előtt sem ismertek. Az ételmegvonásnak – akkor is, ha csak néhány órán keresztül tart – rosszabb esetben káros következményei is lehetnek, amire nagyobb az esély, ha az alábbiakat tapasztalod magadon.
1) Ki vagy téve az étkezési zavarok kockázatának
Ha korábban küzdöttél már evészavarokkal, akkor az időszakos böjtöléssel érdemes különösen óvatosnak lenned. Ha annak ellenére sem veszel magadhoz ennivalót, hogy a szervezeted éhségérzettel figyelmeztet, azt tanítod meg az agyadnak, hogy ne foglalkozzon a test ehhez hasonló jelzéseivel, ez pedig elindíthat az evésproblémák felé vezető lejtőn. Mindenképp kérd ki szakember véleményét az időszakos böjt előtt, ha régebben volt már dolgod evészavarral!
2) Felborul a menstruációs ciklusod
A drasztikus ételmegvonás a női ciklusra is hatással lehet, ami főleg akkor lehet szembetűnő (és ijesztő is egyben), ha máskor óramű pontossággal érkezik a menstruációd. Ha az időszakos böjt kezdete után kimarad a havi vérzésed, az egyértelműen azt mutatja, hogy sanyargatod a szervezetedet és túl szigorúan bánsz vele.
3) Kimerült vagy, gyakran szédülsz és hányinger gyötör
A fenti tünetekkel sokszor arra próbál figyelmeztetni a tested, hogy nem jut kellő mennyiségű táplálékhoz. Az új étkezési szokásokhoz hozzá kell szoknia a szervezetednek, így kezdetben akár beleférhet, hogy így reagál, ha azonban 1-2 hét alatt sem szűnnek meg a panaszok, biztos lehetsz benne, hogy túl sokat vársz el magadtól. Ha a kellemetlenségek bármelyike erőteljesebben jelentkezne, hagyj fel azonnal a böjttel, mert ha nem vagy elég óvatos, ájulás és vérnyomásproblémák is felléphetnek.
4) Alvászavarokkal küzdesz
Cseppet sem elhanyagolható jelzés, ami arra figyelmeztet, hogy túlzottan igénybe veszi a szervezetedet az időszakos böjt, az alvásproblémák kialakulása. Nehezítetté válhat az elalvás, vagy többször felébredhetsz éjszaka, útját állva a pihenésnek és a szervezet regenerálódásának. Ha nem alszol eleget éjszaka, a nap folyamán éhesebbnek érezheted magad a megszokottnál, de az is megeshet, hogy az éhségérzeted is csökken. A szigorú böjt felboríthatja az alvás és ébrenlét ritmusát, valamint a hormonrendszert is összezavarhatja.
5) Izmosodni szeretnél
Az időszakos böjt hozzájárulhat ahhoz, hogy megszabadulj a súlyfeleslegtől, ezzel egy időben azonban alááshatja az izomépítést és az erősítést. Ha tehát rendszeresen sportolsz azért, mert látványos átalakulásra vágysz, jobb, ha nem kezdesz időszakos böjtöt tartani. A kutatók szerint a drasztikus böjt során akár még veszíthetsz is az izomtömegedből, ami a mérlegre állva örvendetes eredményt mutathat, a megjelenésednek azonban nem feltétlenül tesz jót.
Fotó: Getty Images