Optimális anyagcsere
A rengeteg napfény hatására feltöltődnek a szervezet D-vitamin-raktárai, ami elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását a bélrendszerből, ez pedig segíti az egészséges anyagcserét. A csökkent kortizolszint is helyreállhat a D-vitamin hatására, ez pedig javítja a hangulatunkat. E folyamatok hatására csökken a túlevés és a stresszevés is.
A nagy hőségben csökken az étvágy
A nyári hőségben csökken az étvágyunk, és nem kívánunk nehéz ételeket. Ilyenkor szívesebben választjuk a könnyedebb fogásokat, salátákat, hideg leveseket. Ráadásul a finom és egészséges szezonális zöldségek kiváló alapanyagot nyújtanak az étkezésekhez, a változatos salátákhoz pedig csak egy könnyebb, nem túl zsíros és nehéz feltétet kell készíteni, így nem is kell órákig a forró konyhában szorgoskodni hozzá. „Nyáron is fontos, hogy bár kevésbé vagyunk éhesek, mindenképp tartsuk a napi háromszori étkezést, melyből a reggeli és a vacsora fehérjében gazdag és kevesebb szénhidrátot tartalmaz, az ebéd pedig szénhidrátdúsabb. Reggelire vagy vacsorára a nagy melegben jóleshet egy fehérjében gazdag, hűsítő shake” – tanácsolja dr. Farkas Kitti.
Könnyebb elegendő folyadékot fogyasztani
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás elengedhetetlen a fogyás beindításhoz. „A víz a sejtműködés minden szintjén jelen van a testünkben. Ha dehidratáltak vagyunk, minden folyamat lelassul a szervezetünkben, az anyagcserénket is beleértve. A megfelelő mértékű vízfogyasztás viszont egyensúlyba hozza a testünk működését, javítja az anyagcserét, így válik lehetségessé a sikeres fogyás.” – mondja dr. Farkas Kitti. Szerencsére a tikkasztó nyári hőségben nem okoz gondot elegendő vizet fogyasztani, hiszen jobban igényeljük a frissítő folyadékot.
Van idő eleget aludni
Sokan nem tudják, de a nem elegendő alvás megváltoztatja az éhségérzetért és energiaraktározásért is felelős hormonok elválasztásának ritmusát, ezáltal éhesebbek leszünk, és nehezebb lesz lefogyni. A nyári iskolai szünetben azonban szerencsére nem kell mindennap korán kelni, így van időnk, hogy kialudjuk magunkat, aminek köszönhetően nemcsak az éhséget tudjuk jobban uralni, de a mindennapi kihívásokat is könnyebben kezeljük.
Testmozgás hűvösben
„Az éhgyomorra végzett közepes intenzitású testedzés remek zsírégető hatással van a szervezetre, hiszen az éjszakai alvás után a glikogénraktárak már kimerülőben vannak, reggel az inzulinszint alacsony, így az edzés során a szervezetnek máshonnan kell energiát nyernie – tehát a zsírokhoz fordul.” – mondja dr. Farkas Kitti. Nyáron pedig amúgy is érdemes a hűvösebb kora reggeli órákra időzíteni a testmozgást, legyen az akár egy kellemes ébresztő futás, egy kis biciklizés a környéken, vagy akár valamilyen saját testsúlyos edzés. A lényeg, hogy hetente legalább 150 percet szánj mozgásra!
Dr. Farkas Kitti
Aktív pihenés
A szabadidőnkben és a nyaraláson is próbáljuk aktívan tölteni az időt! Hétvégén kirándulhatunk egyet a hűvös erdőben, víz mellett pedig elengedhetetlen az úszás, az evezés, vagy akár a vízibicikli. Ezzel nemcsak testünknek teszünk jót, de az aktív közös programok a családdal vagy a barátokkal maradandó élményeket is nyújtanak.
Rengeteg motiváció
Nyáron könnyebb megtalálni a motivációt az életmódváltáshoz, hisz süt a nap, zöldellenek a fák, többet vagyunk a szabadban, a nagy hőségben pedig szeretünk lengébb ruhákat hordani, és fürdőruhába bújni. Ebben a pár forró hónapban nem tudjuk bő, vastag ruhák alá rejteni magunkat, így jobban szeretnénk tenni azért, hogy a legjobb formánkban legyünk.