A kínai Southern Medical University kutatói több mint tizenkétezer felnőttet vizsgáltak meg. Össze akarták vetni, milyen hatással vannak az étkezési szokásaik a vérnyomásra hosszú távon, ezért hat éven keresztül követték a kutatásban részt vevő önkénteseket. A különböző fehérjéket nyolc csoportba osztották fel: teljes értékű gabona, finomított gabona, feldolgozott hús, feldolgozatlan hús, szárnyas, tenger gyümölcsei, tojás és hüvelyesek.
Azt figyelték meg, hogy azoknál, akik négy vagy többféle forrásból származó fehérjét fogyasztanak, 66 százalékkal kisebb eséllyel alakult ki magas vérnyomás, mint azoknál, akik csak egy- vagy kétféle fehérjét ettek. Ugyanakkor azt is kiemelték, hogy a több fehérje nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki egészségesebb. „A szívünk azt üzeni, hogy a kiegyensúlyozott étrendben változatos formában fogyasszunk fehérjét, ne csak egy-két féle proteinre szorítkozzunk, így sokat tehetünk a magas vérnyomás kialakulása ellen” – összegezte a kutatás vezetője.
Miért egészségesebb?
Azért lehet egészségesebb a minél többféle típusú fehérje, mert így több, különböző tápanyag kerül a szervezetünkbe, amelyek mind szükségesek az egészséges működéséhez. A növényi alapú fehérjék, hüvelyesek és teljes értékű gabonafélék különösen jót tesznek a bélrendszer mikrobiomjának, ami nemcsak a szív- és érrendszer, de az egész szervezetünk működésére kihat.
Az állati fehérjeforrások – a tojás és halfélék – a jelentős omega-3 zsírsav-tartalom miatt előnyösek a magas vérnyomás megelőzésére, emellett jelentős mennyiségben tartalmaznak létfontosságú ásványi anyagokat és D-vitamint.
A húst gyakran inkább kockázati tényezőként említik a szívünk egészsége szempontjából, ám mérsékelt mennyiségben még akár jót is tehet, ám ez inkább a zsírmentes, sovány húsokra igaz.
Forrás: Insider Fotó: Unsplash